Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwiń swoje pasje. Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku ma ofertę dla dorosłych i seniorów

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Nie tylko dzieci i młodzież, ale też osoby dorosłe i seniorzy mogą rozwijać swoje pasje w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. Czekają na nich zajęcia plastyczne, dołączyć mogą również do Kabaretu „Lumbago”.

Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku ma na koncie ponad 30 lat doświadczenia w prowadzeniu zajęć dla mieszkańców Białegostoku. Obok szerokiej oferty dla dzieci i młodzieży, m.in. Ognisko Muzyczne, Pracownia Plastyczna czy Pracownia Projektowania Graficznego, DKŚ ma także propozycje dla dorosłych.

– Zapraszamy osoby dorosłe do uczestnictwa w naszych zajęciach. Każdy czas jest odpowiedni na rozwijanie swoich pasji – zachęca Helena Szuhalska, kierownik Działu Edukacji Artystycznej i Promocji Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku.

Rozwiń pasje plastyczne

Miłośnicy sztuk plastycznych mogą spróbować swoich sił na zajęciach w Grupie Artystycznej „Mistral”. Prowadzić je będzie Marta Pokojowczyk, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Ostatnio w DK „Śródmieście” mogliśmy obejrzeć jej wystawę „Od nawoja…”.

Kto może się zgłosić na zajęcia?

– Każdy, kto chciałby rozwijać swoje pasje plastyczne i jest zainteresowany rozwojem, pracą manualną i twórczą. Nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia. Warto mieć chęci i być otwartym na „nowe” – mówi Marta Pokojowczyk.

Program zajęć łączy teorię z praktyką.

Będzie można więc poznać historię sztuki, ale przede wszystkim różne techniki plastyczne – rysunek czy malarstwo. Zajęcia obejmują pracę z ołówkiem czy węglem, ale też wskazówki dotyczące światłocienia i budowania bryły. Uczestnicy mają szansę znaleźć własną drogę i swoje ulubione medium.

– Zajęcia zakończą się wystawą, która będzie podsumowaniem 10-miesięcznego – od września do czerwca – cyklu spotkań. To takie pozytywne, oficjalne zwieńczenie, podczas którego każdy może zobaczyć efekty swojej pracy i pokazać je bliskim – podkreśla Marta Pokojowczyk.

Marta Pokojowczyk od 2015 roku profesjonalnie zajmuje się tkactwem ręcznym. W swojej twórczości podejmuje interdyscyplinarne działania z obszarów tkactwa ręcznego i malarstwa, które objawiają się najpełniej w tworzeniu ręcznie tkanych obrazów – pejzaży. W 2019 roku w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowała na Podlasiu projekt Tkactwo 3D, którego głównym filarem była nauka i implementacja tradycyjnych technik tkackich takich jak: tkanina dwuosnowowa, sejpak i perebory w projektowaniu współczesnych form tkackich. Obecnie Atelier Marty Pokojowczyk znajduje się w Supraślu. Prace artystki prezentowane były na wystawach indywidualnych i grupowych w kraju i za granicą.

Zacząć młodość od początku, czyli Kabaret „Lumbago” zaprasza

W swoje kręgi zaprasza także rozpoznawalny już Kabaret „Lumbago”. Powstał w 2007 r. Tworzą go seniorzy, którzy z pasją i zaangażowaniem przygotowują swoje występy. W repertuarze mają skecze, monologi, fraszki i piosenki.

– Zapraszamy osoby, które chcą spędzić wolny czas na wesoło – zachęca Adam Zieleniecki, aktor Białostockiego Teatru Lalek prowadzący grupę. – Z piosenką na ustach zaczynamy młodość od początku. Młodość rozpoczyna się przecież po 60. – śmieje się aktor.

Kabaretowa grupa nie ma jednak wiekowych ograniczeń. Jak zaznacza Adam Zieleniecki, dołączyć mogą do niej także osoby w wieku np. 40 czy 50 lat. Przeszkodą nie jest też lęk przed występem na scenie. Spotkania w Kabarecie są jak terapia – dzięki nim można skutecznie przezwyciężyć tremę, zrealizować swoje pasje, a może nawet odkryć nowe.

Kabaret „Lumbago” z powodzeniem brał udział w wielu przeglądach, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Wymienić warto następujące wydarzenia: Białostocka Pustynia Kabaretowa (2006/2007) – III miejsce, Mazowiecki Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów „Węgrowskie Barwy Jesieni” – I miejsce w kategorii Prezentacje Sceniczne (2011, 2012, 2016), II miejsce w kategorii Prezentacje Sceniczne (2008, 2010), wyróżnienie w kategorii Prezentacje Sceniczne (2014).

Prowadzący grupę Adam Zieleniecki jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego PWST w Białymstoku. W 2021 roku obchodził jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Otrzymał wówczas Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku. Szerszej publiczności znany jest z ról filmowych – zagrał m.in. policjanta w komediowej sadze „U Pana Boga…”. Odtwórca roli Augusta II Mocnego w inscenizacji w ogrodach Pałacu Branickich podczas ostatniej edycji Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny