S19 w Podlaskiem coraz bliżej: Osiem firm chce stworzyć dokumentację. Zobacz przebieg drogi (mapa)

Marta Gawina
Tak ma wyglądać przebieg drogi ekspresowej S19 przez woj. podlaskie GDDKiA Białystok
Na razie chodzi o dokumenty dla czterech podlaskich odcinków S19. Mają być gotowe w 2017 roku.

Warunki przyrodnicze, przebieg, koszty budowy. To wszystko znajdzie się w studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym dla czterech odcinków podlaskiej S19: Kuźnica (granica państwa) - Sokółka, Sokółka - Korycin, Choroszcz - Ploski oraz Ploski - Chlebczyn (miejscowość za Siemiatyczami, już w woj. mazowieckim). Do przygotowania dokumentacji zgłosiło się osiem firm.

Zobacz: Przebudowa S19. Ruszają przygotowania do inwestycji (zdjęcia, wideo)

W poniedziałek GDDKiA w Białymstoku otworzyła oferty. Wiele z nich jest tańszych niż przewidywała Dyrekcja. Na analizę trasy Ploski - Chlebczyn przeznaczyła ponad 14 mln zł. Najtańsza oferta to 3,2 mln zł.

Załączone pliki:

- Wykonawcy dokumentacji zostaną wybrani na początku przyszłego roku - mówi Rafał Malinowski, rzecznik GDDKiA w Białymstoku. Dodaje, że studium nie obejmuje tylko odcinka Korycin - Choroszcz. Bo nie ma takiej potrzeby (patrz załącznik do artykułu).

- Na tę trasę wydaliśmy właśnie pozytywną decyzję środowiskową - mówi nam Lech Magrel, dyrektor RDOŚ w Białymstoku.

- To dobra wiadomość. Otwiera nam drogę do ogłoszenia przetargu na przygotowanie koncepcji programowej - podkreśla Rafał Malinowski.

Na jej podstawie będzie można szukać firmy, która zaprojektuje i wybuduje drogę. - Jeśli nic się nie zmieni, to umowę z wykonawcą robót planujemy podpisać w połowie 2018 roku - dodaje rzecznik GDDKiA w Białymstoku.

Zobacz też: Będą kłótnie o S19. Jej trasa przez Podlasie nie wszystkim się podoba

Pozostałe odcinki na samą dokumentację w ramach studium muszą czekać do połowy 2017 roku. Wtedy GDDKiA chce wystąpić o wydanie decyzji środowiskowych. Kolejny krok to pozwolenie na budowę. Według wstępnych zapowiedzi przetargi na projektowanie i realizację S19 można będzie ogłaszać pod koniec 2018 roku.

- Tak, jak wszyscy kierowcy bardzo chciałbym, żeby S19 w końcu powstała - mówi Wiesław Falkowski z Bielska Podlaskiego. Przyznaje jednak, że realizacja tej inwestycji byłaby wielką niespodzianką. Bo obietnic, że będziemy mieć ekspresową dziewiętnastkę było już wiele. Na słowach się kończyło. - Znając życie, pojawi się raptem jakiś żuczek lub komuś trasa się nie spodoba i ją zblokują. Albo po prostu zabraknie pieniędzy.

Obawy są uzasadnione, bo rząd chce przeanalizować program budowy dróg krajowych i autostrad na lata 2014-2023. Wartość zaplanowanych inwestycji to około 200 mld zł. Tymczasem przeznaczono na ten cel 107 mld. Politycy obiecują, że dziewiętnastki będą pilnować. - Pod względem drogowym może być u nas już tylko lepiej - zapewnia szef PiS w regionie Krzysztof Jurgiel.

- Wystarczy, że rząd będzie realizował to, co zostało wcześniej wyznaczone - uważa z kolei poseł PO Robert Tyszkiewicz.

- Będziemy starali się, by S19 powstała. To bardzo ważna droga dla rozwoju Polski Wschodniej. Szkoda tylko, że nic wcześniej nie zostało przygotowane - dodaje inny poseł PiS Dariusz Piontkowski.

Przeczytaj także: GDKKiA: Będzie zakaz wyprzedzania na drodze krajowej nr 19

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 32

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nik

Zobaczymy co zbuduje banda oszustow z Pis

p
podlasiak
W dniu 26.12.2015 o 23:32, gość napisał:

Oni mają głowy zajęte przejmowaniem władzy, nie w głowie im teraz drogi i problemy społeczne.

Za to banda oszustów pod nazwą PO budowała tą S19 wytrwale przez całe osiem lat, drogi panie! A w ramach troski o "problemy społeczne" podwyższyła wiek emerytalny.

J
Julek

Jurgiel nie pozwoli na Dobrzyniewie  nowe drogi robić bo tam jego sa wyborcy.

z
zzzz
W dniu 27.12.2015 o 13:30, Gość napisał:

Czy ktoś, kto siedzi w tym dobrze i trochę jest obeznany albo ma jakieś wtyki wie, który wariant został wybrany w gminie Dobrzyniewo Duże? Decyzja środowiskowa już jest, wariant zapewne też mają, ale jakoś nie spieszą się z podaniem tej decyzji

Ale nie ma kasy na budowę. Rząd PO zaplanował budowy na 200 mld, a kasy jest 100 mld. Plan nie obejmuje S19.

Y
Yan
W dniu 23.12.2015 o 10:11, adam napisał:

Co tam droga niech poranny odblokuje mi  dodawanie komentarzy i niech te głupie reklamy usunie  bo ja chcem czytac artykuły a nie reklamy do filmikow tesz niemacie prawa wstawiac reklam 

Użyj adblock i skończ z tym mantyczeniem.

G
Gość

Czy ktoś, kto siedzi w tym dobrze i trochę jest obeznany albo ma jakieś wtyki wie, który wariant został wybrany w gminie Dobrzyniewo Duże? Decyzja środowiskowa już jest, wariant zapewne też mają, ale jakoś nie spieszą się z podaniem tej decyzji

g
gość
W dniu 26.12.2015 o 09:14, anonim :) napisał:

PIS obiecał przyśpieszenie budowy, jeśli to ma się toczyć według terminów z tekstu to słabe to przyśpieszenie :)

Oni mają głowy zajęte przejmowaniem władzy, nie w głowie im teraz drogi i problemy społeczne.

z
zet

Na S19 nie ma kasy. Szansa na powstanie bliska zera. Dlatego trzeba zrobić max. tanio, a więc bez wiaduktów (bo to 80% kosztów) , zwykle skrzyżowania (światła, jak stara gierkówka). Brak wiaduktów lepszy jest też w zimie, bo kto np.podjedzie pod górę na lodzie.

Roboty zacząć i skończyć najpierw na trasie Bielsk-  Biał.z obwodnicą Bielska - bo tu największy ruch, potem obwodnicę Siemiatycz z nowym mostem, bo jest największy zator. A jeśli kasa będzie to potem resztę.

a
anonim :)

PIS obiecał przyśpieszenie budowy, jeśli to ma się toczyć według terminów z tekstu to słabe to przyśpieszenie :)

g
gość
W dniu 23.12.2015 o 16:11, Gość napisał:

Albo Szkop albo Bolszewik. Jeszcze możesz wybrać...Nie spiesz się pomyśl, popytaj dziadków...Ho Ho koleś. Ósemkę miedzy W-wą a B-stokiem porównujesz do odcinka 38 km z Sokółki do B-stoku? A możesz pie.e.prz.yć prawa i reguły UE ale wtedy możesz pogwizdać na unijne pieniądze. Musisz zbierać na tacę.

Tak dla ścisłości, on podał 4 obwodnice na odcinku ok 40 km. są to właściwie 2 odcinki od Jeżewa do Zambrowa i z Zambrowa do granicy woj. Podlaskiego, nawet nie do Ostrowi..

G
Gość

zmien lekarstwa bo nie dzialaja.

D
DJ Buhh
W dniu 23.12.2015 o 16:11, Gość napisał:

Albo Szkop albo Bolszewik. Jeszcze możesz wybrać...Nie spiesz się pomyśl, popytaj dziadków...Ho Ho koleś. Ósemkę miedzy W-wą a B-stokiem porównujesz do odcinka 38 km z Sokółki do B-stoku? A możesz pie.e.prz.yć prawa i reguły UE ale wtedy możesz pogwizdać na unijne pieniądze. Musisz zbierać na tacę.

Chwila chwila. Program Natura 2000 nie jest polskim wymysłem, a europejskim narzuconym przez unijnych biurokratów. A kto w tym parapaństwie wiedzie prym w dziedzinie tzw. "ekologii"? Niemcy. Ktoś z obcego kraju będzie nam pozwalał lub zabraniał budować drogę nad Rospudą, albo przez Czarną B. i Gieniusze? To chyba jakiś żart.

Dla mnie obszarami chronionymi są parki narodowe, parki krajobrazowe i rezerwaty, a nie jakaś zakichana Natura 2000.

Aktualnie ok. 20% powierzchni Polski jest objętych tym programem, zatem ekoterroryści mogą całkiem skutecznie przeszkadzać w wielu inwestycjach i  nas do zachodnich instytucji.

 

A z tymi unijnymi pieniędzmi to mnie nie rozśmieszaj. Tak, pogwizduję na nie. To są przysłowiowe srebrniki. Za jakąś jałmużnę mam tańczyć jak mi "ofiarodawca" zagra? Pie.przę prawa i reguły EU, bo jesteśmy suwerennym państwem.

Pieniądze biorą się z ciężkiej pracy, a nie z dotacji. Myślisz, że bez tych dotacji by to wszystko nie powstało? Powstałoby, tylko za 3 razy mniejszą kasę, bo mniej więcej 1/3 wynosi nasz wkład to inwestycji. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak tzw. "unijne dotacje" podwyższają koszt całych inwestycji. Ile niepotrzebnych gęb aparatu biurokratycznego pracujących przy pozyskiwaniu tych funduszy trzeba nakarmić.

D
DJ Buhh
W dniu 23.12.2015 o 20:17, wat napisał:

Dlaczego musimy eksportować do Warszawy takie odrażające bydło? Czytając takie brednie nie dziwie się awersji warszawiaków do "słoików".

Bydła szukaj przed lustrem.

Czyżby sam Wajrak się oburzył albo inna małpa przypinająca się do drzew przy Rospudzie kilka lat temu? A może to sam Rafałek Kosno się do mnie odezwał?

w
wat
W dniu 23.12.2015 o 15:33, DJ Buhh napisał:

Pi...olić Naturę 2000. Nie będzie szkop nam mówił które tereny są dla nas cenne i którędy mamy drogi prowadzić. Nic nie wyklucza. I to był właśnie największy błąd. Małpa o nazwisku Wajrak i inni ekoterroryści finansowani i lobbowani przez "Gazetę Koszerną" tak skutecznie torpedowali najrozsądniejszy przebieg obwodnicy Augustowa, tak straszyli donosem do ZSRE, że rząd niepotrzebnie ugiął się i zrobił "obwodnicę". Taka to obwodnica, że cały odcinek Augustów-Suwałki poszedł nowymn śladem. To był kre.ty.nizm stulecia. Pieprzyć prawa UE (ZSRE). Nic nie stoi na przeszkodzie. Jaki problem? Z racji że mieszkam w Warszawie często jadę 8-ką do Białegostoku. Właśnie tam buduje się obwodnice Wyszomierza, Ostróżnego, Mężenina, Starego Krzewa i nikt jakoś tam problemu nie widzi. Mało tego! Drzewa też są wycinane. Pieniądze da GDDKiA. Przynajmniej 3 razy taniej wyjdzie.

Dlaczego musimy eksportować do Warszawy takie odrażające bydło? Czytając takie brednie nie dziwie się awersji warszawiaków do "słoików".

G
Gość
W dniu 23.12.2015 o 19:16, Gosc napisał:

Ta ekspresowka do kuznicy powinna isc normalnie przez wasilkow, czarna białostocką i sokółke poniewaz i tak tiry ktore jezdza teraz tedy to beda tedy jezdzic bo tedy bedzie krocej to proste. Wystarcza tylko 2 male obwodnice. A przez korycin bedzie ich conajmniej 3. Do czego byla wydana kasa przy robieniu obwodnicy wasilkowa jak zrobione byly dodatkowe pasy do jazdy na wprost.

A obejścia Straży i Gieniusz to nie obwodnice? Jakie "małe" obwodnice Sokółki i Cz-B? Wiadukty, mosty i zjazdy to są małe obwodnice?Wiesz ile to kosztuje? Chyba nie wiesz  o czym piszesz.. Tiry jeżdzić przez Cz-B nie będą bo są znaki drogowe nakazu (słyszałeś o takich?) tylko pokierowane zostaną na Korycin. Obwodnica Wasilkowa to dopust boży a raczej dopust UE a była ona wykonana tak jak chciał PiS - róbta, róbta nie bójta się. No i co? Unia dała halt i powiedziała albo nowa obwodnica Augustowa a my puszczamy Wasilków albo szlaban na kasę i zamknięcie obw.Wasilkowa. Polaczki wyjscia nie mieli, gdyż stanęli pod ścianą. Dlatego masz obw. Wasilkowa.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3