Te konkursy to:
Nowe FIO,
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich.
W sumie dedykowana jest na nie kwota ponad 200 mln zł. W konkursach wziąć mogą udział pozarządówki działające we wszystkich obszarach. W całej Polsce jest ich ponad 110 tysięcy. W Podlaskiem – kilka tysięcy.
Pozarządówki na granicy
Wiceprezydentka Białegostoku Eliza Cybulko przypominała, że NGO-sy w naszym mieście mają swój budynek dzięki przekazaniu go przez ówczesnego wojewodę, a obecnie wicemarszałka Senatu Macieja Żywno. Żywno mówił:
- Jako parlamentarzyści, razem z poseł Barbarą Okułą dbamy, by obszar związany z organizacjami pozarządowymi nie ominął Polski wschodniej. I na pewno nie ominie Białegostoku i województwa podlaskiego – zapowiadał Żywno.
O potrzebach rozmawiano z Markiem Krawczykiem, ministrem do spraw społeczeństwa obywatelskiego.
- Społeczeństwo obywatelskie odgrywa kluczową rolę w w tych trudnych obecnie czasach. To są fantastyczni ludzie, którzy robią fantastyczne rzeczy. W ostatnich latach mielismy kilka przykładów co to znaczy społeczeństwo obywatelskie i wartości, które ci ludzie wyznają. Myslę o epidemii Covid-19 czy sytuacji migracyjnej związanej z wojną w Ukrainie. W Białymstoku nie sposób nie wspomnieć o sytuacji na granicy z Białorusią, o wojnie hybrydowej i migrantach, którzy często zmanipulowani są wpychani na nasze terytorium. Nie sposób nie wspomnieć o tej kwestii ponieważ jako Polska 2050 od samego początku mówimy, że bezpieczeństwo i szczelność naszej granicy jest kwestą absolutnie kluczową. Natomiast bezpieczeństwo nie wyklucza kwestii himanitarnych. I jeżeli jacyś ludzie do nas trafiają i potrzebują pomocy, należy im pomóc – podnosił minister Krawczyk. I podnosił, że pomagający na granicy wykonali wielką pracę.
Ponad 200 milionów na pozarządówki
Minister Krawczyk przynawał też, że pozarządówki przez rząd wspierane mogą być przez agendę nazywającą się Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
- Mamy dwa duże programy, które ruszą już w październiku. To Nowe FIO i Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich. Organizacje pozarządowe mogą pozyskiwać środki na różne działania społeczne. Tak naprawdę każde działanie społeczne w ramach Funduszu Inicjatyw Społecznych może być finansowane. Mogą to być działania np. na rzecz seniorów, dzieci, osób z chorobami psychicznymi, na rzecz zwierząt. Z drugiego programi - to Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich - organizacje mogą pozyskiwać środki m.in. na to żeby wyremontować swoją siedzibę, może wykupić siedzibę, kupić kawałek ziemi, by coś zbudować. Żeby organizacje miały pieniądze nie tylko na projekty, na działania ale mogły również stabilizować swoją działalność – wyliczał Andrzej Rybus-Tołłoczko zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Pytany o konkrety, odpowiadał, że konkursy są dla wszystkich organizacji pozarządowych i podmiotów zrównanych z organizacjami pozarządowymi, czyli np. kół gospodyń wiejskiech, spółdzielni socjalnych. W budżecie cała pula to ponad 200 mln zł. To kwota roczna, która może pokryć zobowiązania z poprzednich lat.
Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?