Ruszyła akcja składania PIT-ów za 2019 rok. Zobacz nowe możliwości

Andrzej Matys
Andrzej Matys
IAS Bialystok
PIT-y za 2019 rok będzie można składać do 30 kwietnia 2020 roku. Podatnicy, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na jeszcze łatwiejsze rozliczenie rocznego podatku.

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oprócz dostępnych w ubiegłym roku zeznań PIT-37 i PIT-38, będą mogły złożyć również PIT-28 i PIT-36. Dodatkowo usługa uwzględni m.in. ulgę w PIT dla osób do 26. roku życia i poda informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku.

- Resort finansów cały czas pracuje nad rozwojem usługi Twój e-PIT, bardzo dobrze przyjętej przez Polaków rok temu. Dlatego zgodnie z zasadą upraszczania systemu podatkowego i samych rozliczeń podatkowych, w 2020 roku, przy rozliczeniu rocznego podatku za 2019 r., na podatników czeka wiele pozytywnych zmian w usłudze. Chodzi m.in. o możliwość złożenia elektronicznego PIT-28 lub PIT-36, obok znanych już z ubiegłego roku formularzy PIT-37 i PIT-38 - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

Kiedy i gdzie można składać PIT za 2019 r.
Akcja składania PIT za 2019 rok rozpocznie się 15 lutego i będzie trwała do 30 kwietnia 2020 roku.
Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT podatnicy – jak co roku – mogą skorzystać również z systemu e-Deklaracje i papierowych formularzy PIT, które są dostępne w każdym urzędzie skarbowym.

Usługa Twój e-PIT będzie dostępna wyłącznie na stronie podatki.gov.pl. W tym roku w usłudze pojawią się nowe ułatwienia dla podatników. Oto najważniejsze z nich.

PIT-28 i PIT-36
Zeznania PIT-28 będą dostępne dla osób, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Zeznania PIT-36 będą udostępnione dla osób, które m.in. rozliczają przychody z najmu, z emerytur i rent z zagranicy. PIT-36 i PIT-28 nie będą zawierać informacji dotyczących działalności gospodarczej.

- W PIT-28 i PIT-36 podatnicy znajdą już dane z ubiegłorocznego zeznania i te, które urząd skarbowy ma na temat ich dochodów, np. wpłacane zaliczki na podatek zryczałtowany za najem. Należy jednak pamiętać, aby zawsze sprawdzić i uzupełnić swoje rozliczenie, a następnie zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) – wyjaśnia rzecznik Izby Administacji Skarbowej w Białymstoku Radosław Hancewicz.

To jest ważne
PIT-28 za 2019 rok można składać w usłudze Twój e-PIT od 15 lutego do 2 marca 2020 r. Ponieważ PIT-28 wypełnia się tylko indywidualnie, składając go za pośrednictwem usługi nie można skorzystać z preferencji podatkowych, takich jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

Rozliczenie roczne na formularzach PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia na PIT-37 lub PIT-38) nie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia 2020 roku

Ulga dla dzieci i dla osób do 26. roku życia
Inną tegoroczną nowością w usłudze Twój e-PIT będzie automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci, które skończyły 18 lat roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 roku.

Podobnie będzie z wprowadzoną w zeszłym roku tzw. ulgą dla młodych (czyli dla osób do 26 lat), wpisywaną automatycznie na podstawie informacji z PIT-11:

* jeśli podatnik nie złożył pracodawcy oświadczenia o objęciu jego przychodów ulgą w 2019 roku i pracodawca pobrał zaliczki na podatek – otrzyma e-PIT z wyliczoną ulgą dla młodych i informacją o zaliczce, którą pracodawca pobrał, a której zwrot przysługuje podatnikowi,

* jeśli dochody podatnika w całości są objęte ulgą, to po zalogowaniu w usłudze otrzyma taką informację i nie musi wówczas składać PIT. Uwaga: jeśli jednak ma dodatkowe dochody (np. z najmu) do samodzielnego wykazania w zeznaniu podatkowym - uzupełnia i wysyła swój e-PIT,

* jeśli oprócz dochodów, które są objęte ulgą dla młodych, podatnik posiadał także inne dochody podlegające opodatkowaniu (i np. przekroczył próg, objęty ulgą) – to wówczas zostanie mu udostępnione zeznanie PIT w usłudze.

Stan zwrotu nadpłaty i mikrorachunek
Na ułatwienia mogą też liczyć podatnicy, którzy w złożonych e-PIT będą mieć nadpłatę podatku (czyli zwrot). W usłudze Twój e-PIT, która rusza 15 lutego, od końca lutego będzie czekać na nich informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy.

- Z kolei ci, którzy w swoim e-PIT będą mieć kwotę do zapłaty, będą mogli zapłacić podatek na obowiązujący od 1 stycznia 2020 r. indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek). To jeden, stały, indywidualny rachunek podatnika, który służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego. Taki mikrorachunek będzie automatycznie wskazany osobom, które będą płacić online w usłudze Twój e-PIT – tłumaczy Radosław Hancewicz.

Wspólne uwierzytelnianie małżonków
W tegorocznej usłudze nastąpią zmiany na etapie uwierzytelnienia się do usługi w przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków. W przypadku kwoty 0 (zero) podatnik będzie podawać imię ojca małżonka.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie