Rzetelna informacja najskuteczniejszą „Tarczą Antykryzysową dla biznesu”

Materiał promocyjny
Już od 4 tygodni trwa cykl szkoleń dla przedsiębiorców pod hasłem „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”. W ubiegłym tygodniu poruszano m.in. kwestie zamówień publicznych w dobie pandemii oraz ochrony miejsc pracy i wsparcia przedsiębiorców z środków FGŚP i FP. W tym tygodniu będzie okazja, by poznać szczegóły wsparcia ZUS w zakresie świadczeń postojowych, zwolnień i ulg w opłacaniu składek oraz dowiedzieć się, jak będzie działał Bon Turystyczny. Zapis wszystkich dotychczas przeprowadzonych webinariów jest dostępny na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Poświęcając dwie godziny na wybrane szkolenie – bo maksymalnie tyle trwa każde – skorzysta każda osoba prowadząca biznes. Najlepszym przykładem jest spotkanie z czwartku 18 czerwca na temat rozwiazań służących ochronie miejsc pracy, które są zawarte w Tarczach Antykryzysowych – w szczególności dofinansowaniom do wynagrodzeń pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Specjaliści z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawili na nim w uporządkowany sposób i – co ważne, z pierwszej ręki – kompendium wiedzy o dostępnych środkach na ochronę miejsc pracy. Jak istotne i potrzebne są takie informacje, pokazały opublikowane niemal równocześnie dane GUS, z których wynika, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało w maju o 3,2 proc. rok do roku, po zniżce o 2,1 proc. w kwietniu. Wbrew pozorom, nie są to złe dane, bo uruchomione już instrumenty uchroniły nas przed załamaniem się rynku pracy bardziej adekwatnym do niespotykanej skali zamrożenia gospodarki.

Głównym programem ochrony miejsc pracy w pierwszym etapie pandemii było dofinansowanie wynagrodzenia pracownika ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych skierowane do pracowników, którzy zostali objęci w drodze porozumienia przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasem pracy. Paweł Ges z Departamentu Funduszy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej usystematyzował szczegółowo: komu i na jakich zasadach jest ono przyznawane.

Przypomnijmy tylko, że przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i podmioty pożytku publicznego mogą się o nie ubiegać, jeśli z powodu COVID-19 nastąpił u nich spadek obrotów przez dwa kolejne miesiące o nie mniej niż 15 proc. w porównaniu do okresu z roku poprzedniego lub o 25 proc. w miesiącu porównanym z miesiącem poprzednim, począwszy od lutego 2020 r. Dofinansowanie przysługuje w wypadku, gdy w przedsiębiorstwie, na mocy porozumienia, obowiązuje pracowników postój ekonomiczny lub zostali oni objęci obniżonym czasem pracy.

Od 1 kwietnia dostępny jest też program dofinansowań dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, realizowany przez Powiatowe Urzędy Pracy. Jak podała Justyna Majewska-Łoza z Departamentu Rynku Pracy z tego samego ministerstwa, do 16 czerwca złożono już blisko 120 tys. takich wniosków na kwotę ok. 3,58 mln złotych. Najważniejsza jest jednak inna liczba: te wnioski obejmują aż 660 tys. pracowników.

Dla MŚP ważny jest warunek, by wykazały one spadek obrotów związany z pandemią COVID-19 o co najmniej 30, 50 lub 80 procent, w ciągu dwóch miesięcy kalendarzowych, w stosunku do roku poprzedniego. I tu informacja z niemal ostatniej chwili – zmianie ulega termin, od którego może być liczony taki spadek: dotąd było po 1 lutego 2020 r., wkrótce będzie to po 31 grudnia 2019 r.
Wysokość dofinansowania udzielana jest maksymalnie na okres 3 miesięcy, w zależności od spadku obrotów jest to 50, 70 lub nawet 90 proc. wynagrodzenia każdego pracownika, nie więcej jednak niż – odpowiednio – 50, 70 i 90 procent minimalnego wynagrodzenia w gospodarce. Co ważne, dofinansowanie obejmuje też ponoszone przez pracodawcę koszty na ubezpieczenie społeczne takiego pracownika.
***
Już od wtorku kolejne spotkania z cyklu „Tarczą antykryzysową dla biznesu”. Najpierw z ekspertami ZUS, którzy pokażą jak korzystać z ulg i zwolnień w opłacaniu składek oraz przedstawią szczegóły wsparcia w zakresie wspomnianych wcześniej świadczeń postojowych. W środę przedstawiciele resortu rozwoju przybliżą szczegóły oczekiwanego przez polską branżę turystyczną Bonu Turystycznego. W czwartek będzie można poznać ofertę ARP. Tematyka i harmonogram webinariów – najczesciej odbywanych w każdy wtorek, środę i czwartek od godz. 13 – podane są na stronie internetowej: www.parp.gov.pl/tarcza.

Udział w konferencjach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych rejestracji. Dostępny jest też formularz, umożliwiający zadanie pytania. Po podaniu adresu e-mail otrzymamy prezentacje i wideo z już przeprowadzonych webinariów.

Po każdym spotkaniu obecni na nim eksperci jeszcze przez kolejne 3 godziny pełnią dyżur telefoniczy.

Partnerami cyklu jest 11 instytucji, odpowiedzialnych za wybrane obszary pomocy dla firm: od m.in. Polskiego Funduszu Rozwoju i Agencji Rozwoju Przemysłu po Bank Gospodarstwa Krajowego i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To własnie eksperci z tych instytucji prezentują szczegóły rozwiązań osłonowych i informacje o instrumentach, które mają być impulsem dla rozwoju gospodarki po epidemii.

Pełna informacja o webinariach „Tarcza Antykryzysowa dla biznesu” na stronie internetowej: www.parp.gov.pl/tarcza.

Materiał oryginalny: Rzetelna informacja najskuteczniejszą „Tarczą Antykryzysową dla biznesu” - Polska Times

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3