Ruszają Dni Sztuki Współczesnej. Czekają koncerty, spektakle i wystawa. Sztuka pojawi się na ulicach i w instytucjach (zdjęcia)

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Od 24 do 28 maja Białystok zamieni się w miejsce pełne sztuki. Na mieszkańców czekają spektakle, performance, wystawa i koncerty. Będzie coś dla dzieci i dla dorosłych. Wszystko to w różnych lokalizacjach - w centrum miasta i nie tylko.

Sieć Troski to hasło tegorocznej edycji DSW. Jest to jedna z flagowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury, która przez lata wychowała już spore grono odbiorców.

Organizatorzy, wraz z zaproszonymi osobami będą w tym roku poszukiwać, roztaczać, pomnażać i obejmować wszystko i wszystkich troską, współtworząc wspomnianą Sieć Troski.

Autorem grafiki wykorzystanej w tegorocznej identyfikacji festiwalu jest Bartłomiej Kiełbowicz, absolwent malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Maluje, rysuje, tworzy kolaże, instalacje, performanse. Jego prace opowiadają najczęściej o tym, co go porusza, czyli o dyskryminacji, nacjonalizmie, rasizmie. Jest kolekcjonerem, fascynują go historie, ludzkie pozostałości, znalezione przedmioty, które po przetworzeniu znajdują miejsce w jego twórczości.

W tym roku będzie różnorodnie, ciekawie, czasem zaczepnie. Wydarzenia na pewno zmuszą widzów do zastanowienia się nad kondycją sztuki, ale też nad sobą.

Festiwal wystartuje w środę 24 maja

Festiwal wystartuje w środę o godz. 17.50 od wideo-performansu "Minuta krzyku dla Białorusi" Jany Shostak. Te wydarzenie towarzyszące odbędzie się we foyer kina Forum. Wstęp jest bezpłatny.
O godz. 18 rozpocznie się wernisaż wystawy "Love that dare not to speak its name" Marty Bogdańskiej. To w galerii BOK (foyer Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny). A pół godziny później wystartuje performans "Cyber Elf" w wykonaniu i reżyserii Magdy Szpecht. To w klubie Fama (ul. Legionowa 5, bilety: 30 zł/ przedsprzedaż, 35 zł/ w dniu wydarzenia). A na zakończenie pierwszego dnia festiwalu czeka nas dyskusja. Rozpocznie się o godz. 20 i będzie się odbywała pod hasłem "W trosce o prawdę przekazu. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie?". Udział wezmą Magda Szpecht, Anna Mierzyńska, Edwin Bendyk. Dyskusja odbędzie się w ramach cyklu Rozmowy kulturalne. Wstęp jest bezpłatny, a wydarzenie odbędzie się w klubie Fama.

W kolejnych dniach na białostoczan czekają m.in. świetny i bardzo ważny spektakl zatytułowany "Onko" w wykonaniu TR Warszawa i w reżyserii Weroniki Szczawińskiej (to w czwartek o godz. 18 w auli Wydziału Nauk o Edukacji przy ul. Świerkowej 20) czy koncert Marii Peszek (klub Fama, ul. Legionowa 5, 27 maja o godz. 21).

Najstarszy taki festiwal w regionie

Dni Sztuki Współczesnej organizowane są od 1985 roku. To najstarsze i największe tego typu wydarzenie w regionie. Bazuje na teatrze, ale wzbogacają go także inne, liczne gatunki: sztuki wizualne, muzyka, film i spotkania z artystami. Festiwal skierowany jest do osób ceniących odważne i nowatorskie projekty artystyczne, gotowych na spotkania z twórcami o wyraźnej wizji, dyskutującymi z otaczającą rzeczywistością przy wykorzystaniu formy, słowa, dźwięków i nieskończonej wyobraźni. Przez ponad trzy dekady lat festiwal gościł mnóstwo artystów z Polski i całego świata.

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie