Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryszard Kaczorowski. Warszawski gabinet prezydenta trafi do Białegostoku

Aneta Boruch
Ryszard Kaczorowski z żoną Karoliną, w otoczeniu rodziny: córek z mężami oraz gromadki wnucząt
Ryszard Kaczorowski z żoną Karoliną, w otoczeniu rodziny: córek z mężami oraz gromadki wnucząt
Biurko, piękne godło, szablę i wiele innych pamiątek po urodzonym w Białymstoku ostatnim prezydencie na uchodźstwie wkrótce będzie można oglądać w wydzielonym pomieszczeniu naszego uniwersytetu.

Sprawa jest już przesądzona. Zgodę na przekazanie cennych pamiątek wyraziła Karolina Kaczorowska, wdowa po tragicznie zmarłym przed rokiem prezydencie.

Zaangażowany w przedsięwzięcie jest historyk, profesor Adam Dobroński. Przez lata szczególnie interesował się życiem i działalnością Ryszarda Kaczorowskiego i był z nim i jego rodziną w bliskich kontaktach. Wielokrotnie odwiedzał go w Londynie. Właśnie ukazała się jego książka poświęcona tej postaci.

- Teraz musimy tylko ustalić z panią prezydentową termin przywiezienia tych rzeczy - mówi profesor Adam Dobroński. Starał się o to, bo jak mówi: - Białystok wiele zawdzięcza panu prezydentowi, który rozsławiał go po całym świecie.

Do Białegostoku trafi na pewno biurko Ryszarda Kaczorowskiego, piękne godło narodowe, szabla, statuetki, rzeźby, plakietki i inne drobiazgi. A także kilkaset kaset z nagraniami z różnych uroczystości, w których brał udział prezydent Ryszard Kaczorowski.
Do tej pory stanowiły one wyposażenie gabinetu, który mieścił się w warszawskim mieszkaniu przy alei Niepodległości. Natomiast nie zapadła jeszcze decyzja, czy do Białegostoku przewiezione będą również regały z gabinetu.

Wymienione przedmioty trafią do biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku, do specjalnie wydzielonego pomieszczenia, blisko audytorium, które nosi imię prezydenta. Miejsce nie jest przypadkowe: już teraz znajduje się tu liczący około dwa tysiące woluminów księgozbiór prezydenta. Kolekcję podarowała uczelni Karolina Kaczorowska po śmierci męża.

Wszystko ma być gotowe jeszcze przed wakacjami. - Tak, by można było zrobić uroczyste otwarcie na kolejną rocznicę urodzin prezydenta, przypadającą w listopadzie - planuje prof. Dobroński. - Chcemy, by było to połączone z konferencją naukową dotyczącą m.in. emigracji.

Gabinet, gdy już zostanie urządzony w Białymstoku, będzie ogólnodostępny, każdy będzie mógł go zwiedzać za darmo.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny