Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek Kościuszki najlepszy w Polsce. Najlepiej odnowiona przestrzeń w kraju. (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz
Rynek Kościuszki był zarośnięty i zaniedbany (z lewej). W 2010 roku to świetna sala koncertowa i przestrzeń miejska.
Rynek Kościuszki był zarośnięty i zaniedbany (z lewej). W 2010 roku to świetna sala koncertowa i przestrzeń miejska. Fot. Archiwum
Urbaniści z całej Polski docenili przede wszystkim to, że Rynek Kościuszki ożył. I uznali centrum Białegostoku za najlepiej odnowioną przestrzeń miejską w kraju.

[galeria_glowna]
Rynek Kościuszki jest teraz punktem spotkań białostoczan i miejscem, gdzie odbywa się mnóstwo imprez kulturalnych. To jest najważniejszy element uzasadnienia naszego werdyktu - mówi Tomasz Majda, sekretarz główny Towarzystwa Urbanistów Polskich, które zorganizowało prestiżowy konkurs. W jury, poza urbanistami z całego kraju, zasiedli m.in. przedstawiciele ministerstw kultury i infrastruktury.

Białystok zdobył pierwszą nagrodę w kategorii na najlepiej odnowioną przestrzeń publiczną w Polsce. - Tak wysokie wyróżnienie sprawia mi ogromną satysfakcję. Zostaliśmy docenieni nie tylko przez mieszkańców, ale też przez fachowców od urbanistyki - mówi Zenon Zabagło z Atelier Zetta, które zaprojektowało rynek.

Dodaje, że nagroda udowadnia, że kierunek zmian był słuszny. - Wbrew temu co mówiło swego czasu mnóstwo przeciwników zmian - podkreśla Zabagło.

A krytykowano przede wszystkim wycięcie drzew na skwerze. Tymczasem to właśnie urbanistom spodobało się najbardziej. - Zieleń już nie ogranicza rynku. Można powiedzieć, że skwer przyuliczny zmienił się w plac miejski z prawdziwego zdarzenia - mówi Majda.

- Między tymi drzewami nie dało się nawet przejść. Na ławkach siedziało mnóstwo zaczepiających ludzi pijaków. Teraz zrobiono w tego miejski salon. Zasłużyliśmy na pierwsze miejsce - cieszy się Janusz Kaczyński, członek białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Białystok wyprzedził w swojej kategorii na przykład Kamienną Górę. Tam władze zdecydowały się na odnowienie otoczenia kompleksu Muzeum Tkactwa.

Wszyscy laureaci odbiorą nagrody (pamiątkowe dyplomy i grawerowane tablice) w czwartek na Kongresie Miast Polskich w Kaliszu. W imieniu naszych władz miasta, zrobi to wiceprezydent Adam Poliński.

Będzie to już kolejna tego typu nagroda. Rynek Kościuszki otrzymał już wyróżnienie w konkursie Podlaska Marka Roku oraz zdobył Kryształową Cegłę w międzynarodowym konkursie na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej.

- Bardzo się cieszę z tych nagród. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy uwierzyli w ten projekt - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta.

Rynek Kościuszki nam się udał

O wycinkę drzew, o wstrzymanie ruchu ulicznego, o przenosiny pomnika Piłsudskiego. Takie m.in. kontrowersje towarzyszyły odnowie Rynku Kościuszki.

Rynek Kościuszki kiedyś i dzisiaj. Kiedyś - dużo zieleni i kilka pochowanych wśród niej ławeczek, ruchliwa ulica i przystanek autobusowy przy ratuszu. Dzisiaj - otwarta przestrzeń, miejsce na duże koncerty i wystawy, oraz część miasta, gdzie przychodzi się posiedzieć w okolicznych kawiarniach i pospacerować.

- A przypomnijmy sobie ile było wątpliwości, ilu niedowiarków mówiło, że nic z tego nie będzie. A teraz proszę, nasz rynek święci triumfy w całym kraju - mówi Andrzej Lechowski, historyk i dyrektor Muzeum Podlaskiego.

Białostoczanie mieli największe opory przed zaakceptowaniem wycinki rosnących na rynku drzew.

- Kultywowanie zagajnika zmieniło się w docenienie prawdziwej przeszłości tego miejsca. To zawsze była przecież przestrzeń publiczna - podkreśla Lechowski.

Kolejną sprawą była zmiana organizacji ruchu, czyli stworzenie z Rynku Kościuszki deptaka i pozwolenie, by po ulicy Malmeda jeździły autobusy. Wielu mówiło, że te ostatnie się tam nie zmieszczą i centrum będzie zakorkowane.

- Jak widać tak się nie stało, a Białystok zyskał miejsce idealne do spacerów - mówi Janusz Kaczyński, członek białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Ostatnio można też było słyszeć opinie, że powinno się zamknąć ruch również na przecinającym rynek odcinku ulicy Sienkiewicza. Na razie nie wiadomo, czy te plany się powiodą. Wiadomo za to, że nie udało się doprowadzić do upamiętnienia pozostałości po budynku stojącej przed wiekami na rynku, wagi miejskiej. Konserwator zabytków nakazał zakopać fragmenty fundamentów.

- Udały się za to przenosiny pomnika marszałka Piłsudskiego. Idealnie wpisał się on w budynek Archiwum Państwowego - twierdzi Andrzej Lechowski.

Najważniejsze wydaje się jednak to, że Rynek Kościuszki stał się miejscem, gdzie wciąż coś się dzieje. A to koncert , a to wystawa. - Białystok potrzebował takiego miejsca - wtóruje mu Janusz Kaczyński.

Warto dodać, że twórca projektu przebudowy, Zenon Zabagło z Atelier Zetta jest laureatem złotych Kluczy Porannego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny