MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rządowa Tarcza Solidarnościowa ma uchronić przed gwałtownymi wzrostami cen prądu

Urszula Sobol
Prezes zarządu PGE Obrót Paweł Majewski
Prezes zarządu PGE Obrót Paweł Majewski archiwum Nowin
O oszczędnościach dla gospodarstw domowych wynikających z rozwiązań wprowadzonych przez rząd, w związku z kryzysem energetycznym i cenami prądu rozmawiamy z Pawłem Majewskim, prezesem zarządu PGE Obrót.

Rządowa Tarcza Solidarnościowa ma uchronić nas przed gwałtownymi wzrostami cen za energię elektryczną, których obawia się większość polskich rodzin. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Kluczowym rozwiązaniem jest zamrożenie cen dla gospodarstw domowych na poziomie stawek z ubiegłego roku, które sprawią, że rachunki odbiorców indywidualnych mieszczących się w przyjętych limitach prawie się nie zmienią. W praktyce, parasolem ochronnym objęci zostali wszyscy odbiorcy indywidualni w Polsce, korzystający z najpopularniejszych taryf G11 i G12. Rządowa Tarcza Solidarnościowa wprowadza także maksymalne ceny dla osób, które zużyją więcej energii niż przysługujący im limit, a także ceny maksymalne dla samorządów, odbiorców wrażliwych oraz małych oraz średnich przedsiębiorstw.

Ceny prądu idą w górę. Widzimy to po rachunkach. W jaki sposób Rządowa Tarcza Solidarnościowa przełoży się na nasze rachunki?

Poprzez zmiany w prawie i wprowadzenie Tarczy, rząd w praktyce płaci większość rocznego rachunku za prąd w przypadku gospodarstw domowych. Ta korzyść jest duża, ponieważ generalnie przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci w tym roku za energię mniej niż połowę ceny rynkowej wynikającej z taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wprowadzone rozwiązania to oszczędności rzędu 2000 – 3000 zł rocznie. Dokładna wartość oszczędności zależy od całkowitego zużycia oraz limitów, które przysługują odbiorcom.

Jakie to są limity?

Wszystkie gospodarstwa domowe mają zamrożone stawki do progu zużycia, który wynosi 2 000 kWh, bez konieczności realizowania żadnych dodatkowych formalności. Jeśli w danym gospodarstwie mamy osobę z niepełnosprawnością, wówczas limit zużycia wynosi 2 600 kWh. W przypadku rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny, ten limit to 3 000 kWh. W dwóch ostatnich sytuacjach wymagane jest złożenie odpowiedniego oświadczenia do sprzedawcy energii.

W jaki sposób i do kiedy można złożyć takie oświadczenie?

Aby skorzystać z przysługującego wszystkim gospodarstwom domowym limitu 2000 kWh nie trzeba nic robić – tu system działa z automatycznie. Oświadczenie potwierdzające prawo do zwiększonego limitu zużycia w wysokości 2600 i 3000 kWh należy złożyć do końca czerwca 2023 r. Wzór takiego dokumentu można znaleźć na naszej stronie www.gkpge.pl/oszczedasz-2000. Obowiązek ten można także zrealizować w stacjonarnym Biurze Obsługi Klienta oraz za pomocą korespondencji tradycyjnej. Mocno zachęcamy do korzystania ze ścieżki elektronicznej, z profilu zaufanego lub aplikacji mObywatel.

Co obecnie wpływa na wysokie ceny energii elektrycznej. Skąd się wzięły takie wzrosty?

Wszyscy uczestnicy rynku energii, zarówno wytwórcy, sprzedawcy jak i odbiorcy, czyli klienci, ponoszą konsekwencje trwającego od ponad roku kryzysu energetycznego. Wzrost cen surowców spotęgowany agresją Rosji na Ukrainę oraz rosnące koszty zakupu praw do emisji dwutlenku węgla, spowodowały wzrosty cen energii nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Stąd też decyzja rządu o wprowadzeniu Tarczy Solidarnościowej…

Tak. Jednocześnie ma ona rekompensować różnicę cen dla sprzedawców, którzy - żeby zagwarantować dostawy energii dla odbiorców - kupowali ją w szczególnych warunkach rynkowych, często po rekordowo wysokich cenach.

Rządowa Tarcza Solidarnościowa ma dać Polakom konkretne oszczędności, ale jednocześnie zachęcić do racjonalnego korzystania z energii elektrycznej…

Redukując zużycie prądu można uzyskać dodatkowy, 10-procentowy rabat od rocznego rachunku, który będzie rozliczony w 2024 r. W tym celu, należy w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zmniejszyć zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Oznacza o, że oszczędzanie energii przyniesie niższy rachunek w sumie za aż 15 miesięcy. Gdzie można znaleźć więcej szczegółów dotyczących rządowej Tarczy Solidarnościowej?

Najważniejsze informacje, publikujemy na stronie www.gkpge.pl/oszczedasz-2000. Aktualizujemy je na bieżąco. Klienci dostaną również informację razem z fakturą, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Odbiorcy, którzy kontaktują się z nami telefonicznie oraz mailowo, otrzymają szczegóły także poprzez te kanały kontaktu. W dobie aktywności cyberoszustów warto podkreślić, że wiadomości te są czysto informacyjne i nie zawierają linków do płatności elektronicznych. Specjalna informacja dostępna będzie również w elektronicznym Biurze Obsługi Klienta, a także w stacjonarnych placówkach obsługi PGE Obrót.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rządowa Tarcza Solidarnościowa ma uchronić przed gwałtownymi wzrostami cen prądu - Nowiny

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny