Ruszają wyjazdy do sanatoriów z ZUS. Kto może z nich skorzystać i na jakich zasadach?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Od 15 marca ZUS wznawia wyjazdy do sanatoriów. ZUS
Od 15 marca 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym w ramach prewencji rentowej. Osoby, które będą z nich korzystać muszą pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Osobie, która została skierowana na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym, ZUS przekaże zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację wraz z ulotką informacyjną. Takie zawiadomienia dostaną również te osoby, które otrzymały je wcześniej, a ze względu na wstrzymanie wyjazdów nie mogły z nich skorzystać.

Po otrzymaniu zawiadomienia należy przekazać swój numer telefonu do oddziału ZUS, który skierował na rehabilitację albo do ośrodka rehabilitacyjnego, do którego jest skierowanie.

- Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Dlatego przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego konieczne jest wykonanie testu. O zleceniu wykonania testu poinformuje ośrodek rehabilitacyjny – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Taki test jest bezpłatny. Aby go wykonać należy zgłosić się do punktu pobrań nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego.

Na badanie należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem oraz zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. O wyniku testu poinformuje telefonicznie ośrodek rehabilitacyjny.

Co ważne, nie należy planować wyjazdu zanim ośrodek nie zawiadomi o negatywnym wyniku testu. Osoby, które przebywają na kwarantannie albo w izolacji muszą pozostać w domu. Ci, którzy nie mogą jechać na rehabilitację powinni poinformować o tym ZUS. Istotne jest również to, że należy zgłosić do ośrodka rehabilitacyjnego zmianę numeru telefonu.

Kto może skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego?

Z programu rehabilitacji możemy skorzystać, jeśli jesteśmy zagrożeniu utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że ją odzyskamy po rehabilitacji. Dodatkowo musimy spełnić jeden z poniższych warunków:

 • jesteśmy ubezpieczeni w ZUS (pracujemy zawodowo),
 • pobieramy zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
 • pobieramy rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Z rehabilitacji możemy również skorzystać, jeśli:

 • podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywamy, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę,
 • staramy się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Kto wydaje orzeczenie i skierowanie na rehabilitację?

Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS:

 • po przeprowadzeniu badania lub
 • na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia.

Jeżeli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, otrzymamy skierowanie.

Termin i miejsce rehabilitacji można uzgodnić z pracownikiem Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji ZUS, jednak jest to uzależnione od dostępności wolnych miejsc w danym turnusie i ośrodku. Skierowanie na rehabilitację leczniczą można otrzymać już po około 8 tygodniach.

Ile trwa rehabilitacja?

Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić. Po zakończonej rehabilitacji w ośrodku otrzymamy kartę informacyjną z jej przebiegu z informacją o stanie zdrowia.

Kto pokrywa koszty rehabilitacji?

ZUS pokrywa koszty rehabilitacji: leczenia, zakwaterowania i wyżywienia. ZUS zwraca też koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym mieszkasz, do/z ośrodka rehabilitacyjnego.

Jakie schorzenia możemy rehabilitować?

Możemy być skierowani na rehabilitację w systemie:

1) stacjonarnym (pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym) w przypadku schorzeń:

 • narządu ruchu,
 • narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),
 • układu krążenia,
 • układu oddechowego,
 • psychosomatycznych,
 • onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
 • narządu głosu,
 • ośrodkowego układu nerwowego - pilotażowy program rehabilitacji leczniczej od 1 lipca 2019 roku;

2) ambulatoryjnym (codziennie dojeżdżamy na rehabilitację w wyznaczonych godzinach) w przypadku schorzeń:

 • narządu ruchu,
 • układu krążenia, w tym monitorowanego telemedycznie.

Gdzie są ośrodki rehabilitacyjne?

ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych. Zawiera umowy z ośrodkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polski, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych.

Zobacz: Lokalizacja ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2021 roku
Zobacz: Wykaz ośrodków współpracujących z ZUS w 2021 roku

Uwaga nad Polskę nadciągają upały

Wideo

Materiał oryginalny: Ruszają wyjazdy do sanatoriów z ZUS. Kto może z nich skorzystać i na jakich zasadach? - Gazeta Współczesna

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie