Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza projekt Ginące zawody pomysłem na przyszłość. Zostań zdunem

Izabela Krzewska [email protected]
Zostań zdunem. To przyszłość. Czas ożywić wymarłe zawody
Zostań zdunem. To przyszłość. Czas ożywić wymarłe zawody gk24.pl
Ruszyła rekrutacja. Młodzież nauczy się stawiać piece i kominki. OHP chce ocalić od zapomnienia ten ginący zawód. Bo fachowcy są potrzebni.

Potrawy czy chleb pieczony w tzw. duchówce miały zupełni inny smak - mówi z sentymentem Artur Gaweł, kierownik Białostockiego Muzeum Wsi. - Na Podlasiu w budowie pieców osiągnięto prawdziwe mistrzostwo. Rzemiosło to rozwijało się jeszcze w latach 80. Później wyparły je piece gazowe i elektryczne. Ale wielu z nas z dzieciństwa pamięta piece kaflowe, które były wielofunkcyjne i bardzo wydajne.

Zdun to dziś zajęcie zapomniane. Mistrzowie odchodzą, a młodzież się do zduństwa nie garnie. - Bo to zawód trudny i brudny - przyznaje Jacek Hordejuk, dyrektor Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku. - Mój znajomy musiał sprowadzać fachowca aż z Podkarpacia. - Zresztą dość często dostajemy telefony od osób poszukujących specjalistów, którzy postawią klasyczny kominek. I jest z tym problem.

Okazuje się, że po zachłyśnięciu się nowoczesnością Polacy wracają do tradycyjnych rozwiązań. Ma być nie tylko funkcjonalnie, ale i estetycznie. - Tak na zachodzie kraju odradza się rymarstwo. Zagraniczni klienci chętnie zamawiają szyte na miarę uprzęże dla koni - dodaje Hordejuk.

W województwie podlaskim jest szansa dla zdunów. Tak wynika z badań, jakie przeprowadził OHP wśród potencjalnych klientów. Kurs ze stawiania murowanych pieców grzewczych i kominków odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu OHP "Ginące zawody pomysłem na przyszłość". Gdy u nas szkoleni będą zdunowie, w ramach tej samej idei w innych częściach kraju odbędą się kursy w zawodach piekarz, cukiernik, rymarz, kołodziej, kowal, tkacz, kamieniarz, czy dekarz. - Celem projektu jest ochrona przed zapomnieniem tradycyjnego rzemiosła i wytwórczości rękodzielniczej, która jest kluczem do rozwoju zawodowego i sukcesu finansowego wielu młodych ludzi - nie ma wątpliwości Elżbieta Dziemianiuk z Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Białymstoku, która koordynuje projekt w naszym regionie.

300-godzinny kurs skierowany jest do osób między 18. a 25. rokiem życia, niezarejestrowanych w urzędzie pracy. Wskazane jest, aby kandydaci posiadali kwalifikacje zawodowe typu murarz, tynkarz, czy monter zabudowy i robót wykończeniowych.
Zajęcia ruszają już w kwietniu. Więcej informacji pod nr tel. 85 651 61 87.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny