Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryszard Ćwirlej – Tylko umarli wiedzą

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Ryszard Ćwirlej skończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był dziennikarzem w TVP Katowice, a póżniej w TVP Poznań. Od 2010 roku jest zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści „Ręczna robota” napisał 75–cio odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. Trzykrotnie nominowany do nagrody ”Wielkiego Kalibru”. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku
Ryszard Ćwirlej skończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był dziennikarzem w TVP Katowice, a póżniej w TVP Poznań. Od 2010 roku jest zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści „Ręczna robota” napisał 75–cio odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. Trzykrotnie nominowany do nagrody ”Wielkiego Kalibru”. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku Wydawnictwo Czwarta Strona
Ryszard Ćwirlej, mistrz kryminałów neomilicyjnych, zanurza się w przedwojennej Wielkopolsce, a nawet łączy poznańskiego policjanta Antoniego Fischera z Adolfem Hitlerem. I to dość odważnie!

Ryszard Ćwirlej tworzy sprawne czytadło, które z pewnością ucieszy wielbicieli gatunku. Wszystko zaczyna się od brutalnego zamordowania pilskiego komunisty, rzecz jasna Niemca, bowiem w roku 1932 dzisiejsza Piła leży na terenie III Rzeszy. Adolf Hitler jeszcze nie został kanclerzem, ale lada dzień ma przyjechać do tego miasta na parteitag. W tym czasie policjanci muszą znaleźć sprawców akceptowalnego przez większość mordu, by stworzyć pozory ładu i porządku. Przy okazji wyjdą na jaw brutalne zbrodnie czasów niemieckiej rewolucji, ale wszystko przebija wspomnienie sławnego ataku gazowego podczas i wojny światowej, w którym Adolf Hitler czasowo utracił wzrok.

Ta informacja okaże się z wielu powodów później jedną z kluczowych, ale cicho, sza! Ważne, że Ryszard Ćwirlej wcielając się w postaci niemieckich mieszkańców Piły ze swadą rozprawia się z ideologią nazistowską, umie przedstawić wątpliwości zwykłych Niemców, pokazać fanatyzm innych. W kilku zdaniach sprawnie analizuje „Mein Kampf” wkładając w usta jednej z postaci rolę, jaką więzienne dzieło Hitlera odegra w kształtowaniu świadomości Niemców za czasów jego dyktatury. Autor pamięta, że na tych terenach mieszkali dyskryminowani Polacy, katolicy i protestanci, naziści i porządni ludzie. Różnicuje ich upodobania, język, zagląda w zakazane zaułki, podróżuje parowozem, jest też wątek polskiego oficera wywiadu z niezwykle delikatną misją.

Książkę „Tylko umarli wiedzą” czyta się jednym tchem. To znakomita kontynuacja serii przypadków Antoniego Fischera, która bez wątpienia doczeka się równie udanej, perfekcyjnie skonstruowanej kontynuacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny