Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeczy najlepiej nie używaj!

Michał Franczak
Z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej okazji w internetowych sklepach wysyłkowych. Nie maleje też aktywność akwizytorów. Polacy kupują coraz więcej, nie stawiając nawet nogi w sklepie.

Teoretycznie, kupując towar w ten sposób, konsument jest dobrze chroniony. Może go bowiem zwrócić w ciągu dziesięciu dni bez podania przyczyn. Wystarczy pisemne oświadczenie. Niestety, w praktyce nie jest tak różowo.

Nie można np. użyć rzeczy. „Użyć”, czyli – włożyć kupionych butów, podłączyć odtwarzacza DVD czy suszarki do prądu, zadzwonić z kupionej wysyłkowo komórki. Inaczej stracisz prawo do zwrotu. I nie ma znaczenia, czy użycie zmieniło w jakikolwiek sposób stan rzeczy. Tak przynajmniej sądzi duża część prawników w Polsce. Nie wszyscy, gdyż zdania są podzielone.

Część z nich stoi na stanowisku, że sprawdzenie kupowanej rzeczy nie powoduje utraty prawa do odstąpienia od umowy. Jednak większość uważa, że podczas dziesięciu dni można jedynie wyjąć towar z pudełka, obejrzeć go i zastanowić się, czy dokonało się dobrego wyboru. Jeżeli jednak chcesz zwrócić towar, a go użyłeś, pozostaje Ci liczyć na dobrą wolę sprzedawcy lub po prostu... kłamać. Zgodnie z prawem to przedsiębiorca powinien udowodnić, że rzecz była używana. W niektórych przypadkach może to być trudne, a nawet niemożliwe.

A jeżeli sprzedawca nie będzie potrafił tego dowieść, nie może odmówić przyjęcia towaru. Gdy używał akwizytor Dziesięć dni na zwrot towaru masz także, gdy kupujesz coś od akwizytora. Ostatnio „hitem” obwoźnych handlarzy jest droga wełniana pościel (2 tys. zł) i bardzo kosztowne odkurzacze (w cenach nawet do 6 tys. zł). Warto szczególnie uważać przy zawieraniu tego typu transakcji. Najczęściej jeszcze przed sprzedażą akwizytor prezentuje i zachwala towar, np. odkurzając nasze mieszkanie. Niedługo po jego wyjściu konsument dochodzi do wniosku, że jednak nie stać go na tak drogi sprzęt i chce go zwrócić. Tymczasem sprzedawca odmawia przyjęcia. Zarzucając, że sprzęt jest używany. Na szczęście coraz więcej tego typu spraw rozstrzyganych jest na korzyść kupującego. Paczka na wybojach

Osobnym problemem są spory o uszkodzenie przesyłki. Nawet, jeżeli zapakujesz towar w niezmienionym stanie, może okazać się, że podczas podróży w ciężarówce firmy kurierskiej lub pocztowej zostanie on uszkodzony. Dlatego zwracać towar należy tylko w oryginalnym opakowaniu, a ze sprzedawcą umówić się, by sprawdził stan przesyłki przy odbiorze. Nie będzie przesadą także zrobienie zdjęcia towaru tuż przed spakowaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny