MKTG SR - pasek na kartach artykułów

S19 w Podlaskiem coraz bliżej. Odcinek Sokółka - Kuźnica czeka na decyzję środowiskową. Kiedy rozpocznie się budowa? [MAPY]

(mg)
Planowany przebieg S19 w Podlaskiem
Planowany przebieg S19 w Podlaskiem
To ważny krok w stronę S19. GDDKiA w Białymstoku złożyła właśnie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na kolejny odcinek S19 tym razem od Kuźnicy do Sokółki. Pozostałe fragmenty są powoli szykowane do budowy. Na początek węzeł Choroszcz.

S19 to trasa, która w ramach Via Carpatii, ma połączyć Podlaskie z południem Polski i Europy. Pobiegnie z Kuźnicy przez Białystok, Lublin i Rzeszów do Barwinka.

Przygotowania do jej budowy na Podlasiu w końcu ruszyły. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku złożyła właśnie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na odcinek tej ekspresówki od Kuźnicy (granica państwa z Białorusią), do Sokółki.

- Wniosek obejmuje budowę 17-kilometrowego odcinka oraz niezbędnej infrastruktury technicznej. Ponieważ jest to przedsięwzięcie kwalifikowane jako mogące znacząco oddziaływać na środowisko, został sporządzony i dołączony do wniosku raport oceny oddziaływania na środowisko - informuje Rafał Malinowski rzecznik GDDKiA w Białymstoku.

Czytaj też: Via Carpatia to priorytet. Unijne pieniądze na budowę międzynarodowej trasy coraz bliżej

Wariant przewidziany do realizacji zakłada budowę obejście miejscowości Kuźnica po jej północno-zachodniej stronie. W planach jest też budowa dwóch węzłów drogowych – Kuźnica i Sokółka Północ oraz m.in. powstanie parkingu buforowego dla pojazdów oczekujących na odprawę graniczną.

Samo wydawanie decyzji środowiskowej potrwa pewnie do końca roku. Wcześniej Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska powinna wydać decyzję dotyczące południowych odcinków S19: Białystok Zachód (Choroszcz) – Ploski (powiat bielski) oraz Ploski – Chlebczyn (za Siemiatyczami, woj. mazowieckie).

- W przypadku tego pierwszego odcinka jesteśmy na etapie konsultacji społecznych. Wydawanie decyzji potrwa ok. dwóch miesięcy. Jeżeli chodzi o trasę Ploski - Chlebczyn jesteśmy na etapie uzgodnień z Wodami Polskimi i sanepidem. Czeka nas jeszcze udział społeczeństwa. Cała procedura potrwa ok. trzech miesięcy - wyjaśnia Beata Bezubik, dyrektor RDOŚ w Białymstoku.

Przyznaje jednocześnie, że przebieg obydwóch odcinków budzi emocje. Do RDOŚ trafiają protesty okolicznych mieszkańców.

Latem ma również zapaść decyzja dotycząca najkorzystniejszego przebiegu S19 z Białegostoku do Sokółki. Możliwości są dwie: Pierwszy, ciągle obowiązujący w dokumentach rządowych prowadzi do węzła Choroszcz przez Korycin, i Knyszyn. Druga opcja to obecna dk19, która biegnie przez Czarną Białostocką.

Czytaj więcej na ten temat: S19 przez Czarną Białostocką? Ruszają konsultacje społeczne

- Który wariant będzie rekomendowany przez GDDKiA będzie wiadomo zapewne w lipcu, po posiedzeniu Komisja Oceny Przedsięwzięć inwestycyjnych przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie - dodaje Rafał Malinowski.

Kiedy podlaska S19 wyjdzie z poziomu dokumentów i zacznie się wbijanie łopat? Raczej nie w tym roku. Bo choć w tegorocznych planach GDDKiA są przetargi na poszczególne odcinki, to ich zwycięzcy w pierwszej kolejności będą musieli zająć się projektem.

Na pierwszy ogień ma pójść Białystok Zachód, czyli węzeł Choroszcz. Jak udało nam się dowiedzieć rozważane są dwie opcje: albo zostanie ogłoszony przetarg na odcinek Białystok - Dobrzyniewo albo na budowę samego węzła Choroszcz.

Czytaj również: S16 Knyszyn - Ełk. Łącznik między Via Carpatią a Via Baltiką już budzi emocje. Choć nadal jest jedynie na papierze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny