Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy. Przed rokiem o blisko 40 proc. więcej cudzoziemców dostało zezwolenie na pobyt czasowy i pracę

Opr. Andrzej Matys
MondayNews
Rośnie liczba cudzoziemców z zezwoleniem na pobyt czasowy w Polsce. Według Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w 2021 roku było ich o 38 proc. więcej niż w 2020 roku. Większość tych decyzji dotyczyła obywateli Ukrainy oraz Białorusinów i Gruzinów. Najwięcej zezwoleń wydano na Mazowszu i w Małopolsce, a najmniej w Świętokrzyskiem. W przypadku Podlaskiego takich decyzji było prawie 3,8 tys.

Według danych UdSC, w ubiegłym roku 198 tys. cudzoziemców otrzymało zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce. W 2020 roku było to 144 tys. osób, a w 2019 roku – 139 tys.

Bo migrantom jest łatwiej

Jak zaznacza Janina Owczarek z IOM Polska (Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji), o rosnącej liczbie obcokrajowców decyduje m.in. sytuacja na rynku pracy. Ponieważ nasi pracodawcy mają problemy, by zatrudnić Polaków o odpowiednich kwalifikacjach, stawiają na obcokrajowców.

– W 2020 roku mieliśmy do czynienia z istotnym ograniczeniem możliwości wjazdu wielu cudzoziemców. Dlatego gdy pod koniec 2020 roku i w 2021 roku restrykcje były mniejsze, wnioskodawców przybyło. Ponadto tarcza antykryzysowa wprowadziła zasadę, że legalność pobytu, która kończy się w czasie epidemii jest wydłużana z mocy prawa – komentuje Michał Wysłocki, ekspert BCC ds. legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce.

Czytaj również:

Z kolei dr Agnieszka Bielewska z Uniwersytetu SWPS podkreśla, że migrantom łatwiej jest jechać tam, gdzie już ktoś z ich grona dotarł. Pierwszy członek rodziny lub grupy znajomych sprowadza kolejnych rodaków.

– Obywatele państw trzecich mogą przyjechać do nas na podstawie wizy lub ruchu bezwizowego. Jeżeli chcą przedłużyć legalny pobyt w Polsce, muszą przed jego końcem złożyć do urzędu wojewódzkiego wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy – mówi Janina Owczarek.

Ukraińcy i pozostali

  • W 2021 roku najwięcej zezwoleń na pobyt czasowy w Polsce uzyskali obywatele Ukrainy – prawie 144 tys. (w 2019 r. – prawie 100 tys.). Drugie miejsce zajmują Białorusini – 9,8 tys. (w 2019 r. – 4 tys.).
  • Kolejne miejsca w zestawieniu za 2021 rok zajmują obywatele Gruzji – 5,9 tys., Indii – 5,2 tys., Rosji –3,7 tys. oraz Wietnamu – 2,9 tys.
  • Za nimi są przyjezdni mający obywatelstwo Mołdawii – 2,8 tys., Chin – 2 tys., Turcji – 1,8 tys. oraz Korei Południowej – 1,4 tys.

W przypadku Podlaskiego dominują Białorusini, którzy w 2021 roku otrzymali 1,4 tys. zezwoleń na pobyt stały i nieco ponad 1,4 tys. zezwoleń na pobyt czasowy. Natomiast w tym roku (do 15.02) odpowiednio 127 i 169. W przypadku Ukraińców zgód na pobyt stały były przed rokiem 83, a czasowy 1,75 tys., a teraz odpowiednio 13 i 143.

Czytaj również:

– Trendy dotyczące napływu obywateli poszczególnych państw utrzymują się. Ludzie bardzo często jadą tam, gdzie już są tzw. przetarte ścieżki. Ważnym czynnikiem są też uproszczone przepisy dla obywateli Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Rosji, Mołdawii i Azerbejdżanu. Chodzi o możliwość złożenia przez pracodawcę oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy i uzyskania na tej podstawie wizy oraz podjęcia zatrudnienia przez cudzoziemca – podkreśla ekspert z IOM Polska.

Sytuacja w województwach

  • W 2021 roku najwięcej zezwoleń na pobyt wydał wojewoda mazowiecki – 43,2 tys., a potem jego odpowiednicy z Małopolski – 25,9 tys., Wielkopolski – 22,7 tys., Dolnego Śląska – 21,9 tys. i Łódzkiego – 13,8 tys.
  • Na drugim końcu listy znajdują się wojewodowie: świętokrzyski – 2,1 tys., opolski – 3,6 tys. oraz podlaski, który wydał ponad – 5,3 tys. zezwoleń na pobyt (stały i czasowy), zaś w tym roku już prawie 300.

Jak podkreśla Janina Owczarek, Mazowsze przyciąga zainteresowanych pracą w rolnictwie. Kraków jako jedno z większych centrów outsourcingowych, co przyciąga cudzoziemców do pracy, zaś Poznań i Wielkopolska rozwinęły sektor usług biznesowych.

– Nie bez znaczenia jest też tzw. turystyka wnioskowa. Cudzoziemcy wybierają miejsca zamieszkania w tym województwie, w którym mają największe szanse na szybkie rozpoznanie wniosku i uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce – dodaje ekspert z BCC.

W 2021 roku w 15. województwach wydano więcej zezwoleń niż w 2019 roku. Widoczny jest zwłaszcza wzrost w dolnośląskim – prawie 22 tys. (w 2019 r. – 9,6 tys.).

Czytaj również:

Także w Podlaskiem ten wzrost jest wyraźny, bowiem jeśli w 2019 roku urząd wydał 11,6 tys. pozwoleń na pracę to w 2020 roku już 17 tys., a przed rokiem ponad 27,4 tys. Natomiast w 2022 roku już prawie 3,6 tys.
Najwięcej zezwoleń na pracę w 2021 roku otrzymali Ukraińcy (6,9 tys.) znacznie wyprzedzając Białorusinów (4,2 tys.). W tym roku nadal dominują Ukraińcy, którzy do połowy lutego otrzymali prawie 1,1 tys. decyzji, podczas gdy Białorusini jedynie 655.

Jeśli zaś chodzi o zawody, które najczęściej wykonują najczęściej cudzoziemcy w Podlaskiem są to:

  • pracownik budowlany: tynkarz, cieśla, murarz,
  • kierowca ciężarówki, ciągnika siodłowego,
  • robotnik gospodarczy.

– Sytuacja w 2022 roku może się bardzo istotnie zmienić. 29 stycznia weszła w życie nowelizacja przepisów o legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce. Teraz cudzoziemiec ubiegający się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę już nie musi wykazywać, że ma zapewnione zamieszkanie. Wystarczy, że zadeklaruje we wniosku adres w danym województwie, by jego sprawę rozpoznał wojewoda. To jednak rodzi niebezpieczeństwo wskazywania fikcyjnych adresów – podsumowuje ekspert z BCC ds. legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce.

Na pdst. MondayNews

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny