Różnice między cegłą formowaną ręcznie a produkowaną maszynowo

Materiał informacyjny Cekobud

Cegła ręcznie formowana zyskuje coraz większe zainteresowanie w gronie inwestorów i architektów z uwagi na jej oryginalny i niepowtarzalny wygląd. Stojąc więc przed wyborem cegły do budowy własnego domu, warto znać podstawowe różnice między cegłą formowaną ręcznie a tą produkowaną maszynowo. Pozwoli to nam na w pełni świadomy wybór materiału do budowy lub wykończenia naszego wymarzonego domu.

Czy cegła ręcznie formowana jest odporna na działanie warunków atmosferycznych?

Cegła ręcznie formowana ma znacznie większą nasiąkliwość w porównaniu do cegły wykonywanej maszynowo. Zaleca się zatem stosowanie specjalnych zapraw przeznaczonych do cegieł o podwyższonej nasiąkliwości. Ich użycie niweluje oddzielanie się spoiny od elementu murowego w miejscu styku. W przypadku zastosowania zwyczajnej zaprawy woda w niej zawarta może zostać wchłonięta przez cegły, zanim nastąpi jej związanie i stwardnienie. Skutkuje to brakiem przyczepności spoiny do cegły, a co za tym idzie - niską wytrzymałością całego muru.

Mimo powszechnej informacji o niskiej wytrzymałości cegieł ręcznie formowanych w rzeczywistości ta właściwość jest zbliżona do wytrzymałości, jaką wykazują cegły z maszynowych produkcji. Myląca jednak może być obecność piasku znajdującego się na licu cegieł ręcznie formowanych, który może sprawiać wrażenie obsypującego się materiału, z którego wykonany jest element. Jednak obecność piasku na licu cegły nie jest tutaj przypadkowa - zmniejsza on zabrudzenia powstałe w czasie transportu lub podczas wmurowywania elementów. Dzięki niemu zaprawa, która pozostanie na licu ściany, zostanie zdecydowanie łatwiej usunięta i nie będzie tworzyć nieestetycznych plam na naszym budynku.

Jakie są wizualne różnice cegły produkowanej maszynowo a ręcznie?

Jedną z głównych zalet cegły ręcznie formowanej jest jej staranne wykonanie z każdej strony - w przypadku cegieł wytwarzanych maszynowo jedna ze stron lica cegły ma zniszczoną powierzchnię. Dzieje się tak na skutek jej przemieszczania na taśmie produkcyjnej, gdzie często dochodzi do wykruszenia się materiału. Należy więc zwrócić na to szczególną uwagę podczas murowania, aby zniszczona część nie znajdowała się po stronie zewnętrznej muru.

Ponadto w przypadku produkcji na szeroką skalę cegły dostępne na palecie są praktycznie identyczne, nie występują tam w zasadzie różnice w kolorze i wybarwieniu elementów. W przypadku cegieł ręcznie formowanych zaleca się podczas murowania używanie cegieł pochodzących z co najmniej 3 palet. Jest to wskazane z uwagi na ich różne wybarwienie, co czyni je nietypowe i nadaje klimatu wnętrzom, w których są zastosowane.

Czy są różnice w murowaniu cegły formowanej ręcznie a maszynowo?

Murowanie ścian z cegły ręcznie formowanie jest analogiczne jak w przypadku wykonywania murów z cegieł produkowanych maszynowo. Jedyną różnicą jest zastosowanie zaprawy do elementów o wysokiej nasiąkliwości, o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Zaleca się jednak również szczotkowanie elewacji po jej fugowaniu w celu usunięcia nadmiaru piasku znajdującego się na cegłach. W celu poprawienia właściwości zaleca się stosowanie środków impregnujących zmniejszających nasiąkliwość cegieł oraz niwelujących wpływ czynników atmosferycznych.

Cegła ręcznie formowana manufaktury Cekobud

Cegła ręcznie formowana manufaktury Cekobud to połączenie tradycji, doświadczenia czterech pokoleń oraz precyzji wykonania. Jest to rodzinna firma, która opiera proces produkcji swojej cegły na metodach rzemieślniczych już jako jedna z niewielu w Polsce. Cegła produkowana była w Kraśniku od pokoleń - wpływ na to miało podłoże geologiczne tej okolicy bogate w glinę lessową. W latach 70. ubiegłego wieku na tych terenach znajdowało się około 75 zakładów ceramicznych - do dziś przetrwało tylko kilka, z czego każdy specjalizuje się w innym obszarze. Produktu manufaktury Cekobud z powodzeniem można używać przy budowaniu elewacji zewnętrznych oraz jako materiał do wykończenia wnętrza pomieszczeń. Ponadto z uwagi na ręczne wykonanie cegły dostępnej w manufakturze, można zastosować ją jako materiał do renowacji zabytków - ceglanych kościołów, kamienic czy dworów. Jej tradycyjne wykonanie i oryginalna faktura pozwala na dobranie jej rodzaju w taki sposób, aby jak najbardziej przypominały cegły już obecne w danym murze.

Dodaj ogłoszenie