Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rządowe wsparcie rolników. Ponad 30 proc. zboża już wyeksportowane, będzie też chów trzody na własne potrzeby

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Co zapowiada resort rolnictwa?
Co zapowiada resort rolnictwa? pixabay.com/41330
- Ponad 30 proc. zboża magazynowanego przez rolników zostało już wyeksportowane - oświadczył w poniedziałek minister rolnictwa Robert Telus. Podczas briefingu prasowego dodał, że zamówił opinie prawne w sprawie możliwości ujawnienia listy firm, które importowały zboże z Ukrainy. Jakich jeszcze działań mogą spodziewać się rolnicy ze strony rządu?

Spis treści

Działania na rynku zbóż

- Mamy do wyeksportowania 3-4 mln ton, ale najbardziej mi zależy na wyeksportowaniu zboża od rolników, żeby mieli wolne magazyny na żniwa i to realizujemy - powiedział Telus.

Powołując się na dane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dodał, że wyeksportowano już ponad 30 proc. zboża od rolników. Te działania mają pomóc producentom przygotować się na nowy sezon. Polskie porty mają zdolności eksportowe na poziomie 1 mln ton zboża miesięcznie.

Niedawno pojawiły się również informacje o problemach hodowców drobiu czy trzody z zakupem ziarna. Podczas poniedziałkowego spotkania z mediami Telus sprostował, że „każdy rolnik, który sprzeda zboże hodowcy drobiu czy trzody chlewnej, ma również dopłatę do zboża”.

Czy firmy sprowadzały zboże zgodnie z prawem?

Szef resortu podniósł kwestię publikacji listy firm, które importowały ukraińskie zboże. - Taka lista powinna być opublikowana, ale zgodnie z prawem - zastrzegł, informując, że wystąpił do dwóch kancelarii o opinie prawne w tej sprawie. Gdy pojawi się możliwość publikacja, ta nastąpi w odpowiednim czasie. Zaapelował też o rozsądek w tej kwestii.

- Jeżeli firmy sprowadzały zboże zgodnie z prawem unijnym, nie można wylewać dziecka z kąpielą - podkreślił.

Spadek liczby stad świń. Wsparcie dla hodowców

Podczas konferencji Telus odniósł się do pytania o spadające pogłowie sztuk trzody chlewnej i spadek liczby stad świń. Jeśli mowa jest o stadach, to owszem, liczba stad w Polsce się zmniejszyła ze względu na ASF (Afrykański Pomór Świń - przyp. red.), ale pogłowie świń się nie zmieniło, liczba tuczników wynosi ok. 10 mln, przyznał.

Odpowiedzią na kryzys ma być rozporządzenie, które jeszcze dziś minister zamierza podpisać. Chodzi o chów na własne potrzeby.

- Wracamy do sytuacji, w której każdy rolnik będzie mógł na własne potrzeby trzymać lochę lub 10 tuczników – stwierdził.

Praca nad ustawami

We wtorek Sejm zajmie się projektami ustaw, które pomogą ustabilizować rynek rolny. Fundusz Ochrony Rolnictwa zakłada powołanie funduszu gwarancyjnego wypłacającego rekompensaty producentom rolnym, którzy nie dostali zapłaty za produkty rolne od podmiotu prowadzącego działalność w zakresie skupu, przechowywania, obróbki lub przetwórstwa produktów rolnych. Telus wskazał, że takie działanie pozwoli rolnikowi otrzymać zapłatę za produkt, a z nieuczciwym przedsiębiorcą będzie się sądził KOWR.

Na tapet trafi też nowelizacja ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, posłowie zajmą się również budową silosów.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rządowe wsparcie rolników. Ponad 30 proc. zboża już wyeksportowane, będzie też chów trzody na własne potrzeby - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny