Sieć Troski to hasło tegorocznej edycji DSW. Jest to jedna z flagowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury, która przez lata wychowała już spore grono odbiorców.
Organizatorzy, wraz z zaproszonymi osobami będą w tym roku poszukiwać, roztaczać, pomnażać i obejmować wszystko i wszystkich troską, współtworząc wspomnianą Sieć Troski.
Autorem grafiki wykorzystanej w tegorocznej identyfikacji festiwalu jest Bartłomiej Kiełbowicz, absolwent malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Maluje, rysuje, tworzy kolaże, instalacje, performanse. Jego prace opowiadają najczęściej o tym, co go porusza, czyli o dyskryminacji, nacjonalizmie, rasizmie. Jest kolekcjonerem, fascynują go historie, ludzkie pozostałości, znalezione przedmioty, które po przetworzeniu znajdują miejsce w jego twórczości.
W tym roku będzie różnorodnie, ciekawie, czasem zaczepnie. Wydarzenia na pewno zmuszą widzów do zastanowienia się nad kondycją sztuki, ale też nad sobą.
Festiwal wystartuje w środę 24 maja
Festiwal wystartuje w środę o godz. 17.50 od wideo-performansu "Minuta krzyku dla Białorusi" Jany Shostak. Te wydarzenie towarzyszące odbędzie się we foyer kina Forum. Wstęp jest bezpłatny.
O godz. 18 rozpocznie się wernisaż wystawy "Love that dare not to speak its name" Marty Bogdańskiej. To w galerii BOK (foyer Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny). A pół godziny później wystartuje performans "Cyber Elf" w wykonaniu i reżyserii Magdy Szpecht. To w klubie Fama (ul. Legionowa 5, bilety: 30 zł/ przedsprzedaż, 35 zł/ w dniu wydarzenia). A na zakończenie pierwszego dnia festiwalu czeka nas dyskusja. Rozpocznie się o godz. 20 i będzie się odbywała pod hasłem "W trosce o prawdę przekazu. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie?". Udział wezmą Magda Szpecht, Anna Mierzyńska, Edwin Bendyk. Dyskusja odbędzie się w ramach cyklu Rozmowy kulturalne. Wstęp jest bezpłatny, a wydarzenie odbędzie się w klubie Fama.
W kolejnych dniach na białostoczan czekają m.in. świetny i bardzo ważny spektakl zatytułowany "Onko" w wykonaniu TR Warszawa i w reżyserii Weroniki Szczawińskiej (to w czwartek o godz. 18 w auli Wydziału Nauk o Edukacji przy ul. Świerkowej 20) czy koncert Marii Peszek (klub Fama, ul. Legionowa 5, 27 maja o godz. 21).
Najstarszy taki festiwal w regionie
Dni Sztuki Współczesnej organizowane są od 1985 roku. To najstarsze i największe tego typu wydarzenie w regionie. Bazuje na teatrze, ale wzbogacają go także inne, liczne gatunki: sztuki wizualne, muzyka, film i spotkania z artystami. Festiwal skierowany jest do osób ceniących odważne i nowatorskie projekty artystyczne, gotowych na spotkania z twórcami o wyraźnej wizji, dyskutującymi z otaczającą rzeczywistością przy wykorzystaniu formy, słowa, dźwięków i nieskończonej wyobraźni. Przez ponad trzy dekady lat festiwal gościł mnóstwo artystów z Polski i całego świata.
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?