Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek Kościuszki 5A. Konieczny remont kamienicy w centrum

Wojciech Jakubicz [email protected] tel. 85 748 96 57
Remont jest potrzebny, również po to, by sprostować widniejący na budynku napis o roku nadania praw miejskich, w 1749 roku zostały one jedynie potwierdzone, nadano je wcześniej - mówi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Remont jest potrzebny, również po to, by sprostować widniejący na budynku napis o roku nadania praw miejskich, w 1749 roku zostały one jedynie potwierdzone, nadano je wcześniej - mówi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wojciech Oksztol
Farba na elewacji kamienicy przy ul. Rynek Kościuszki 5A odpada płatami. Wspólnota mieszkaniowa chce remontu elewacji, ale tylko razem z ociepleniem budynku. Na to nie zgadza się konserwator zabytków.

Wybudowana na początku drugiej połowy XX wieku kamienica nie była remontowana od lat. Fatalnie wygląda nie tylko elewacja, ale też posadzka i podcienie. A budynek stoi na miejskim Rynku - najbardziej reprezentacyjnym miejscu Białegostoku.

- Chętnie zgodzilibyśmy się na remont, ale mamy jedynie 20 proc. udziału w budynku - mówi Andrzej Ostrowski, dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego. - Takie decyzje może podjąć jedynie wspólnota mieszkaniowa.
Skontaktowaliśmy się z firmą Red-Bud, która administruje budynkiem przy ul. Rynek Kościuszki 5A. Dowiedzieliśmy się, że wspólnota planuje różne remonty, m.in. docieplenie strychu, ale jeśli chodzi o elewację to sytuacja jest patowa.

- Konserwator zabytków wpisał dwie strony elewacji do rejestru zabytków i teraz nie pozwala na wykonanie docieplenia, bo zasłoni ono malowidła na ścianach - twierdzi Mariola Masłowska-Kuźmińska z firmy Red-Bud.

Dodaje, że wspólnota nie zgadza się na odnowienie elewacji bez docieplenia. Niektórzy mieszkańcy docieplali mieszkania od wewnątrz na własną rękę, ale pojawiał się w nich grzyb.

- Trzeba zlecić pracowni konserwatorskiej pobranie próbek materiałów, z których zabytkowa elewacja jest wykonana, potem zlecić projekt restauracji tej elewacji, a to wszystko kosztuje - tłumaczy Mariola Masłowska-Kuźmińska. - Wspólnota nie chce wydawać pieniędzy na inwestycję, która nie ociepli ich mieszkań, a trzeba powiedzieć, że to ogromny problem. Zimą ludzie często mają lód na ścianach.

Historia kamienicy

Powstała na początku lat 50. XX wieku. Kiedyś mieścił się tutaj główny punkt sprzedaży biletów komunikacji miejskiej.

- Kamienicę Rynek Kościuszki 5A nazywam białostockim Mariensztatem, bo jest utrzymana w tej samej stylistyce co słynne osiedle w Warszawie - mówi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. - To przykład historyzującego socrealizmu, ale na tyle udany, że wpisał się w naszą "starówkę". Cały Rynek jest zabytkiem, w związku z tym jest nim również ten budynek.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny