Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

agsa
Tegoroczne hasło tygodnia profilaktyki, który jest obchodzony 19-23 września, to "Najwyższy czas zrozumieć nowotwory głowy i szyi". Lekarze podkreślają, że mimo dostępnych nowoczesnych metod leczenia to właśnie wczesne zgłaszanie się do lekarza zwiększa najbardziej. Do lekarza powinny zgłaszać się osoby, u których powyżej trzech tygodni utrzymują się takie dolegliwości, jak np. tępa chrypka, owrzodzenia w jamie ustnej, guzy na szyi.

Z okazji obchodzonego 19-23 września X Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi lekarze z dwóch białostockich szpitali (szpital wojewódzki i USK) z poradni chirurgii szczękowo-twarzowej szpitala wojewódzkiego przeprowadzają bezpłatne badania profilaktyczne. I zachęcają, by zgłaszać się na nie nie tylko w ramach Tygodnia Profilaktyki, ale zawsze, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy. To - jak mówią - np. tępa chrypka, owrzodzenia w jamie ustnej, guzy na szyi.

Jak mówi koordynator akcji prof. Ewa Sierko, kierownik Oddziału Radioterapii I Białostockiego Centrum Onkologii, nowotwory głowy i szyi stanowią w Polsce ok. 5,5-6,5 proc. wszystkich zachorowań na raka. Najwięcej – ok. 40 proc. nowotworów głowy i szyi zlokalizowanych jest w jamie ustnej.

- W drugiej kolejności są nowotwory gardła środkowego, nosowej części gardła i gardła dolnego. One odpowiadają za ok. 35 proc. zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Nowotwory krtani odpowiadają za ok. 24-25 proc. zachorowań w tej grupie chorych na nowotwory głowy i szyi - mówi Ewa Sierko. I dodaje: - Mimo że dysponujemy bardzo nowoczesnymi metodami leczenia zarówno chirurgicznego jak również radioterapią i leczeniem systemowym, do którego zaliczamy również leczenie ukierunkowane molekularnie w tej chwili i immunoterapię, to tak naprawdę nic nie zastąpi – jeśli chodzi o wyniki leczenia – wczesnego zgłaszania się pacjentów do specjalisty. I po to jest ten symboliczny tydzień poświęcony nowotworom głowy i szyi, żeby jak najwięcej, jak najbardziej szerzyć informacje o tym, jakie to mogą być objawy, które mogą sygnalizować, że mamy do czynienia z niebezpieczną chorobą.

Niestety, bardzo często lekceważymy objawy, bo... wydaje nam się, że są banalne. Przypominają przeziębienie, podrażnienie skóry, otarcia, urazy, tępą, bezdźwięczną chrypę. Ale jeśli nie ustępują przez dłuższy czas, bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza. Tak samo należy zrobić, gdy mamy np. kłopoty z przełykaniem, żuciem jedzenia czy mamy przytkany dłużej nos czy ucho.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny