Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek Sienny odmieniony. 25 czerwca otwarcie. To 490. rocznica ogłoszenia Konfesji Augsburskiej

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda obecnie Rynek Sienny. Stanął tu monument - artystyczna kaplica.
Tak wygląda obecnie Rynek Sienny. Stanął tu monument - artystyczna kaplica. Wojciech Wojtkielewicz
Rynek Sienny odmieniony. Stanął tam monument upamiętniający dawny cmentarz ewangelicki. Data otwarcia też nie jest przypadkowa. 25 czerwca 1530 roku na Sejmie Rzeszy w Augsburgu ogłoszona została podstawowa księga wyznania luterańskiego.

- Władze miasta poprosiły mnie o wskazanie jaki będzie najlepszy dzień w czerwcu na otwarcie Rynku Siennego. Wskazałem 25 czerwca. Mija wtedy 490 lat od ogłoszenia tzw. Konfesji Augsburskiej, czyli podstawowej księgi naszego wyznania. Napisał ją Filip Melanchton (współpracownik Marcina Lutra), a ogłosił na Sejmie Rzeszy w Augsburgu 25 czerwca 1530 roku. Stąd nazwa -

mówi ks. Tomasz Wigłasz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.

W czwartek (25 czerwca 2020) mamy oficjalnie poznać nowe oblicze Rynku Siennego. Został tam ustawiony monument - artystyczna kaplica. Jako upamiętnienie dawnego cmentarza ewangelickiego. Do monumentu prowadzą - wyłożone płytami - ścieżki otoczone kamienną nawierzchnią poprzerastaną zielenią.

Czytaj też: Białystok. Wkrótce otwarcie Rynku Siennego z artystyczną kaplicą. Betonowy klocek czy artystyczny pomnik?

- Szczerze mówiąc to jeszcze nie widziałem tego monumentu. Przechodziłem tam miesiąc temu, kiedy jeszcze go nie było - mówi ks. Wigłasz.

Dodaje, że nie jest to jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale w poświęceniu monumentu ma uczestniczyć biskup diecezji mazurskiej Paweł Hause. - Cieszę się, że inwestycja szczęśliwie dobiegła końca - podkreśla ksiądz.

Czytaj też: Rynek Sienny pełen grobów, tak pokazał georadar. Inwestycje mogą się opóźnić.

Jak pisaliśmy na początku czerwca, na profilu facebookowym Kronika Białostocka pojawiły się niepochlebne komentarze w stylu, że na rynku postawiono betonowy bunkier. Autor pracy prof. Jarosław Perszko komentował, że chodziło mu o pokazanie uniwersalizmu.

- Wobec śmierci wszyscy jesteśmy wszak równi. Bez względu na nasze wyznanie czy poglądy -

tłumaczył.

Czytaj też: Poznaj tradycje i zwyczaje białostockich ewangelików. Gdy dorośli się modlą, dzieci mają szkółkę niedzielną

Ksiądz Wigłasz uważa, że o gustach się nie dyskutuje i jest jasne, że monument nie będzie się wszystkim podobał. - Tak samo byłoby zresztą, gdyby na rynku stanęło coś innego - podkreśla.

Czytaj też: Białystok. Otwarcie Rynku Siennego z monumentem już coraz bliżej. Trwają prace wykończeniowe [ZDJĘCIA]

Jeszcze kilka lat temu funkcjonował tu dziki parking. W 2015 roku pojawił się jednak pomysł, by upamiętnić, że pod ziemią są groby. Tym bardziej, że jak było wspomniane, w 2010 roku, podczas przebudowy ul. Młynowej na Rynku Siennym wydobyto stąd szczątki. A konkretnie ok. 400 pochówków. Specjaliści mówili wtedy, że na terenie całego cmentarza znajduje się nawet 10 tys. grobów.

Nekropolię na Rynku Siennym założono na przełomie XVIII i XIX w. W 1796 roku w Białymstoku powstała bowiem gmina ewangelicko-augsburska. Po II wojnie światowej o cmentarzu zapomniano. Na Rynek Sienny wszedł handel. Na targowisku ustawiali się rolnicy z okolicznych wsi. Po tym jak miasto zlikwidowało dziki parking, ustawiono tu tabliczkę z informacją o cmentarzu.

Teraz oglądasz: Lapidarium Białystok. Cmentarz ewangelicko-augsburski w Białymstoku. Menele urządzili tam sobie melinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny