Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pomysły, jak zmienić Białystok. Kwiaty zamiast parkingu na Sienkiewicza.

(art)
Tak dziś wygląda fragment ulicy Sienkiewicza obok restauracji Kopiluwak (z lewej). A tak ten sam odcinek może wyglądać w przyszłości (po prawej)
Tak dziś wygląda fragment ulicy Sienkiewicza obok restauracji Kopiluwak (z lewej). A tak ten sam odcinek może wyglądać w przyszłości (po prawej) Fot. www.bialystok.pl
Miejscy urbaniści planują, co zrobić, by Białystok był ładniejszy. Jednak nie wiadomo, kiedy ich pomysły zostaną zrealizowane.

Wiemy, które miejsca w naszym mieście powinny się zmienić i mamy pomysły, jak powinny kiedyś wyglądać - mówi Piotr Firsowicz, szef departamentu urbanistyki. - Na stronie internetowej magistratu zamieściliśmy już kilka wizualizacji, na których widać, jak one wyglądają teraz, a jakie mogłyby być w przyszłości.

Nam spodobała się koncepcja zmian na ul. Sienkiewicza od strony alei Piłsudskiego: schodów, pasażu handlowego i jego otoczenia. Według urbanistów rabaty z zielenią dzielące chodniki i pasaż powinny być o wiele okazalsze niż dzisiaj. Od ulicy Sienkiewicza mogłyby być one otoczone dodatkowym murkiem. Ten ostatni powinien być zrobiony z jednolitego materiału, który będzie się komponował z całością.

Powinny się też zmienić odrapane schody prowadzące do pasażu. Zwraca uwagę fakt, że na zaprojektowanych na nowo rabatach jest o wiele więcej zieleni niż teraz, a na chodniku nie parkują samochody. Czy oznacza to, że miasto planuje zakazać parkowania przy Sienkiewicza?

- Wizualizacje przedstawione na stronie internetowej nie są konkretnymi planami. Należy traktować je jako zaprezentowanie pewnej wizji. Czy któryś z naszych pomysłów zostanie zrealizowany? To się okaże - mówi Piotr Firsowicz.

Dodaje, że więcej zieleni na klombach to z pewnością dobry kierunek. - Jeżeli zaś chodzi o parkowanie, to wprowadzenie zakazu na pewno jest pomysłem dyskusyjnym, szczególnie jeśli w centrum nie powstaną na przykład podziemne parkingi - mówi.

Miejscy urbaniści na nowo zaprojektowali też tereny nad rzeka Białą. Chodzi o odcinek obok Liceum Ogólnokształcącego nr 6.

- Wizualizacja zakłada m.in. obniżenie skarpy i powstanie nad rzeką drewnianych platform, na których można byłoby siedzieć. Skarpy zaś zostałyby obsadzone kwiatami. Tuż przy ogrodzeniu szkoły stanęłyby ławeczki - tłumaczy Firsowicz.

Trzecia, ciekawa propozycja to przebudowa zaniedbanej dziś kładki nad Białą, który łączy dwie części ulicy Kościelnej. Nowy, pomalowany na czerwono mostek miałby mieć formę wygiętego do góry łuku. Firsowicz zapewnia, że tego typu wizualizacji będzie coraz więcej.

- To bardzo dobrze, że miasto pokazuje, jaką ma wizję rozwoju przestrzeni miejskiej - mówi Mirosław Siemionow, szef białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Podkreśla jednak, że na tym działania magistratu nie powinny się skończyć. - Jeżeli jest jakiś pomysł, to warto, by był on szeroko przedyskutowany, a dopiero potem realizowany.

Firsowicz mówi, że o realizacji pomysłów miejskich urbanistów trudno dziś powiedzieć coś konkretnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny