Rozpoczęła się odbudowa kamienicy przy ul. Kijowskiej 2. Wcześniej została rozebrana do parteru

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda odbudowywana kamienica. Nowe cegły różnią się wielkością i odcieniem od starych.
Tak wygląda odbudowywana kamienica. Nowe cegły różnią się wielkością i odcieniem od starych. Wojciech Wojtkielewicz
Najpierw wyburzenie do parteru, a teraz odbudowa. Taki przebieg mają prace przy XIX-wiecznej kamienicy. Według służb konserwatorskich inaczej uratować budynku się nie dało.

Rozpoczęła się odbudowa zabytkowej kamienicy przy ul. Kijowskiej 2. Wiosną została rozebrana do parteru, bo jak stwierdził na naszych łamach miejski konserwator zabytków Dariusz Stankiewicz, nie było innej technicznej możliwości. - Tyle musiało być rozebrane, by mogła rozpocząć się przebudowa – mówił.

Bo to co wydało się rozbiórką jest nadbudową i przebudową obiektu. Na to inwestor dostał od miasta pozwolenie na budowę. W 2011 roku, kiedy miasto sprzedało kamienicę osobie prywatnej, podany był warunek, że budynek nie może być rozebrany. Chroni go zresztą zarówno zapis w planie miejscowym jak i fakt, że figuruje w ewidencji zabytków.

Czytaj też: Kijowska 2. Rozbierają, ale po to, by przebudować [ZDJĘCIA]

Właśnie zaczęło się układania nowych cegieł. Mają one jednak inny odcień i są większe od starych. - Nie ma to jednak żadnego znaczenia, skoro budynek będzie otynkowany. Najważniejsze, że ruszyła odbudowa i zabytek nie został całkowicie rozebrany - mówi Barbara Tomecka z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Czytaj też: Ul. Kijowska 2. Kamienica stwarza zagrożenie (zdjęcia, wideo)

Robotnicy, z którymi rozmawialiśmy mówili, że prace zakończą jeszcze w tym roku. Niedługo zaczną budować piętro. Śmiali się, że co i rusz jest u nich policja, bo mieszkańcy alarmują, że niszczony jest zabytek. A tu chodzi o odbudowę.

Kamienicę przy ul. Kijowskiej 2 wzniesiono w końcówce XIX wieku. Jak pisze historyk Wiesław Wróbel w publikacji "Historia ulicy Kijowskiej" budynek został wzniesiony przez rodzinę Brandinów. Przed wojną mieszkał tu Abram Kawa, który prowadził własny warsztat tkacki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-06T08:40:09 02:00, Gość:

Magistrat Truskolaskiego,mimo że minęło już ponad 7 miesięcy nie wystawia zaświadczeń potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Liczy zapewne że wygoli Białostoczan.

tak jak zrobil to PiS wprowadzajac przymusowe przeksztalcenie za sowita oplata?

G
Gość
2019-08-05T21:22:58 02:00, Gość:

Mocna część tekstu...

"Nowe cegły różnią się wielkością i odcieniem od starych"

2019-08-05T22:05:04 02:00, Gość:

"Nie ma to jednak żadnego znaczenia, skoro budynek będzie otynkowany."

styropian i lekka mokra - ot qwa odbuduja zabytek

jeszcze wpisza go na liste Unesco

Y
Yeo
Moja szopa w ogrodzie na narzędzia jest większa...
H
Hmm
Wrocław ma wieżowiec 200 m wysokości, atrakcja turystyczna, wejście na taras widokowy odbywa się cały dzień i cały dzień jest pełno chętnych turystów obejrzeć panoramę miasta, nawet Rzeszów ma wieżowiec ponad 160 m wysokości czy Radom, a Białystok na co stać to dwupiętrowa chałupka, natomiast chętnych do budowania wyżej skutecznie się blokuje, bo budynek słońce zasłonić , co za ciemnogród, wszędzie można a tu nie bo nie, zostaniemy w tyle za innymi miastami, kiedyś Radom był mniejszy od Białegostoku obecnie się rozwija nie stoi w miejscu przyłącza okoliczne tereny i się powiększa już jest większy jeśli chodzi o powierzchnię i zaludnienie niż Białystok.... A tu dalej nic ploski i porosły chciały do Białegostoku ale nie.. Bo po co,, ignatki księżyno, sowlany, Stanisławowo z każdej strony Białystok jest na maksa sciśniety brak możliwości rozwoju i powiększenia granic miasta...
G
Gość
Zabytek z bloczka i betonu, śmiechu warte
J
Jej
Nie wierzę w to co widzę, chlewik wchodzący w pas chodnika będzie odbudowany w centrum miasta, jako atrakcja i zabytek, to może trzeba odbudować wszystkie wiejskie chatki jakie kiedyś stały w Białymstoku?
H
Hmm
Nie no, wybudujcie w Białymstoku w końcu ciekawy budynek, który by świadczył o wielkomiejskiości a nie ratujecie jakąś starą budkę ze szczurami
e
ed
Takie "ratowanie zabytku" mozna sobie darowac.
J
Jaki ja
Zburzyć. Parkingi pobudowac.
G
Gość
2019-08-05T21:22:58 02:00, Gość:

Mocna część tekstu...

"Nowe cegły różnią się wielkością i odcieniem od starych"

"Nie ma to jednak żadnego znaczenia, skoro budynek będzie otynkowany."

styropian i lekka mokra - ot qwa odbuduja zabytek

N
Normalka
A czy w jakiś inny sposób ratuje się starą zabudowę w tym mieście? Ewentualne wyburza się całkowicie. Ochrona zabytków tu to jakiś ponury żart na skalę ogólnoświatową. Dlatego Białystok to nie miasto, to stan umysłu. Nie zrozumiesz tego, nawet nie próbuj.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie