MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyło prokuratorskie śledztwo ws. internetowych oszustw na rzekome inwestycje PKN Orlen

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Śledztwo w sprawie internetowych oszustw prowadzone jest na razie we wstępnej fazie - jeszcze nikomu nie postawiono zarzutów
Śledztwo w sprawie internetowych oszustw prowadzone jest na razie we wstępnej fazie - jeszcze nikomu nie postawiono zarzutów Fot. Karolina Misztal
Prokuratura Okręgowa w Płocku prowadzi śledztwo w sprawie stron internetowych bezprawnie oznaczonych chronionym znakiem PKN Orlen i dokonywanych za ich pośrednictwem oszustw poprzez oferowanie fikcyjnych inwestycji. Postępowanie obejmuje aktualnie blisko 300 przypadków z całej Polski.

Śledztwo w sprawie internetowych oszustw, dotyczących inwestycji w rzekome przedsięwzięcia PKN Orlen, zostało zlecone przez Prokuraturę Krajową w związku z pojawiającymi się doniesieniami o tego typu procederze i zawiadomieniem koncernu - poinformowała w środę PAP rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska.

Śledztwo, które prowadzimy, dotyczy stron internetowych bezprawnie oznaczonych chronionym znakiem PKN Orlen i dokonywanych za ich pośrednictwem oszustw na wielką skalę poprzez oferowanie możliwości inwestowania w fikcyjne przedsięwzięcia spółki przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych - powiedziała prokurator Śmigielska-Kowalska.

Zastrzegła jednocześnie, iż na obecnym etapie postępowania, ze względu na jego dobro, a także z uwagi na charakter sprawy, nie może udzielić bardziej szczegółowych informacji.

"Mogę jedynie powiedzieć, że spływają do nas zgłoszenia i materiały, dotyczące podobnych przypadków z całego kraju. Na obecnym etapie postępowania jest to blisko 300 oszustw. To przypadki już zweryfikowane. Prowadzone są dalsze czynności" - dodała prokurator Śmigielska-Kowalska.

Zaznaczyła przy tym, iż śledztwo płockiej Prokuratury Okręgowej, dotyczące internetowych oszustw poprzez fikcyjne oferty inwestycyjne w rzekome przedsięwzięcia PKN Orlen, toczy się obecnie w sprawie - nikomu nie przedstawiono dotychczas zarzutów.

W ostatnim czasie odrębne śledztwo w podobnej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Płocku. Chodzi o dokonanie oszustwa internetowego, w efekcie którego hakerzy okradli konta bankowe pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Brwilnie - według dotychczasowych ustaleń poszkodowanych zostało kilkanaście osób, które w sumie straciły 392 tys. zł.

Śledztwo płockiej Prokuratury Rejonowej, dotyczące internetowego oszustwa, zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez DPS w Brwilnie. Na obecnym etapie postępowanie to prowadzone jest w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Jak informował niedawno PAP zastępca prokuratora rejonowego w Płocku Marcin Policiewicz, nie jest wykluczone, że śledztwo to przejmie Prokuratura Okręgowa w Płocku, która - jak wyjaśnił - "prowadzi większe postępowanie, dotyczące identycznego sposobu działania, czyli oszustw z wykorzystaniem fałszywej oferty zakupu akcji PKN Orlen".

Według płockiej Prokuratury Rejonowej, mechanizm zgłoszonego tam oszustwa polegał na tym, iż pracownica DPS w Brwilnie, mająca w ramach obowiązków służbowych dostęp do kont bankowych pensjonariuszy, skusiła się na fałszywą ofertę kupna akcji PKN Orlen - licząc na duży zysk z transakcji, zainwestowała 900 zł.

Kiedy na stronie internetowej z ofertą kobieta podała swe dane osobowe, oszuści skontaktowali się z nią i nakłonili do zainstalowania tzw. zdalnego pulpitu. W ten sposób przejęli dostęp do jej komputerem, w tym do konta bankowego. Z uwagi na to, że pracownica DPS miała także dostęp do kont bankowych pensjonariuszy, oszuści skorzystali z tej okazji. W efekcie pieniądze straciła i pracownica DPS, i pensjonariusze.

PKN Orlen od dawna ostrzega przed fikcyjnymi ofertami internetowymi, dotyczącymi rzekomych inwestycji w przedsięwzięcia spółki. Jeszcze w marcu, w związku z pojawiającymi się w internecie fałszywymi ogłoszeniami, zachęcającymi do inwestowania w projekty PKN Orlen, koncern rozpoczął w mediach - w tym online, a także w prasie i radio - kampanię informacyjną ostrzegającą przed tego typu oszustwami.

PKN Orlen zapewnił przy tym, że "nigdy nie telefonuje do klientów z propozycją indywidualnych inwestycji".

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie fałszywych ogłoszeń oraz prób oszustw na adres [email protected] lub właściwym organom ścigania - informował w marcu koncern.

TD

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszyło prokuratorskie śledztwo ws. internetowych oszustw na rzekome inwestycje PKN Orlen - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny