Rynek Sienny odmieniony. 25 czerwca otwarcie. To 490. rocznica ogłoszenia Konfesji Augsburskiej

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda obecnie Rynek Sienny. Stanął tu monument - artystyczna kaplica.
Tak wygląda obecnie Rynek Sienny. Stanął tu monument - artystyczna kaplica. Wojciech Wojtkielewicz
Rynek Sienny odmieniony. Stanął tam monument upamiętniający dawny cmentarz ewangelicki. Data otwarcia też nie jest przypadkowa. 25 czerwca 1530 roku na Sejmie Rzeszy w Augsburgu ogłoszona została podstawowa księga wyznania luterańskiego.

- Władze miasta poprosiły mnie o wskazanie jaki będzie najlepszy dzień w czerwcu na otwarcie Rynku Siennego. Wskazałem 25 czerwca. Mija wtedy 490 lat od ogłoszenia tzw. Konfesji Augsburskiej, czyli podstawowej księgi naszego wyznania. Napisał ją Filip Melanchton (współpracownik Marcina Lutra), a ogłosił na Sejmie Rzeszy w Augsburgu 25 czerwca 1530 roku. Stąd nazwa -

mówi ks. Tomasz Wigłasz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.

W czwartek (25 czerwca 2020) mamy oficjalnie poznać nowe oblicze Rynku Siennego. Został tam ustawiony monument - artystyczna kaplica. Jako upamiętnienie dawnego cmentarza ewangelickiego. Do monumentu prowadzą - wyłożone płytami - ścieżki otoczone kamienną nawierzchnią poprzerastaną zielenią.

Czytaj też: Białystok. Wkrótce otwarcie Rynku Siennego z artystyczną kaplicą. Betonowy klocek czy artystyczny pomnik?

- Szczerze mówiąc to jeszcze nie widziałem tego monumentu. Przechodziłem tam miesiąc temu, kiedy jeszcze go nie było - mówi ks. Wigłasz.

Dodaje, że nie jest to jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale w poświęceniu monumentu ma uczestniczyć biskup diecezji mazurskiej Paweł Hause. - Cieszę się, że inwestycja szczęśliwie dobiegła końca - podkreśla ksiądz.

Czytaj też: Rynek Sienny pełen grobów, tak pokazał georadar. Inwestycje mogą się opóźnić.

Jak pisaliśmy na początku czerwca, na profilu facebookowym Kronika Białostocka pojawiły się niepochlebne komentarze w stylu, że na rynku postawiono betonowy bunkier. Autor pracy prof. Jarosław Perszko komentował, że chodziło mu o pokazanie uniwersalizmu.

- Wobec śmierci wszyscy jesteśmy wszak równi. Bez względu na nasze wyznanie czy poglądy -

tłumaczył.

Czytaj też: Poznaj tradycje i zwyczaje białostockich ewangelików. Gdy dorośli się modlą, dzieci mają szkółkę niedzielną

Ksiądz Wigłasz uważa, że o gustach się nie dyskutuje i jest jasne, że monument nie będzie się wszystkim podobał. - Tak samo byłoby zresztą, gdyby na rynku stanęło coś innego - podkreśla.

Czytaj też: Białystok. Otwarcie Rynku Siennego z monumentem już coraz bliżej. Trwają prace wykończeniowe [ZDJĘCIA]

Jeszcze kilka lat temu funkcjonował tu dziki parking. W 2015 roku pojawił się jednak pomysł, by upamiętnić, że pod ziemią są groby. Tym bardziej, że jak było wspomniane, w 2010 roku, podczas przebudowy ul. Młynowej na Rynku Siennym wydobyto stąd szczątki. A konkretnie ok. 400 pochówków. Specjaliści mówili wtedy, że na terenie całego cmentarza znajduje się nawet 10 tys. grobów.

Nekropolię na Rynku Siennym założono na przełomie XVIII i XIX w. W 1796 roku w Białymstoku powstała bowiem gmina ewangelicko-augsburska. Po II wojnie światowej o cmentarzu zapomniano. Na Rynek Sienny wszedł handel. Na targowisku ustawiali się rolnicy z okolicznych wsi. Po tym jak miasto zlikwidowało dziki parking, ustawiono tu tabliczkę z informacją o cmentarzu.

Teraz oglądasz: Lapidarium Białystok. Cmentarz ewangelicko-augsburski w Białymstoku. Menele urządzili tam sobie melinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

"Władze miasta poprosiły mnie o wskazanie jaki będzie najlepszy dzień w czerwcu na otwarcie"

To aż takie gapy pracują w magistracie? Nie wiedzą, że Białystok dostał się Prusakom w wyniku III Rozbioru Polski?

Gdyby uważali na lekcjach historii to wiedzieliby, że czerwiec pasuje jak pięść do nosa. 24 października to data godna upamiętnienia, Wtedy właśnie Prusacy uzyskali władzę nad Białymstokiem i mogli zacząć zakładanie swoich "parafii".

Swoją drogą nastąpił wówczas ogromny skok cywilizacyjny i gdyby nie Napoleon to mielibyśmy inną historię, i piętnowlibyśmy germanizację a nie rusyfikację. To w skrócie.

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie