Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się odbudowa kamienicy przy ul. Kijowskiej 2. Wcześniej została rozebrana do parteru

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda odbudowywana kamienica. Nowe cegły różnią się wielkością i odcieniem od starych.
Tak wygląda odbudowywana kamienica. Nowe cegły różnią się wielkością i odcieniem od starych. Wojciech Wojtkielewicz
Najpierw wyburzenie do parteru, a teraz odbudowa. Taki przebieg mają prace przy XIX-wiecznej kamienicy. Według służb konserwatorskich inaczej uratować budynku się nie dało.

Rozpoczęła się odbudowa zabytkowej kamienicy przy ul. Kijowskiej 2. Wiosną została rozebrana do parteru, bo jak stwierdził na naszych łamach miejski konserwator zabytków Dariusz Stankiewicz, nie było innej technicznej możliwości. - Tyle musiało być rozebrane, by mogła rozpocząć się przebudowa – mówił.

Bo to co wydało się rozbiórką jest nadbudową i przebudową obiektu. Na to inwestor dostał od miasta pozwolenie na budowę. W 2011 roku, kiedy miasto sprzedało kamienicę osobie prywatnej, podany był warunek, że budynek nie może być rozebrany. Chroni go zresztą zarówno zapis w planie miejscowym jak i fakt, że figuruje w ewidencji zabytków.

Czytaj też: Kijowska 2. Rozbierają, ale po to, by przebudować [ZDJĘCIA]

Właśnie zaczęło się układania nowych cegieł. Mają one jednak inny odcień i są większe od starych. - Nie ma to jednak żadnego znaczenia, skoro budynek będzie otynkowany. Najważniejsze, że ruszyła odbudowa i zabytek nie został całkowicie rozebrany - mówi Barbara Tomecka z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Czytaj też: Ul. Kijowska 2. Kamienica stwarza zagrożenie (zdjęcia, wideo)

Robotnicy, z którymi rozmawialiśmy mówili, że prace zakończą jeszcze w tym roku. Niedługo zaczną budować piętro. Śmiali się, że co i rusz jest u nich policja, bo mieszkańcy alarmują, że niszczony jest zabytek. A tu chodzi o odbudowę.

Kamienicę przy ul. Kijowskiej 2 wzniesiono w końcówce XIX wieku. Jak pisze historyk Wiesław Wróbel w publikacji "Historia ulicy Kijowskiej" budynek został wzniesiony przez rodzinę Brandinów. Przed wojną mieszkał tu Abram Kawa, który prowadził własny warsztat tkacki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny