MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła akcja składania PIT-ów za 2019 rok. Zobacz nowe możliwości

Andrzej Matys
IAS Bialystok
PIT-y za 2019 rok będzie można składać do 30 kwietnia 2020 roku. Podatnicy, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na jeszcze łatwiejsze rozliczenie rocznego podatku.

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oprócz dostępnych w ubiegłym roku zeznań PIT-37 i PIT-38, będą mogły złożyć również PIT-28 i PIT-36. Dodatkowo usługa uwzględni m.in. ulgę w PIT dla osób do 26. roku życia i poda informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku.

- Resort finansów cały czas pracuje nad rozwojem usługi Twój e-PIT, bardzo dobrze przyjętej przez Polaków rok temu. Dlatego zgodnie z zasadą upraszczania systemu podatkowego i samych rozliczeń podatkowych, w 2020 roku, przy rozliczeniu rocznego podatku za 2019 r., na podatników czeka wiele pozytywnych zmian w usłudze. Chodzi m.in. o możliwość złożenia elektronicznego PIT-28 lub PIT-36, obok znanych już z ubiegłego roku formularzy PIT-37 i PIT-38 - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

Kiedy i gdzie można składać PIT za 2019 r.
Akcja składania PIT za 2019 rok rozpocznie się 15 lutego i będzie trwała do 30 kwietnia 2020 roku.
Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT podatnicy – jak co roku – mogą skorzystać również z systemu e-Deklaracje i papierowych formularzy PIT, które są dostępne w każdym urzędzie skarbowym.

Usługa Twój e-PIT będzie dostępna wyłącznie na stronie podatki.gov.pl. W tym roku w usłudze pojawią się nowe ułatwienia dla podatników. Oto najważniejsze z nich.

PIT-28 i PIT-36
Zeznania PIT-28 będą dostępne dla osób, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Zeznania PIT-36 będą udostępnione dla osób, które m.in. rozliczają przychody z najmu, z emerytur i rent z zagranicy. PIT-36 i PIT-28 nie będą zawierać informacji dotyczących działalności gospodarczej.

- W PIT-28 i PIT-36 podatnicy znajdą już dane z ubiegłorocznego zeznania i te, które urząd skarbowy ma na temat ich dochodów, np. wpłacane zaliczki na podatek zryczałtowany za najem. Należy jednak pamiętać, aby zawsze sprawdzić i uzupełnić swoje rozliczenie, a następnie zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) – wyjaśnia rzecznik Izby Administacji Skarbowej w Białymstoku Radosław Hancewicz.

To jest ważne
PIT-28 za 2019 rok można składać w usłudze Twój e-PIT od 15 lutego do 2 marca 2020 r. Ponieważ PIT-28 wypełnia się tylko indywidualnie, składając go za pośrednictwem usługi nie można skorzystać z preferencji podatkowych, takich jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

Rozliczenie roczne na formularzach PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia na PIT-37 lub PIT-38) nie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia 2020 roku

Ulga dla dzieci i dla osób do 26. roku życia
Inną tegoroczną nowością w usłudze Twój e-PIT będzie automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci, które skończyły 18 lat roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 roku.

Podobnie będzie z wprowadzoną w zeszłym roku tzw. ulgą dla młodych (czyli dla osób do 26 lat), wpisywaną automatycznie na podstawie informacji z PIT-11:

* jeśli podatnik nie złożył pracodawcy oświadczenia o objęciu jego przychodów ulgą w 2019 roku i pracodawca pobrał zaliczki na podatek – otrzyma e-PIT z wyliczoną ulgą dla młodych i informacją o zaliczce, którą pracodawca pobrał, a której zwrot przysługuje podatnikowi,

* jeśli dochody podatnika w całości są objęte ulgą, to po zalogowaniu w usłudze otrzyma taką informację i nie musi wówczas składać PIT. Uwaga: jeśli jednak ma dodatkowe dochody (np. z najmu) do samodzielnego wykazania w zeznaniu podatkowym - uzupełnia i wysyła swój e-PIT,

* jeśli oprócz dochodów, które są objęte ulgą dla młodych, podatnik posiadał także inne dochody podlegające opodatkowaniu (i np. przekroczył próg, objęty ulgą) – to wówczas zostanie mu udostępnione zeznanie PIT w usłudze.

Stan zwrotu nadpłaty i mikrorachunek
Na ułatwienia mogą też liczyć podatnicy, którzy w złożonych e-PIT będą mieć nadpłatę podatku (czyli zwrot). W usłudze Twój e-PIT, która rusza 15 lutego, od końca lutego będzie czekać na nich informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy.

- Z kolei ci, którzy w swoim e-PIT będą mieć kwotę do zapłaty, będą mogli zapłacić podatek na obowiązujący od 1 stycznia 2020 r. indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek). To jeden, stały, indywidualny rachunek podatnika, który służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego. Taki mikrorachunek będzie automatycznie wskazany osobom, które będą płacić online w usłudze Twój e-PIT – tłumaczy Radosław Hancewicz.

Wspólne uwierzytelnianie małżonków
W tegorocznej usłudze nastąpią zmiany na etapie uwierzytelnienia się do usługi w przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków. W przypadku kwoty 0 (zero) podatnik będzie podawać imię ojca małżonka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny