MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów, ma być też wsparcie z KE. Ile do tony pszenicy i kukurydzy? To zależy od regionu

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Stawki pomocy w ramach krajowego wsparcia będą zróżnicowane w zależności od odległości od portów nadbałtyckich.
Stawki pomocy w ramach krajowego wsparcia będą zróżnicowane w zależności od odległości od portów nadbałtyckich. Paweł Dubiel/Polska Press
W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt, w ramach którego rząd chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. Stawki do tony zboża będą uzależnione od odległości od portów, najwięcej otrzymają regiony wschodnie i południowe. Dodatkowe środki przeznaczy też Komisja Europejska.

Spis treści

W wykazie prac opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów ws. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z zamieszczonych informacji wynika, że projekt ma zostać przyjęty przez rząd do końca marca.

Dofinansowanie transportu zbóż do portów nad Bałtykiem

Obecnie Polska zmaga się z nadmiarem zbóż z Ukrainy. W wyniku agresji Rosji ograniczeniu uległ ukraiński eksport tradycyjnymi kanałami, czyli przez porty na Morzu Czarnym. W projekcie zwrócono uwagę, że „spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej, wzrost przewozu ukraińskich zbóż przez polską granicę. Nadmierny przywóz zbóż z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski. Do Polski są przywożone w szczególności kukurydza i pszenica”.

Formą pomocy i rozwiązania patowej sytuacji ma być wprowadzenie dofinansowania transportu pszenicy i kukurydzy do nadbałtyckich portów.

- Proponuje się, aby stawki pomocy były zróżnicowane w zależności od odległości od portów nadbałtyckich i wynosiły za tonę pszenicy i kukurydzy przewiezionej z: województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego - 100 zł; województwa - lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego - 150 zł; województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego - 200 zł - poinformowano.

UE zatwierdzi dopłaty do zboża

Podczas jednej z dyskusji w ramach Europejskiego Forum Rolniczego komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że Komisja Europejska zgodziła się na pomoc publiczną z polskiego budżetu dla rolników w kwocie 600 mln zł. Ma być też dodatkowe wsparcie dla polskich rolników z powodu napływu ziarna z Ukrainy i na ten cel dodatkowo przeznaczone zostanie przez KE niemal 30 mln euro. - W sumie będzie to 900 mln zł dla polskich rolników. Jeśli będzie taka konieczność, rozważymy kolejne transze takiej pomocy. To rząd zdecyduje, kto i w jakiej wysokości dostanie te pieniądze – mówił Wojciechowski.

O dopłatach do zboża z Unii wspomniała też wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.

- Z tego, co wiemy, w tym tygodniu prawdopodobnie zostaną zaakceptowane przez Komisję Europejską dopłaty do zboża od 150 do 250 zł do tony; oprócz tego uruchomiona już została rezerwa kryzysowa UE. Łącznie te dwa mechanizmy to będzie około 800-900 mln zł, z czego 600 mln zł to środki krajowe – powiedziała Gembicka w niedzielę w Polskim Radiu24.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk informował z kolei, że na początku tego tygodnia ma odbyć się „okrągły stół”, dotyczący eksportu zboża. Mają na nim paść propozycje dotyczące eksportu, kredytowania i magazynowania.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów, ma być też wsparcie z KE. Ile do tony pszenicy i kukurydzy? To zależy od regionu - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny