Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

S61 z Suwałk do Budziska bez wykonawcy. GDDKiA właśnie zerwała umowę. Po ponad 3 latach od ogłoszenia przetargu

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak powinien wyglądać fragment drogi z Budziska do Suwałk. Tyle, że od trzech lat niewiele się dzieje. Nie zostały skończone projekty wykonawcze, a przedłożona czasowa organizacja ruchu umożliwiająca bezpieczne prowadzenie budowy - nie miała wszystkich wymaganych prawem opinii, m.in. policji.
Tak powinien wyglądać fragment drogi z Budziska do Suwałk. Tyle, że od trzech lat niewiele się dzieje. Nie zostały skończone projekty wykonawcze, a przedłożona czasowa organizacja ruchu umożliwiająca bezpieczne prowadzenie budowy - nie miała wszystkich wymaganych prawem opinii, m.in. policji. GDDiK w Białymstoku
Trzy lata minęły, a prace na S61 nadal nie ruszyły. I w najbliższym czasie nie ruszą. GDDKiA odstąpiła od umowy z wykonawcą.

Po wielokrotnych wezwaniach firmy Impresa Pizzarotti do rzetelnej i zgodnej z podpisaną umową realizacji kontraktu, GDDKiA podjęła decyzję o odstąpieniu od umowy z wykonawcą inwestycji - mówi Rafał Malinowski, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.

A chodzi o budowę odcinka S61 od obwodnicy Suwałk do przejścia granicznego z Litwą w Budzisku. 20 maja tego roku wojewoda wydał zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Podpisanie umowy: Via Baltica. Ekspresowo z Suwałk do Budziska. Umowa podpisana (zdjęcia, wideo)

- Mimo upływu czasu, brak było po stronie wykonawcy właściwej mobilizacji w zakresie przygotowania do prowadzenia robót budowlanych - m.in. nie zostały zgłoszone listy podwykonawców na usługi i roboty - podkreśla Malinowski.

Nie zostały skończone też projekty wykonawcze, a przedłożona czasowa organizacja ruchu umożliwiająca bezpieczne prowadzenie budowy - nie miała wszystkich wymaganych prawem opinii, m.in. policji.

- W tej sytuacji GDDKiA zdecydowała o odstąpieniu od umowy z wykonawcą. W najbliższych miesiącach zostanie ogłoszony przetarg umożliwiający rozpoczęcie budowy - mówi rzecznik.

Decyzja wojewody: Via Baltica: Jest zgoda wojewody na budowę S61 z Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku (zdjęcia)

Na razie trudno więc wyrokować, kiedy może ruszyć budowa drogi. Rafał Malinowski dodaje, że w przeciwieństwie do innych przypadków odstąpienia od umów z nierzetelnymi wykonawcami (m.in. na S3, S5 czy A1) w naszym województwie wykonawca nie przystąpił jeszcze do „widocznej dla kierowców” realizacji kontraktu.

- Czyli do prowadzenia robót budowlanych, a jego zaniechania w kwestii realizacji zapisów umowy miały miejsce jeszcze na etapie projektu i uzyskania niezbędnych zezwoleń do właściwej realizacji inwestycji - podkreśla rzecznik.

Czytaj też: S61: Fragment trasy Via Baltica za 380 mln zł staje się rzeczywistością. Podpisano umowę z wykonawcą (zdjęcia, wideo)

Nowo budowany odcinek suwalskiej części Via Baltiki ma liczyć 24 km. Będą tu dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Ma powstać ponad 30 obiektów inżynierskie jak m.in. mosty, estakady, zjazdy, drogi serwisowe oraz cztery MOP-y (miejsca obsługi podróżnych), w tym dwa w okolicy Budziska. Dodatkowo inwestycja powinna też objąć budowę obwodnicy Szypliszek.

Wartość kontraktu z Impresa Pizzarotti to 605,5 mln zł brutto, umowa była podpisana w czerwcu 2017 roku, natomiast przetarg był ogłoszony w kwietniu 2016 roku.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny