Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd zapowiedział kolejne rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej. Konferencja premier Mateusza Morawieckiego [WIDEO]

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Adam Jankowski/ Polska Press
W tym tygodniu przedstawimy kolejne propozycje do tarczy antykryzysowej - zapowiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Nowy pakiet obejmie przedsiębiorstwa i samorządy, szczegóły mają być znane w czwartek. - Poziom rozprzestrzeniania się wirusa pozwoli nam w maju odmrażać gospodarkę - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Trzy tygodnie temu weszła tarcza antykryzysowa i dzisiaj chcielibyśmy zdać sprawozdanie z tego jak ta tarcza działa. Już dzisiaj mamy półtora miliona wniosków, śmiało można powiedzieć, że te półtora miliona wniosków, to tak jakby półtora miliona miejsc pracy - przyznał premier Mateusz Morawiecki, dodając, że przedsiębiorcy skorzystali m.in. "z postojowego, z ulgi w świadczeniu na ubezpieczenie społeczne, różnego rodzaju wsparcia dla firm - wsparcia płynnościowego, wsparcie w brakującym kapitale, w przychodach, które zniknęły".

Premier ocenił, że "Europa staje przed wielkimi wyzwaniami jednocześnie". - Porwane są łańcuchy produkcji, dostaw, poszczególnych komponentów w produkcji różnych produktów i dzisiaj musimy zreorganizować nasz porządek gospodarczy również w Europie. O tym rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej, o tym za godzinę będę rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą, niż, można powiedzieć, drugi plan Marshalla - stwierdził.

- Nastały bardzo trudny czas dla pracowników, dla przedsiębiorców i dla państwa - przyznał premier Mateusz Morawiecki, zaznaczając przy tym, że ważna jest współpraca państwa z przedsiębiorcami - dzięki temu uda się uratować miejsca pracy i same firmy. - Tylko solidarnie, we współpracy z przedsiębiorcami, będziemy mogli bez wielkich strat przez ten kryzys przejść - przyznał.

- Ostatnie zmiany w postrzeganiu Polski w raportach dużych instytucji finansowych świadczą o tym, że Polska działa w sposób właściwy. Jeden z raportów mówi, że Polska przeznaczyła jedne z największych procentów PKB ze wszystkich państw europejskich - podkreślał premier.

Morawiecki zapowiedział odmrażanie gospodarki w maju. - Zastanawiamy się nad tym, żeby pewne reguły, które pozwalałby na otwarcie działalności gospodarczej w zakresie szerszym, obowiązywały w innym stopniu w tych powiatach, w których jest zero zakażeń lub liczba osób zakażonych jest poniżej pięciu lub dziesięciu w porównaniu do wszystkich pozostałych. Na razie jeszcze takie decyzje nie zapadły - podkreślił.

Nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej

- Analizujemy rynek i staramy się dostosowywać kolejne rozwiązania do wymogów i oczekiwań, do tego, aby tętno polskiej gospodarki nie osłabło. Dlatego jeszcze w tym tygodniu, do piątku, przedstawimy propozycje rządowe kolejnych rozwiązań, kolejnej odsłony tarczy antykryzysowej - zapowiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Złożą się na nią następujące propozycje:

  • Fundusz dopłat do oprocentowania BGK
  • Zmiany w prawie zamówień publicznych
  • Odblokowanie Krajowej Izby Odwoławczej
  • Blokada sprzedaży polskich firm
  • Wsparcie budżetów samorządów

- Pierwsza z nich to fundusz dopłat do oprocentowania BGK. Jego celem jest przede wszystkim, aby przedsiębiorcy, którzy utracili płynność finansową, czyli zdolność do spłaty w terminie wymaganych zobowiązań oraz przedsiębiorcy zagrożeni utratą płynności w wyniku rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 mogli zostać wsparci z funduszu dopłat do odsetek. (...) Fundusz ten w tym roku planuje przeznaczyć na ten cel ponad 270 mln zł. Podobna kwota trafi na rynek także w przyszłym roku. Banki komercyjne będą udzielać kredytów, a do odsetek dopłaci BGK z pieniędzy budżetu państwa - wyjaśniała Emilewicz.

- Pracujemy nad tym, aby wykonawcy i zamawiający mogli w łatwy i prosty sposób, w odpowiedzi na zaistniałą epidemię, dokonywać zmian w umowach i aby te zmiany nie obciążały kosztowo wykonawców. To także rozwiązania, które poprawiają płynność finansową wykonawców ze względu na jeszcze większe udostępnienie form zaliczkowych w wykonywanych pracach. Także będziemy starali się odblokować Krajową Izbę Odwoławczą, aby ona mogła orzekać w trybie, kiedy wymiar sprawiedliwości, sądy dzisiaj nie pracują - wyjaśniała wicepremier.

- Trzecim ważnym elementem jest także dbałość o to, aby polskie firmy, które były z mozołem budowane przez 30 lat, nie stały się tanim łupem w tej trudnej sytuacji. Europa, jak mówią dziś liderzy polityczni, nie może być na sprzedaż w tej trudnej sytuacji. Nie chcemy aby firmy z polskim kapitałem były dziś przejmowane w łatwy sposób, ponieważ ich wycena, jeżeli są to spółki giełdowe, jest bardzo niska, aby mogły po nie sięgnąć w łatwy sposób fundusze zagraniczne. Dlatego proponujemy i takie bardzo istotne, ważne dla firm rozwiązanie - podkreślała.

- Ostatni element dotyczy wsparcia budżetów samorządów. Zdajemy sobie sprawę, że one dziś także mają mniejsze wpływy z tytułów podatkowych, podatku PIT i CIT, wpływów z podatków od nieruchomości, rolnych, leśnych, także te gminy uzdrowiskowe, które opłat swoich dziś nie pobierają. Luzujemy regułę finansową w samorządach. Będą one, mówiąc krótko, tak jak i my jesteśmy dziś na to gotowi, mogły się w tym trudnym roku oraz kolejnym zadłużać. Ten bilans przychodów i wydatków będzie mógł być ujemny. Dodatkowo także wprowadzamy zmiany, dzięki której co druga, a nie co czwarta złotówka, jak to ma miejsce dziś, z tytułu dochodów z gospodarki nieruchomościami skarbu państwa będzie trafiać do budżetów samorządów. To największe rozwiązania, które w tym pakiecie proponujemy. Będą także zmiany w zakresie prawa pracy, które w jeszcze większym stopniu ułatwią skorzystanie z rozwiązań, które już dziś są dostępne, takich jak postojowe czy dopłaty do wynagrodzeń. To większe uelastycznienie, które ma pozwolić większej grupie przedsiębiorców przetrwać na rynku – zaznaczyła Emilewicz.

W konferencji wzięli udział prezesi firm CCC oraz Black Red White. - Tarcza antykryzysowa rzeczywiście działa - przyznał Dariusz Formela, prezes firmy meblarskiej Black Red White. - Dla nas kluczowa jest szybkość tarczy, otrzymaliśmy już wsparcie - przyznał prezes CCC Dariusz Miłek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny