IMPREZY
  BIAŁYSTOK

  Tak się bawi Białystok!

  Rozwiń
  IMPREZY
  Zwiń

  Tak się bawi Białystok!

  Białostoczanie wiedzą jak się bawić. Oto ostatnie gorące imprezy

  Rusza budowa Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku (zdjęcia,...

  Rusza budowa Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku (zdjęcia, wideo)

  Zdjęcie autora materiału
  Julita Januszkiewicz

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Prace mają się rozpocząć w ciągu dwóch tygodni. Inwestycja ma być gotowa w listopadzie 2019 roku. Wczoraj miasto podpisało umowę z firmą Budimex.
  Rusza budowa Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
  1/43
  przejdź do galerii

  Rusza budowa Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku ©Anatol Chomicz

  Z wielką niecierpliwością czekam aż to muzeum będzie wybudowane. Mam nadzieję, że dożyję tej chwili - mówi wzruszona Barbara Sokólska, Sybiraczka.

  Miała miesiąc, kiedy z majątku koło Pińska, wywieziono, jej całą rodzinę na północ Kazachstanu. Było to 13 kwietnia 1940 r. Miesięczna podróż w bydlęcych wagonach, nieludzkie warunki życia oraz ogromny głód. Tak pamięta zesłanie. - Z mamą chodziłam na pola, zbierałam ziarnka z kłosów, które chowałam do walonek. Babcia gotowała z nich kleik - wspomina pani Barbara.

  Miała sześć lat, gdy wróciła do Polski. - Przyjechaliśmy wszyscy, prócz taty. Zaciągnął się do armii Andersa, z którą przeszedł szlak wojenny. Bał się wrócić do Polski, żeby go nie aresztowano - dodaje kobieta.

  Wczoraj wraz z innymi Sybirakami została zaproszona na uroczyste podpisanie umowy na budowę Muzeum Pamięci Sybiru. - To historyczny dzień. Czekamy na to muzeum wiele lat - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

  - Prace rozpoczniemy w ciągu dwóch tygodni - zapowiada Radosław Górski , dyrektor w Budimex S.A. To ta firma wygrała przetarg na budowę Muzeum Pamięci Sybiru. - Podpisałem zobowiązanie. Nie przewiduję żadnych opóźnień - zapewnia Radosław Górski.

  Zgodnie z planem inwestycja zakończy się w listopadzie 2019 r. Do zadań Budimeksu należy przebudowa wojskowego magazynu na Węglówce (o pow. ok. 3,1 tys. mkw.) na potrzeby ekspozycji. Zostanie też wybudowana nowa część o powierzchni prawie 2,4 tys. mkw. Wykonawca przebuduje także bocznicę kolejową oraz wyznaczy parkingi.

  Inwestycja ma kosztować ponad 37 mln złotych. Już w 2016 roku ministerstwo kultury przyznało na nią 11 mln zł dotacji. - W 2016 roku otrzymaliśmy z tej puli milion. W 2018 roku otrzymamy 10 milionów złotych - wylicza Urszula Mirończuk, rzeczniczka prezydenta.

  W tym roku magistrat będzie się starał o kolejne dofinansowanie inwestycji. Chodzi o pieniądze na wydatki w 2019 roku. Urszula Mirończuk przypomina, że mamy już 6,8 mln zł z Unii na wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia.

  Tadeusz Truskolaski podkreśla, że Muzeum Pamięci Sybiru to jedyna taka placówka w Polsce. - Bardzo czekają na to muzeum Sybiracy - przypomina prezydent. - Powinniśmy je budować przede wszystkim z myślą o najmłodszych.

  Podczas wczorajszej uroczystości pokazano też szklaną szkatułkę z garstką ziemi. Niezwykłej. Przekazała ją właśnie Barbara Sokólska.

  - Jak nas wywozili do Kazachstanu moja mama zapakowała ją w chustkę. I ta ziemia była z nami na nieludzkiej Syberii przez sześć lat - wspomina kobieta. - Serce mi bardzo dygocze ze wzruszenia, że ta ziemia jest tutaj wyeksponowana. Jako największa, najcenniejsza pamiątka, która pozostała z majątku w Polesiu, ku potomnym. Niech inni widzą, oglądają - mówi przez łzy.

  Obecnie Muzeum Pamięci Sybiru mieści się przy ul. Sienkiewicza. W jego zbiorach jest już prawie 3 tys. eksponatów. To fotografie, wspomnienia, dokumenty.

  Muzeum ma powstać w jednych z dawnych magazynów przy ul. Węglowej. To stąd w czasie wojny deportowano Polaków na Wschód.

  Pierwszy etap budowy siedziby muzeum rozpoczął się w 2016 roku. Wtedy wykonano stan zerowy obiektu, ściany piwnic wraz ze stropem. Kosztowało to niecałe 2,5 mln zł.

  Archiwaliów przybywa

  Obecnie w zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru jest już prawie 3 tys. eksponatów. Są to dawne fotografie, wspomnienia, dokumenty. Do Muzeum Pamięci Sybiru trafiają też dokumenty dotyczące służby w armii gen. Andersa i gen. Berlinga.

  Muzeum ma powstać w jednych z dawnych magazynów przy ul. Węglowej, to stąd w czasie wojny deportowano białostoczan i mieszkańców okolicznych miejscowości na Wschód.



  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Podlaskie memy. Śmieszne, obrazoburcze, kontrowersyjne. Tak się z nas śmieją

  Podlaskie memy. Śmieszne, obrazoburcze, kontrowersyjne. Tak się z nas śmieją

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Kuriera Porannego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Kuriera Porannego

  Wypadek na Torze Wschodzący Białystok podczas pierwszych urodzin toru

  Wypadek na Torze Wschodzący Białystok podczas pierwszych urodzin toru

  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni zostanie na zawsze

  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni zostanie na zawsze