Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Różnorodne stypendia dla uczniów czekają

Aneta Boruch [email protected]
Uczniowie mogą ubiegać się o różne stypendia
Uczniowie mogą ubiegać się o różne stypendia sxc.hu
W najbliższych tygodniach szkoły wytypują młodzież, której osiągnięcia i wyniki w nauce zasługują na finansowe wsparcie.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów, ministra edukacji, ministra sportu, prezydenta miasta Białystok - programy wspierania uzdolnionej młodzieży prowadzi wiele instytucji i organizacji. Przed końcem roku szkolnego zbierają one wnioski o przyznanie stypendiów na kolejny. W najbliższym czasie placówki edukacyjne będą zastanawiały się, kto na takie wsparcie zasługuje.

- Nauczyciele mają za zadanie wytypować wspólnie z wychowawcami kandydatury uczniów do poszczególnych rodzajów stypendiów - mówi Dariusz Bossowski, dyrektor białostockiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. - Potem zrobimy radę pedagogiczną, która zaopiniuje wszystkie te wnioski.

W tej szkole w ubiegłym roku 16 uczniów korzystało ze stypendium prezydenta Białegostoku. Jeden otrzymał wsparcie Prezesa Rady Ministrów i jeden - ministra sportu.
Aby dostać taką pomoc trzeba mieć na koncie naprawdę duże osiągnięcia edukacyjne, tzn. wysoką średnią ocen, sukcesy podczas olimpiad czy konkursów. Niektórzy stypendyści konstruują własne wynalazki, wygrywają zawody sportowe na szczeblu krajowym lub międzynarodowym. Mile widziana jest również działalność społeczna i wolontariacka.

W zależności od fundatora stypendium w grę wchodzą kwoty nawet do kilkuset złotych. Czasami są sporym wsparciem dla ucznia, zwłaszcza, gdy pochodzi z niezamożnej rodziny. I przede wszystkim potwierdzeniem, że warto ciężko pracować, bo to się opłaca.

- Myślę, że to ogromna motywacja do dalszego działania - zachęca Wiesława Andrukiewicz, wicedyrektorka białostockiego Publicznego Gimnazjum nr 3. - A także radość dla ucznia, że ma pierwsze własne pieniądze.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny