Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Podlaskiem wzrosła trzykrotnie

Opr. Andrzej Matys
Pixabay.com
Liczba cudzoziemców legalnie pracujących w województwie podlaskim w ciągu ostatnich 5 lat zwiększyła się o 554 proc. Na koniec 2016 roku wynosiła 4 tys., a w końcu 2021 roku już 22,1 tys. W całej Polsce legalnie pracujących obcokrajowców jest 875 tys., a wzrost w porównywalnym okresie sięga prawie 300 proc.

- Największy wzrost liczby cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, z roku na rok stale rośnie. Pięć lat temu liczba zgłoszonych do ubezpieczenia w ZUS obcokrajowców wynosiła 293 tys. i była mniejsza o 582 tys. od obecnego stanu. W naszym regionie przyrost jest o wiele bardziej dynamiczny. Od końca 2016 roku ilość pracujących osób z zagranicznym paszportem zwiększyła się z 4 tys. do 22,1 tys. obecnie. Największy wzrost nastąpiła w 2021 roku. Wtedy do oddziału ZUS w Białymstoku zgłoszonych zostało do ubezpieczenia 6,8 tys. obcokrajowców – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Czytaj również:

Jak się dowiedzieliśmy obcokrajowców zatrudnia w swoich zakładach np. narewski Pronar, ale można ich spotkać także w szpitalu uniwersyteckim w Białymstoku.

- Cudzoziemcy pracują u nas od dawna. Część z nich przyjechała do Białegostoku na studia, a potem została i pracują. Przed pandemią, pracę w szpitalu podejmowali głównie Białorusini, pod warunkiem, że nostryfikowali swój dyplom. Była to długa procedura, ale w związku z pandemia jej zasady uproszczono i teraz lekarze mają pięć lat na nostryfikację. Nadal Białorusini to dominująca nacja; zatrudniamy ich 12, ale ostatnio o możliwości pracy pytają również lekarze z Ukrainy. Ci którzy w USK pracują świetnie się w naszych warunkach odnaleźli, a pacjenci bardzo ich sobie cenią – tłumaczy Katarzyna Malinowska-Olczyk rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

  • W Podlaskim najliczniejszą od lat grupą pracowników są obywatele Białorusi, których jest 9,3 tys. (to 13 proc. wszystkich przyjezdnych z tego kraju).
  • Druga bardzo liczna narodowość to Ukraińcy - 8,6 tys. osób (jedynie 1,4 proc. wszystkich ubezpieczonych). W całym kraju stanowią oni 72 proc. ogółu przybyłych z zagranicy.

Czytaj również:

- Jednak to nie oni najczęściej stawiają na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Mimo tego, że 7 tys. obywateli Ukrainy wybrało samozatrudnienie w Polsce, w stosunku do ich ogólnej liczby to zaledwie 1 proc. W przypadku Białorusinów 3,6 proc. z nich samodzielnie zorganizowało sobie miejsce pracy. Ogółem w Polsce zagranicznych przedsiębiorców mamy 24 tys., a w Podlaskiem 650 osób, w tym 387 to Białorusini – wylicza rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Zdecydowana większość zgłoszonych w województwie podlaskim do ubezpieczenia obcokrajowców to pracownicy (prawie 13 tys.) W kraju zatrudnionych na umowie o pracę jest 520 tys. osób, co stanowi 59 proc. wszystkich przyjezdnych i zgłoszonych do ubezpieczenia. Zdarzają się również tacy, którzy pracują na umowy zlecenia albo na umowy nieoskładkowane lub opłacają składki w KRUS.

Czytaj również:

- Wśród pracujących w naszym kraju cudzoziemców znalazły się przedstawiciele 162 narodowości. W województwie Podlaskim jest ich 58. W naszym regonie nie znajdziemy pracowników, którzy przyjechali z Aruby czy Grenady, ale mamy też obywateli Rwandy, Algierii czy Jordanii - dodaje Katarzyna Krupicka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny