Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa kwalifikacyjna. Pokaż się z jak najlepszej strony.

Piotr Walczak [email protected] tel. 85 748 96 60
Wydzwanianie i dopytywanie się o decyzję w sprawie zatrudnienia nie jest dobrze widziane przez pracodawców
Wydzwanianie i dopytywanie się o decyzję w sprawie zatrudnienia nie jest dobrze widziane przez pracodawców
Dla większości kandydatów ubiegających się o pracę rozmowa kwalifikacyjna jest nie lada stresem. Od tego jak wypadniemy, zależy nasz udział w dalszych etapach rekrutacji i tym samym decyzja o zatrudnieniu.

Rozmowy kwalifikacyjne są nieodłączną częścią poszukiwania pracy. Dobrze jest wiedzieć co i jak zrobić, aby wypadły jak najlepiej. I choć czasem pożądany skutek w postaci nowej posady może nie zostać osiągnięty, to eksperci podkreślają, że warto zdobywać doświadczenie i wyciągać cenne wskazówki na przyszłość.

Katarzyna Gieracz z firmy Human & Hunter Doradztwo Personalne radzi, w jaki sposób zwiększyć szansę na sukces podczas spotkania z rekruterem w sprawie pracy.

- Nie spóźnij się. Nie ma nic gorszego niż spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną i nie poinformowanie o tym osoby, która na nas czeka. Rekruter też jest człowiekiem i rozumie, że różne rzeczy mogą się przydarzyć, ale obowiązkiem kandydata jest, aby uprzedzić o możliwych kłopotach z dotarciem na miejsce na czas. Oczywiście niepunktualność w drugą stronę – czyli przyjście sporo przed czasem – również nie jest mile widziane.

- Załóż odpowiedni strój. Najbardziej bezpiecznym ubiorem na rozmowę kwalifikacyjną jest garnitur w przypadku panów i garsonka w przypadku pań. Oczywiście są branże, w których panuje nieco mniej oficjalny strój (np. agencje reklamowe), jednakże musimy pamiętać, aby nasze ubranie było zawsze czyste, schludne, niekrzykliwe i niewyzywające. Makijaż i dodatki powinny być stonowane. Podczas interview ocenie podlegają nasze umiejętności i kwalifikacje, a nie uroda.

- Przygotuj się. Nagminnym błędem, jaki popełniają kandydaci na rozmowie kwalifikacyjnej, jest nieprzygotowanie się do spotkania. Często nawet nie wiedzą, na jakie stanowisko aplikują. Kandydat musi zawsze pamiętać, o jakie stanowisko się stara, do jakiej firmy, czym się przedsiębiorstwo zajmuje. Powinien też wiedzieć co nieco o branży, w której działa. Jest to podstawowe minimum. Inaczej bardzo szybko i łatwo aplikant może się skompromitować.

W dobrym tonie jest również przygotowanie dokumentów potwierdzających doświadczenie oraz wykształcenie (świadectwa pracy, ukończonych kursów itp.)

- Bądź rzeczowy. Na pytania osoby rekrutującej najlepiej odpowiadać konkretnie i na temat. Lepiej unikać mówienia ogółem, tzw. lania wody. Należy podawać przykłady. Dzięki temu kandydat da się poznać jako profesjonalista i oszczędzi rekruterowi czasu na zadawanie szczegółowych pytań.

- Nigdy nie kłam. Mówienie nieprawdy jest błędem niewybaczalnym. Nie dość, że prędzej czy później prawda i tak wyjdzie na jaw, to jeszcze automatycznie dyskwalifikuje kandydata w oczach przyszłego pracodawcy. Kandydaci koloryzują odnośnie doświadczenia zawodowego, ukończonych szkół, znajomości języków obcych, nawet własnych zainteresowań.

Niestety, przekłamane CV są zjawiskiem coraz powszechniejszym, dlatego firmy, które chcą uniknąć błędu zatrudnienia niewłaściwej osoby, powierzają rekrutacje agencjom doradztwa personalnego, które bardzo dokładnie i rzetelnie sprawdzają referencje każdego kandydata.

- Zadawaj pytania. Na koniec każdej rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci mają okazję zadać parę pytań. Warto z niej skorzystać i dopytać o obowiązki na danym stanowisku, godziny pracy, hierarchię w danej firmie, plany wobec nowego pracownika.

Zadawanie pytań świadczy o realnym zainteresowaniu kandydata danym stanowiskiem. Nie wypada natomiast poruszać kwestii wynagrodzenia na pierwszym spotkaniu. Chyba że inicjatywa ta wyszła od osoby rekrutującej.

- Bądź sobą. W warunkach stresu bywa to czasem trudne. Niektórzy kandydaci z nerwów nie potrafią się skupić na rozmowie, zaczynają się jąkać, nawet przeklinać, silą się na kiepskie żarty, huśtają się na krześle, rozsypują cukier podczas słodzenia kawy – generalnie cała mowa ciała, która również podlega ocenie, kompromituje kandydata w oczach rekrutera. Dlatego warto się odprężyć, rozluźnić i ze spokojem stawić czoła wyzwaniu.

- Nie bądź nachalny. O ile w dobrym tonie jest wysłać e-mailem podziękowanie za zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, o tyle nie akceptowalnym jest wydzwanianie i dopytywanie się o decyzję w sprawie zatrudnienia. Kandydat musi dać firmie czas na podjęcie decyzji. Swoją niecierpliwością może zburzyć dobre wrażenie, jakie być może zrobił na pracodawcy.

Czytaj więcej:Pamiętaj, do rozmowy kwalifikacyjnej trzeba się dobrze przygotować

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny