MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa Podlaskiej Złotej Setki Przedsiebiorstw

Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
Co prawda ciągle musimy nadrabiać dysproporcje w rozwoju, ale dzięki Funduszom Europejskim dystans ten systematycznie się zmniejsza. Gospodarka i przedsiębiorczość to kluczowe kierunki w rozwoju regionu. Tę wizję można osiągnąć, np. dzięki Rolniczej Dolinie 4.0. Pomysł jest wart zrealizowania, bo jesteśmy regionem z wysoko rozwiniętym przemysłem rolno-spożywczym – uważa marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki

Jak marszałek województwa, w swojej pierwszej kadencji, ocenia stan podlaskiej gospodarki i jaką ma jej wizję?
Podlaskie jest częścią makroregionu Polski Wschodniej. Ciągle nadrabiamy dysproporcje rozwojowe, które dzielą nas od innych regionów Polski. Gospodarka województwa podlaskiego boryka się z różnymi problemami, takimi jak chociażby niski poziom rozwoju przedsiębiorczości, słabo rozwinięty przemysł, niski poziom udziału w krajowym eksporcie czy niska innowacyjność. Mamy więc przed sobą jeszcze wiele wyzwań, ale też wiele naszemu regionowi udało się osiągnąć, głównie dzięki miliardom euro, które napłynęły do naszego regionu za sprawą Funduszy Europejskich. Od 2004 roku, czyli od kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej, Podlaskie zrealizowało prawie 12 tys. projektów o wartości 35 mld zł. Dofinansowanie unijne z różnych programów przekroczyło 20 mld zł. Warto podkreślić, że w ostatnich miesiącach przyspieszyliśmy realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego i nadrabiamy zaległości, dlatego ta kwota ciągle rośnie. W sferze gospodarki i przedsiębiorczości fundusze UE wspierały i nadal wspierają powstawanie nowych firm, inwestycje w firmach, a także rozwijanie działalności badawczo-rozwojowej. Dzięki nim powstały też tereny inwestycyjne m.in. w Białymstoku, ale też w mniejszych ośrodkach – takich jak np. Łapy czy Augustów.

Poprzednio skupialiśmy się na tzw. Infrastrukturze, co jest priorytetem teraz?
Na początku członkostwa w Unii i w poprzedniej perspektywie w naszym regionie były realizowane przede wszystkim projekty infrastrukturalne: drogi, sieci kanalizacyjne, remonty i doposażenie szkół, szpitali, uczelni czy parki maszynowe w firmach. Zostało wybudowanych ponad 700 km dróg, 230 km sieci kanalizacyjnej, do której zostały podłączone domy 25 tys. mieszkańców, 121 km sieci wodociągowej, z której korzysta 30 tys. osób. Z kolei w obecnej perspektywie stawiamy na rozwój gospodarczy i zwiększane konkurencyjności województwa, czyli projekty badawczo-rozwojowe, transfer nauki i biznesu, zwłaszcza w obszarach naszych inteligentnych specjalizacji, takich jak m.in. przemysł rolno-spożywczy, metalowo-maszynowy, sektor medyczny czy ekoinnowacje. Można więc powiedzieć, że przeszliśmy do kolejnego etapu rozwoju, który nie byłby możliwy gdybyśmy nie mieli odpowiedniej bazy w postaci infrastruktury.

Podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego został zaprezentowany projekt strategii rozwoju województwa podlaskiego do 2030 roku. Co jest w niej najważniejsze dla podlaskich przedsiębiorców?
W nowej Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030 bardzo głośno wybrzmiewają takie słowa, jak gospodarka czy przedsiębiorczość. Określają one kluczowe i pierwszoplanowe kierunki rozwoju naszego regionu. Hasło, które przyświeca SRWP to Ambitne Podlaskie. W wymiarze gospodarczym oznacza to dążenie do osiągnięcia pozycji dobrze rozwiniętego regionu, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i rozwiązań, które już są obecne w dynamicznie rozwijających się sektorach naszej gospodarki. Również zawarta w projekcie dokumentu wizja Podlaskiego w 2030 roku – przedsiębiorcze – partnerskie – perspektywiczne – podkreśla jak ważna jest kwestia właśnie rozwoju i wspierania przedsiębiorczości. Co więcej, pierwszym celem nowej Strategii jest dynamiczna gospodarka. Pod tym krótkim stwierdzeniem kryje się jednak wiele treści – to m.in. rozwój przemysłów przyszłości, innowacji, ale też wspieranie lokalnych przedsiębiorców. Jeśli chodzi o przemysł przyszłości, już teraz dzięki współpracy z Komisją Europejską, badamy szanse na zostanie Doliną Rolniczą 4.0. To nawiązanie do nazwy Dolina Krzemowa, tyle że Amerykanie są potęgą w branży IT, a my – bylibyśmy w zakresie nowoczesnego, wysoce technologicznego (stąd 4.0) przemysłu rolno-spożywczego. Eksperci, wyłonieni prze KE, określą, czy ta idea jest możliwa do realizacji i w jakich warunkach.

Jaka powinna być podlaska gospodarka około 2030 roku?
Jestem głęboko przekonany, że duża część problemów, z którymi obecnie musi mierzyć się nasz region zostanie zniwelowana. Wierzę, że uda nam się zrealizować zarówno tę wizję, jak i cele, które sobie postawiliśmy. Uda nam się, ponieważ województwo podlaskie to wyjątkowy region. A jego największy potencjał stanowią mieszkańcy.

Teraz strategia będzie konsultowana. Czy będą specjalne spotkania skierowane tylko do świata biznesu?
Zarząd Województwa przyjął projekt Strategii na posiedzeniu 19 listopada, a już 27 listopada ruszyły konsultacje społeczne, które odbędą się w czterech miastach: Augustowie, Hajnówce, Wysokiem Mazowieckiem i Białymstoku. Na każde z tych spotkań zapraszamy szerokie grono przedstawicieli różnych środowisk. Wśród nich bardzo ważną grupą są oczywiście przedsiębiorcy. Ponadto, już niedługo będziemy konsultować dokument z Podlaską Radą Przedsiębiorczości, która działa przy marszałku województwa. Jeszcze przed rozpoczęciem formalnych konsultacji odbyliśmy z przedstawicielami biznesu wiele spotkań, podczas których były prezentowane założenia SRWP. Były to spotkania m.in. z członkami Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku czy Podlaskiego Klubu Biznesu. Również wrześniowy Wschodni Kongres Gospodarczy stał się doskonałą okazją do przestawienia przedsiębiorcom propozycji kierunków i celów rozwoju naszego regionu. Staramy się, by przedsiębiorcy byli od początku aktywnymi uczestnikami tego procesu.

Jesteśmy regionem rolniczym z bardzo znanymi firmami, liderami tego sektora w kraju. Jak samorząd województwa widzi rozwój innych dziedzin naszej gospodarki.

Rzeczywiście, w naszym regionie dominuje rolnictwo i związane z nim, prężnie rozwijające się przetwórstwo rolno-spożywcze oraz przemysł maszynowy, produkujący maszyny i urządzenia wykorzystywane właśnie w rolnictwie. Ale w województwie podlaskim dzieje się o wiele więcej. Mamy też dobrze rozwinięty przemysł szkutniczy, produkujący wysokiej klasy łodzie. Doskonała kadra naukowa, współpraca nauki z biznesem i transfer innowacji, stwarzają też możliwości kształcenia świetnych specjalistów z dziedziny produktów medycznych, tzw. srebrnej gospodarki czy branży IT, która w tym roku otrzymała tytuł Ambasadora Podlaskiej Gospodarki w ramach organizowanego przez samorząd województwa konkursu Podlaska Marka. Są to dziedziny, w których jesteśmy mocni i mamy potencjał. Trzeba to wykorzystać. Jednym z głównych narzędzi realizacji Strategii będzie przyszły program regionalny i program dla Polski Wschodniej. Dlatego bardzo liczymy na jego kontynuację, bo będzie on komplementarny z programem operacyjnym i tylko wtedy da odpowiedni efekt, przede wszystkim, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy naszego województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny