Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły poszukiwania teatru

Tomasz Mikulicz [email protected]
Przed wiekami w tym miejscu stał znany w całym kraju operhauz hetmana Jana Klemensa Branickiego. Odbyła się tu m.in. premiera słynnej opery "Krakowiacy i górale" Wojciecha Bogusławskiego.
Przed wiekami w tym miejscu stał znany w całym kraju operhauz hetmana Jana Klemensa Branickiego. Odbyła się tu m.in. premiera słynnej opery "Krakowiacy i górale" Wojciecha Bogusławskiego. Andrzej Zgiet
Pozostałości bocznej ściany z arkadami i podporami. Tego szukają archeolodzy. Zbadają też pierwotną linię brzegową kanału na zapleczu pałacu.

Odkryte przez nas fragmenty fundamentów to prawdopodobnie części ścian działowych budynku. Na razie trudno to dokładnie określić, bo dopiero zaczęliśmy prace - mówi Halina Karwowska, archeolog z Muzeum Podlaskiego. - Zakończymy je za około dwa tygodnie.

Wspólnie z Ireneuszem Kryńskim prowadzi badania archeologiczne przy ogrodzeniu Pałacu Branickich od strony ul. Akademickiej. Przed wiekami istniał tu teatr wzniesiony przez hetmana Jana Klemensa Branickiego.

- Szukamy reliktów bocznej ściany budynku od strony pałacu. Źródła mówią, że stały tu dwie arkady i tyle samo drewnianych podpór - twierdzi Halina Karwowska.

Prace zostały zlecone przez władze miasta. Gmina przymierza się bowiem do renowacji tzw. ogrodu dolnego, czyli terenu położonego poniżej salonu ogrodowego, od strony ul. Legionowej. - Oprócz fundamentów operhauzu, mamy też za zadanie zbadać pierwotny przebieg linii brzegowej płynącego tu kanału - podkreśla archeolog.

Zachowały się bowiem dawne ryciny, na których widać, że kiedyś przy Pałacu Branickich białostoczanie pływali łódkami. Miasto planuje odtworzyć staw, który przed wiekami istniał w wysuszonym dziś wgłębieniu (niedawno odbyła się tam potańcówka). Staw miałby być zasilany wodą płynącą istniejącym dziś kanałem, który zyska jeszcze jedną odnogę.

Hetman Branicki zbudował swój teatr w 1763 roku.

To dwa lata wcześniej, niż król Stanisław August Poniatowski powołał pierwszy w Polsce teatr publiczny, który później przemianowano na Teatr Narodowy. Natomiast pierwszy obiekt, który wzniesiono na potrzeby teatru, powstał w 1724 roku obok warszawskiego ogrodu saskiego. Funkcjonował do 1772 roku. Rozebrano go, bo miał drewnianą i dość rachityczną konstrukcję.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny