Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył Kulinarny Szlak Dawnego Białegostoku. Uczestniczy w nim 18 restauracji, lokali gastronomicznych i producentów żywności [ZDJĘCIA]

OPRAC.: wal
Ruszył Kulinarny Szlak Dawnego Białegostoku
Ruszył Kulinarny Szlak Dawnego Białegostoku Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Białys, buza, (nie)tradycyjne potrawy z śledziem w roli głównej, ale też kasza dorożkarska, deser hetmański czy comber z jelenia a'la Izabela Branicka - między innymi takie dania zaserwowano podczas inauguracji Kulinarnego Szlaku Dawnego Białegostoku. Przystąpiło do niego niemal 20 restauracji, lokali gastronomicznych i producentów żywności.

To pierwszy szlak, który wiedze nie od zabytku do zabytku, ale od smaku do smaku - mówił w sobotę [20.11.2021] wieczorem Andrzej Fiedoruk podczas konferencji prasowej w hotelu Cristal inaugurującą nową atrakcję turystyczną w Białymstoku. Od lat jest znawcą i promotorem kuchni regionalnej. Potrafi o niej gawędzić godzinami. Razem z innym gawędziarzem, historykiem Andrzejem Lechowskim, postanowili przypomnieć białostoczanom o kulinariach dawnego Białegostoku.

- Wyszliśmy z prostego założenia. O tym, co ludzie jedli, jak jedli, gdzie jedli i z kim, można opowiedzieć całą historię - dodał Andrzej Lechowski. - Jedzenie jest tak związane z życiem i warunkami, w których żyjemy, że my często sobie o tym nie zdajemy sprawy. Uzmysławiamy to sobie dopiero jak cofamy się wspomnieniami i opowiadamy dzieciom, jakie to trzeba było wyczyniać cuda, by przygotować się do świąt. Albo gdy dziadkowie sięgają do czasów kuchni wojennej. Albo też sami czytamy relacje o wspaniałościach przedwojennego hotelu Ritz. W tym słynnych francuskich śniadań. Skoro było takie nadzwyczajne, to komu je serwowano? Ano tym, którzy pobalowali całą noc i doczekali do śniadania w Ritzu. Nie byli to biedni białostoczanie. I tak idąc po całym Białymstoku, jego kulinariach, czasami małych akcentach, które odnajdujemy w naszej lokalnej kuchni, możemy niepostrzeżenie, wejść w historię naszego miasta.

Na szlaku takimi historycznymi przystankami gawędy kulinarnej będą dawne lokale przedwojennego Białegostoku, po których nie znajdziemy już żadnego śladu w Białymstoku.

- Konia z rzędem przeciętnemu białostoczaninowi, który wskaże, gdzie było Akwarium. Tymczasem był to jeden z najbardziej popularnych lokali w Rynku. Albo Club Cafe, Warszawianka. To miejsca, które chcemy przywołać na kanwie białostockiej kuchni. Wierzymy, że białostoczanie zechcą się zanurzyć w historię smaków dawnego Białegostoku - tłumaczył Andrzej Lechowski.

Do Szlaku przystąpiło 18 białostockich firm. Nie tylko z branży lokali gastronomicznych, ale też producentów żywności.

- Dobrej jakościowa, w tym ekologicznej - zachwalał Andrzej Fiedoruk. - Uczestniczyłem w wielu festiwalach kulinarnych w kraju i muszę przyznać, że mamy czym się pochwalić.

Chwalono się także na inauguracji szlaki. Zaserwowano nie tylko białysy, napój z kaszy jaglanej, czyli buzę, której nalaniem do szklaneczek wiceprezydent Rafał Rudnicki otworzył oficjalnie Szlak, ale też kaszę dorożkarską, deser hetmański, comber z jelenia a'la Izabela Branicka czy (nie)tradycyjne potrawy ze śledziem w roli głównej. Przygotowały je firmy, które przystąpiły do inicjatywy.

Na szlaku znajduje się 18 obiektów, a należą do nich:

  • Sklepy Lech: Białystok, ul. Gajowa 59A, ul. Wiejska 68A, ul. Sybiraków 7 lok. 7 i Kleosin, ul. Zambrowska 32
  • Pawilon Towarzyski, Białystok, ul. Akademicka 30
  • REKIN, Białystok, ul. Warszawska 79
  • Na Prawo, Białystok, ul. A. Mickiewicza 1
  • Tortowa, Białystok, ul. Piotrkowska 2A lok. 2b
  • Esperanto Cafe, Białystok, Rynek Kościuszki 10
  • BARLEY, Białystok, Rynek Kościuszki 17
  • Restauracja KAWELIN, Białystok, ul. Legionowa 10
  • Piekarnia-Cukiernia OKRUSZEK, Białystok, ul. Stawowa 11
  • Akcent, Białystok, Rynek Kościuszki 17
  • Pierogarnia, Białystok, ul. Waszyngtona 32/U86
  • Lokalni-Naturalni, Białystok
  • Gospoda Podlaska, Białystok, Rynek Kościuszki 18
  • Restauracja Cristal, Białystok, ul. Lipowa 3/5
  • Precle – Prosto z pieca, Białystok, ul. Lipowa 31/33 lok. 5
  • PSSS Społem, Białystok, Rynek Kościuszki 15
  • Wedel, Białystok, Rynek Kościuszki 17
  • Restauracja Hotelu Branicki, Białystok, ul. Zamenhofa 25

Wszystkie obiekty zostaną oznaczone specjalnym znaczkiem „Jemy z historią”, potwierdzającym udział w projekcie i spełnienie wymagań regulaminowych przynależności do szlaku. Będzie to świadczyło także o tym, że uczestnicy projektu to renomowani i sprawdzeni restauratorzy i producenci żywności.

- Istnienie takiego szlaku wzbogaci ofertę turystyczną Białegostoku, a także przyczyni się do promocji miasta, które słynie z dobrego, regionalnego jedzenia - podkreślał wiceprezydent Rafał Rudnicki.

Pomysłodawca projektu – Stowarzyszenie Dorzecze – otrzymało dofinansowanie z budżetu Miasta Białystok w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa, w formie wsparcia zadania „Promocja i prezentacja walorów turystycznych Miasta Białystok”. Wysokość dofinansowania to 30 tys. zł.

Czytaj też: Na białostockich szlakach. Turystyczne atrakcje miasta

-

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny