Ruskie won. Takie napisy witają Białorusinów mieszkających na Przydworcowym.

Adrian Kuźmiuk
Ruskie won to tylko jeden z napisów przy ul. Bohaterów Monte Cassino, które obrażają mniejszości narodowe
Ruskie won to tylko jeden z napisów przy ul. Bohaterów Monte Cassino, które obrażają mniejszości narodowe Fot. Wojciech Oksztol
Mieszkańcy Osiedla Przydworcowego są nietolerancyjni i wrogo nastawieni do cudzoziemców - skarży się pan Włodzimierz. Napisy na jego bloku od dłuższego czasu obrażają mniejszości narodowe. Jednak do tej pory nikt ich nie zamalował.

- Co rusz wandale wypisują nam na blokach obraźliwe napisy i nikt nic z tym nie robi - zadzwonił do nas pan Włodzimierz.

Jest mieszkańcem bloku przy ul. Bohaterów Monte Cassino 21. Od wielu lat obserwuje szerzącą się na Osiedlu Przydworcowym nienawiść do obcokrajowców.

Wandale i ksenofobi

- Wielu moich znajomych to Białorusini - mówi nasz Czytelnik. - Mieszkają na tym osiedlu, podobnie jak ja. Proszę pomyśleć, jak oni się czują, czytając na ścianie “Ruskie won". Swastyki czasem znikają, ale tego już nikt nie zamalowuje.

A w kodeksie karnym czytamy, że kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jak z tym walczyć

- Wszystkie teksty obrażające uczucia można zgłaszać policji lub straży miejskiej - mówi Joanna Szerenos-Pawilcz, z biura prasowego Straży Miejskiej w Białymstoku. - W takich wypadkach powiadamiamy administratora budynku i dajemy mu czas na zamalowanie obraźliwych napisów.

Jeśli tego nie zrobi, strażnicy wysyłają pismo do inspektoratu budowlanego. Ten sprawdza, czy bohomazy faktycznie są obraźliwe i wysyła decyzję do administracji budynku. Jeżeli po tym administrator nie ruszy palcem, zostanie obłożony karą pieniężną.

Jeśli widzisz osobę nawołującą do nienawiści dzwoń pod nr tel. 997 lub 986. Możesz też zrobić zdjęcie napisu i zgłosić go do zamalowania na stronie www.przestrzenmiasta.pl

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 78

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

 


W dniu 06.07.2013 o 18:19, wt napisał:

Rosjanie i Białorusini zostawiają w Białymstoku kupę pieniędzy, bez klientów ze wschodu w tym mieście bezrobcie wybosiłoby 20 % jak nie lepiej. Co do prawosławnych to nie każdy miejscowy prawosławny jest "ruski" warto poczytać spisy statystyczne.

Rosjanie od dawna tu nie zaglądają. Czasami przejazdem kiedy jadą na wczasy do Hiszpanii. No i oczywiści kiedy wiozą coś z Niemiec tirami. 

Po z tym to Białystok kwitł kiedy rządzili tu Ruscy do 1915 roku. Wszystkie szlaki kolejowe powstały za panowania cara , teraz są zamykane. Wtedy były potrzebne i przyczyniały się do rozwoju , teraz jest odwrotnie. Tory są rozbierane , bo nic się nie rozwija w pobliżu. To tak jakby ktoś przestał karmić świnię bo mu zaczęła chudnąć.

w
wt

Rosjanie i Białorusini zostawiają w Białymstoku kupę pieniędzy, bez klientów ze wschodu w tym mieście bezrobcie wybosiłoby 20 % jak nie lepiej.

 

Co do prawosławnych to nie każdy miejscowy prawosławny jest "ruski" warto poczytać spisy statystyczne.

 

 

G
Gość
W dniu 05.05.2013 o 18:26, hehe napisał:

Dużo policjantów jest wyznania prawosławnego w Białymstoku i wyższe stanowiska też tak samo. Jesteś katolikiem nie masz szans pracować w policji i innych wyższych stanowiskach w Białymstoku . Taka jest prawda prawosławny tylko prawosławnego wsadzi na stanowisko , tak jest w Białymstoku i na całym Podlasiu . Trzeba ich deportować do ruskich tyle w tym temacie . Bez powodu ludzie nie piszą na murach takie napisy jak „Won Ruski”

pie....sz jak potuczony zanim cos napiszesz to najpierw puknij sie w makowke i jak uslyszysz pozytywny dzwiek to wtedy pisz malpeczko ty moja

G
Gość
W dniu 23.06.2013 o 23:11, Gość napisał:

Do jakiego narodu należysz?To pewnie  w/g ciebie jest jakaś  wyższa rasa.

Do takiego który zawsze kopał cię w tyłek i dzięki któremu masz tyle rocznicowych powodów do płaczu. Lubisz płakać? Lubisz , ja wiem o tym. Ja nie lubię i ty też o tym wiesz.

G
Gość
W dniu 23.06.2013 o 23:05, Gość napisał:

 Nie jestem na pewno Polakiem. To pewne na 100%. Nawet nie wiesz jak się z tego powodu cieszę że nie należę do wiecznie płaczącego i zakopleksionego narodu co świętuje swoje klęski (niestety nie ma sukcesów do świętowania , nawet jeśli coś twierdzi że ma to są bajeczki). Bajki takie same jak te we wpisie powyżej. Ciągłe leczenie kompleksów bitego. 

Do jakiego narodu należysz?

To pewnie  w/g ciebie jest jakaś  wyższa rasa.

G
Gość

 


W dniu 05.05.2013 o 22:47, Carmina napisał:

są prawosławni Polacy a czysto polskie nazwiska i to w dodatku szlacheckie toskąd są u prawosławnych no skąd ?Otóż cały region to dawne Wielkie Księstwo Litewskie zamieszkane przez polska szlachtęktóra na wschodzie miała swoje posiadłości i polskiego chłopa.Jakiej religji był polski król Michał Korybut Wiśniowiecki ?zmienił prawosławie na katolicyzm.Kim był wielki hetman Ostrogorski zwycięsca Moskwy spod Orszy ?Otóż napływ polskich osadników na wschód spowodował że z powodubraku parafii katolickich korzystali z cerkwi i przechodzili na prawosławiekażdy kto wnika w historie to znajdzie te watki.Co to są kozacy na Ukrainie ? To zbiegła polska , rusińska szlachta i chłopiktórzy tworzyli wspólne osiedla do obrony przed Tatarami na Zaporożu.Oczywiście po czystkach II Wojny Światowej kształtuje się obraz że katolicyzm to pierwsza polska religia .prawosławie II jakby obca wschodnia ale cechy etniczne w wielu drzewach genalogicznych jakby dochodzić to się doidzie.a kim jest Kaszpirowski ?sam jako Ukrainiec wyraźnie powiedział że ma polskie korzenie - zresztą samo nazwisko widać. Od lat wielu rodzina mieszka na Ukrainie , żeni się z Ukrainkami i uległa ukrainizacji.Kim jest prezydent Ukrainy - Janukowicz ?wnuk Polaka z Białorusi ,kolejarza który z Białoruskiej wsi Januki zresztą katolik wyjechał za chlebem do kopalń Donbasu.Janukowycz jego wnuk jest dzisiaj prawosławny.Prawosławni w Polsce to na pewno nie są Rosjanie.

Nie jestem na pewno Polakiem. To pewne na 100%. Nawet nie wiesz jak się z tego powodu cieszę że nie należę do wiecznie płaczącego i zakopleksionego narodu co świętuje swoje klęski (niestety nie ma sukcesów do świętowania , nawet jeśli coś twierdzi że ma to są bajeczki). Bajki takie same jak te we wpisie powyżej. Ciągłe leczenie kompleksów bitego.

G
Gość
W dniu 05.05.2013 o 18:26, hehe napisał:

Dużo policjantów jest wyznania prawosławnego w Białymstoku i wyższe stanowiska też tak samo. Jesteś katolikiem nie masz szans pracować w policji i innych wyższych stanowiskach w Białymstoku . Taka jest prawda prawosławny tylko prawosławnego wsadzi na stanowisko , tak jest w Białymstoku i na całym Podlasiu . Trzeba ich deportować do ruskich tyle w tym temacie . Bez powodu ludzie nie piszą na murach takie napisy jak „Won Ruski”

 

 

Won z Białegostoku białorusini za duzo was tu

Za cienki w uszach jesteś kolego żeby głosić takie hasła. Wygląda na to , a przynajmniej historia na to wskazuje że niestety nie masz monopolu na mieszkanie na tych ziemiach , i jak wynika z historii powinieneś unikać rozwiązań siłowych. Takie rozwiązania kończyły się bardzo , ale to bardzo nieprzyjemnie dla takich jak ty. Widzę żeś zupełnie nie świadom swej cienkości w uszach i byłoby lepiej dla ciebie żebyś się o tym nie przekonał w sposób mało przyjemny.

e
erew

Won z Białegostoku białorusini za duzo was tu

C
Carmina
tak szczerze: zapytaj swoich znajomych prawosławnych polaków skąd pochodzą, w jakim języku rozmawiają ich dziadkowie, lub rodzice... tak szybko się zapomina o podstawach, a prawda jest taka, że w polsce nie ma prawosławnych polaków, chyba że są to osoby, które świadomie w dorosłym życiu przyjęły prawosławie. cała reszta (a właściwie znacząca większość!), która wyssała z mlekiem matki prawosławie przynależy - chcąc tego lub nie - do którejś z mniejszości narodowych. tylko zakompleksione "ruskie" dzieci zakompleksionych "ruskich" rodziców tak bardzo pragną być polskie, no bo w końcu "ruski" zgodnie z stereotypem powielanym przez nich samych jest synonimem słowa "gorszy". ja się nie boję swojej narodowości i jestem z niej dumna!

są prawosławni Polacy a czysto polskie nazwiska i to w dodatku szlacheckie to
skąd są u prawosławnych no skąd ?
Otóż cały region to dawne Wielkie Księstwo Litewskie zamieszkane przez polska szlachtę
która na wschodzie miała swoje posiadłości i polskiego chłopa.
Jakiej religji był polski król Michał Korybut Wiśniowiecki ?
zmienił prawosławie na katolicyzm.
Kim był wielki hetman Ostrogorski zwycięsca Moskwy spod Orszy ?
Otóż napływ polskich osadników na wschód spowodował że z powodu
braku parafii katolickich korzystali z cerkwi i przechodzili na prawosławie
każdy kto wnika w historie to znajdzie te watki.

Co to są kozacy na Ukrainie ? To zbiegła polska , rusińska szlachta i chłopi
którzy tworzyli wspólne osiedla do obrony przed Tatarami na Zaporożu.

Oczywiście po czystkach II Wojny Światowej kształtuje się obraz że katolicyzm to pierwsza polska religia .prawosławie II jakby obca wschodnia ale cechy etniczne w wielu drzewach genalogicznych jakby dochodzić to się doidzie.

a kim jest Kaszpirowski ?
sam jako Ukrainiec wyraźnie powiedział że ma polskie korzenie - zresztą samo nazwisko widać. Od lat wielu rodzina mieszka na Ukrainie , żeni się z Ukrainkami i uległa ukrainizacji.
Kim jest prezydent Ukrainy - Janukowicz ?wnuk Polaka z Białorusi ,kolejarza który z Białoruskiej wsi Januki zresztą katolik wyjechał za chlebem do kopalń Donbasu.
Janukowycz jego wnuk jest dzisiaj prawosławny.

Prawosławni w Polsce to na pewno nie są Rosjanie.
G
Gość
Dużo policjantów jest wyznania prawosławnego w Białymstoku i wyższe stanowiska też tak samo. Jesteś katolikiem nie masz szans pracować w policji i innych wyższych stanowiskach w Białymstoku . Taka jest prawda prawosławny tylko prawosławnego wsadzi na stanowisko , tak jest w Białymstoku i na całym Podlasiu . Trzeba ich deportować do ruskich tyle w tym temacie . Bez powodu ludzie nie piszą na murach takie napisy jak „Won Ruski”

Nie rozśmieszaj mnie z tą deportacją. Sam uważaj żeby cię nie teleportowało niespodziewanie. Sam dobrze wiesz gdzie.
G
Gość
Dużo policjantów jest wyznania prawosławnego w Białymstoku i wyższe stanowiska też tak samo. Jesteś katolikiem nie masz szans pracować w policji i innych wyższych stanowiskach w Białymstoku . Taka jest prawda prawosławny tylko prawosławnego wsadzi na stanowisko , tak jest w Białymstoku i na całym Podlasiu . Trzeba ich deportować do ruskich tyle w tym temacie . Bez powodu ludzie nie piszą na murach takie napisy jak „Won Ruski”

to samo w prokuraturze. same uki.
G
Golgota
całe to PO to ruskie ,można poznać po nazwiskach,na końcu nazwiska uk.np.Miriońciuk
Wiadomo ze Polacy z reguly maja koncowki na-wski,ski a koncowki na uk to sa ze wschodu nie nasze ,ale sa wyjatki.Wiele prawoslawnych zmieniono na polskie np Luba,Grisza itd nie pisza w dokumentach.Bialorusini sie asymiluja tak samo odprawianie mszy w jezyku staroslowianskim --sa odprawiane po polsku- w szkole wola uczyc sie jezyka angielskiego.Wiele z nich czuja sie Polakami,ale wies to jeszcze pozostaje w tyle ile malzenst jest mieszanych ,ile w rodzinach jest takich.Tylko chierarchia dzieli po co i komu to sluzy.W USA ile jest religi i nikt z tego nikt nie robi problemu Widomo co bylo w Bostonie kto to zrobil ,ale nie mozna ougulniac wszystkich .To zalezy od czlowieka, a wiara to osobista sprawa.. 95 % Polakow sa katolikami i co prawoslawni zyja wsrod nich.Ich nikt ich nie przesladuje chociarz po wojnie bywalo roznie-- Golgota wschodu byla Katyn,Miednoje,Charkow.Ci co to robili juz nie zyja.Co Hitlerowcy tez robili obozy.Ale po wojnie 250 tys bylo w wiezieniach,a ile bylo Chazarow to trzeba pamietac.Gdzie ludzie z oblawy Augustowskiej,gdzie ich pochowano 600 Polakow w lipcu 1945 /po wojnie/.Dopiero Jelcyn dal dokumenty o Katyniu ,a uczono nas ze to zrobili Hitlerowcy.Ludzie zwykli to mowili, ze to zrobili nasi i gdzie .Polakow nie mozna oszukac-nie dziwcie sie ze Polacy sa podejzliwi i nie ufni wladzy ze wschodu,a po co trzymaja ten samolot w Smolensku jak malo bylo Katynia.Sowietom mozna przebaczyc ,ale nigdy zapomniec o tym Ile Polakow wywieziono na Sybir ,a ile wroclo itd
h
hehe

Dużo policjantów jest wyznania prawosławnego w Białymstoku i wyższe stanowiska też tak samo. Jesteś katolikiem nie masz szans pracować w policji i innych wyższych stanowiskach w Białymstoku . Taka jest prawda prawosławny tylko prawosławnego wsadzi na stanowisko , tak jest w Białymstoku i na całym Podlasiu . Trzeba ich deportować do ruskich tyle w tym temacie . Bez powodu ludzie nie piszą na murach takie napisy jak „Won Ruski”

m
miskoziolek
Tak, nie ma nic ważniejszego od jedzenia i picia, ...dla niektórych.
nie przesadzaj ...nie ma to jak wspólna konwersacja podczas biesiadowania
G
Gość
w mojej"wiosce"mało kto flage powiesił..ani prawosławny ani katolik...za to co może połączyć sąsiadów jak nie flaga?buteleczka i wspólne gryllowanie z sąsiadem

Tak, nie ma nic ważniejszego od jedzenia i picia, ...dla niektórych.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3