MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się ceniony łódzki konkurs dla oboistów i fagocistów

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Akademia Muzyczna w Łodzi
Katedra Instrumentów Dętych łódzkiej Akademii Muzycznej zorganizowała VII Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy. Impreza potrwa do 8 maja.

Konkurs jest przeznaczony dla studentów klas oboju i fagotu polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Mogą w nim brać udział także utalentowani uczniowie szkół muzycznych spełniający wymagania programowe. W programie obowiązkowym znalazły się utwory polskich kompozytorów, m.in. Suita na obój i fortepian Stefana Kisielewskiego oraz Sonatina na fagot i fortepian Aleksandra Tansmana. Konkurs składa się z trzech etapów i jest rozgrywany w dwóch kategoriach: oboju i fagotu. W każdej z nich przewidziane są nagrody pieniężne: pierwsza to 7 tysięcy złotych, druga - 5 tys. złotych, trzecia - 3 tys. złotych oraz wyróżnienia i nagrody specjalne.

Podczas poniedziałkowego koncertu inauguracyjnego zagrali zwycięzcy poprzedniej edycji konkursu z 2021 roku: Paulina Sochaj (obój) i Kayetan Cygański-Bolski (fagot). Dziś i jutro odbędą się przesłuchania II i III etapu, laureatów poznamy w środę 8 maja od godz. 17. Miejscem wydarzeń są sale koncertowe głównej siedziby Akademii – zabytkowego Pałacu Karola Poznańskiego (ul. Gdańska 32).

Przesłuchania pierwszego etapu odbyły się na podstawie nadesłanych nagrań audio-wideo. Do drugiego etapu zakwalifikowano 28 uczestników.

W tegorocznej edycji konkursu uczestników ocenia jury złożone z uznanych artystów i wykładowców z Polski i z zagranicy. A wśród nich, w kategorii obój: prof. dr hab. Tomasz Miczka, prof. Lew Zakopets, prof. UMFC dr hab. Arkadiusz Krupa, prof. AM dr hab. Agata Piotrowska-Bartoszek – dyrektor konkursu, w kategorii fagot: prof. dr hab. Krzysztof Kamiński, prof. dr hab. Artur Kasperek, prof. AM dr hab. Arkadiusz Adamczyk oraz dr hab. Damian Lipień.

Konkurs ma wieloletnie tradycje. Swoją historię rozpoczął na przełomie lat 60. i 70. we Włoszakowicach – miejscu urodzenia Karola Kurpińskiego. Jego organizatorem był Ludwik Kurkiewicz – wieloletni kierownik Katedry Instrumentów Dętych w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 90. impreza odbywała się w Sieradzu jako Ogólnopolski Konkurs Oboistów i Fagocistów (1996), następnie jako Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów (1999). Pod tą samą nazwą kolejne cztery edycje odbyły się w Łodzi (2002, 2005, 2008, 2011). Od 2014 roku konkurs nosi imię Józefa Ciepłuchy.

Prof. Józef Ciepłucha (1940-2006) był wybitnym polskim oboistą, pedagogiem i dyrygentem, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Przez lata związany z orkiestrami Filharmonii Łódzkiej, Opery Łódzkiej, Filharmonii Narodowej. Był współzałożycielem Kwintetu Dętego Filharmonii Łódzkiej z którym występował przez 20 lat. W 1978 roku utworzył Orkiestrę Kameralną Filharmonii Łódzkiej (później jako „Rubinstein Sinfonietta”), z którą – jako jej kierownik artystyczny i dyrygent – odbył szereg zagranicznych tournées zagranicznych. W swoim dorobku artystycznym miał także liczne recitale, nagrania dokonane dla rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych oraz wytwórni filmowych. Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1960 roku jako nauczyciel gry na oboju w łódzkich szkołach muzycznych. Od 1970 roku pracował Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi (obecnie Akademia Muzyczna). Wychował wielu znakomitych oboistów. Liczne grono jego wychowanków zostało laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali. Od 1981 roku przez 25 lat pełnił funkcję kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Perkusyjnych. Wielokrotnie zapraszano profesora Ciepłuchę do jury krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Prowadził zajęcia z zespołami kameralnymi podczas letnich kursów muzycznych w Bayreuth, Miętnem, Dusznikach i Olsztynie. Za swą wszechstronną działalność został odznaczony Złotą Odznaką SPAM, Honorową Odznaką Miasta Łodzi, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki