Spis treści
- Roczne rozliczenie podatku za 202 r. jakie PIT-y dla emerytów przygotuje ZUS w 2023 roku
- Na czym polega obowiązek rocznego rozliczenia w podatku dochodowym PIT
- Gdy emeryt otrzyma PIT-40A: co powinien zrobić
- Co ma zrobić emeryt gdy z PIT-40A wynika, że ma dopłacić podatek za 2022 rok?
- Co ma zrobić emeryt by otrzymać zwrot nadpłaconego podatku?
- Kiedy mimo otrzymania PIT-40A emeryt musi złożyć dodatkowo PIT-37
- Jak emeryt przekazuje 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego w rocznym rozliczeniu PIT za 2022 rok?
- Jak rozliczyć PIT po otrzymaniu informacji PIT-11A: kiedy emeryt składa sam PIT-37 a kiedy rozlicza go automatycznie urząd skarbowy
- W jakich jeszcze przypadkach emeryci samodzielnie składają PIT-37 za 2022 rok, po zmianach w przepisach wprowadzonych przez Polski Ład?
Roczne rozliczenie podatku za 202 r. jakie PIT-y dla emerytów przygotuje ZUS w 2023 roku
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego(KRUS) oraz inne organy rentowe, w zależności od rodzaju świadczenia oraz okresu jego otrzymywania wystawiają różne formularze, w tym:
- PIT-40A/PIT-11A – otrzymują przede wszystkim emeryci i renciści lub osoby, które otrzymują zasiłki z ubezpieczenia społecznego np. chorobowego czy macierzyńskiego;
- PIT-11 – przeznaczony jest dla osób otrzymujących świadczenia po osobie zmarłej.
Na czym polega obowiązek rocznego rozliczenia w podatku dochodowym PIT
Deklaracja PIT jest podstawą do zapłaty podatku lub zwrotu nadpłaty, która wynika z nadwyżki wpłaconych zaliczek na podatek ponad wartość podatku, która wynika z rocznej deklaracji PIT.
Na dopełnienie tego obowiązku podatnik ma czas czas do 30 kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym. W 2023 roku, ze względu na układ kalendarza termin jest przesunięty na 2 maja 2023 r.
NAJNOWSZE ARTYKUŁY. Kliknij i przeczytaj!
Gdy emeryt otrzyma PIT-40A: co powinien zrobić
Roczne obliczenie podatku PIT-40A organ rentowy przesyła do urzędu skarbowego (do końca stycznia) oraz do emeryta/rencisty (do końca lutego).
PIT-40A Jest to roczne rozliczenie przychodu i obliczenie podatku dla osób, które pobierają emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną.
Jeżeli podatnik otrzyma wyłącznie jeden PIT-40A, oznacza to, że podatek jest już całkowicie rozliczony i nie musi zasadniczo nic robić. Deklaracja PIT-40A jest bowiem jednocześnie rocznym rozliczeniem podatkowym.
Teraz będą dodatkowe urlopy choć nie dla wszystkich. Takich ...
Jednak takim ostatecznym rozliczeniem podatkowym jest w przypadku, gdy emeryt uzyskał dochody wyłącznie od jednego organu rentowego oraz:
- nie rozlicza się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko;
- nie korzysta z żadnych ulg i odliczeń podatkowych.
Wtedy nie trzeba już samodzielnie wypełniać zeznania podatkowego PIT-37.
Co ma zrobić emeryt gdy z PIT-40A wynika, że ma dopłacić podatek za 2022 rok?
Jeżeli emeryt otrzyma wyłącznie PIT-40A i z niego wynika kwota do zapłaty, to również nie musi nic robić. W takich przypadkach organ rentowy pobierze tę kwotę ze świadczenia za marzec lub kwiecień.
Co ma zrobić emeryt by otrzymać zwrot nadpłaconego podatku?
Zwrot różnicy podatku nastąpi w terminie 45 dni dla zeznań podatkowych złożonych w formie elektronicznej.
Dla zeznań podatkowych złożonych w formie papierowej termin zwrotu jest dwa razy dłuższy – termin ten wynosi trzy miesiące.
Kiedy mimo otrzymania PIT-40A emeryt musi złożyć dodatkowo PIT-37
Kiedy po otrzymaniu PIT-40A podatnicy składają dodatkowo zeznanie podatkowe PIT-37?
Jeżeli emeryt chce:
- rozliczyć się wspólnie z małżonkiem;
- rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko;
- skorzystać z ulg i odliczeń (np. ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej, odliczenia darowizny, ulgi termomodernizacyjnej, na IKZE),
wtedy otrzymany PIT-40A należy potraktować jak informację, która służy do sporządzenia na jej podstawie rozliczenia rocznego PIT-37.
W samodzielnie składanym PIT-37 lub PIT-36 należy wykazać ulgi lub odliczenia podatkowe, a także nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), której chce się przekazać 1,5% swojego podatku.
Oznacza to, że podatnik, który otrzyma od organów rentowych deklarację PIT-40A, może rozliczyć się z urzędem skarbowym samodzielnie.
Korzystanie z przywilejów czy ulg przy rozliczeniu podatkowym jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika, dlatego też emeryt sam zadecyduje, czy w praktyce z nich skorzysta.
Jak emeryt przekazuje 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego w rocznym rozliczeniu PIT za 2022 rok?
Jeżeli emeryt nie będzie samodzielnie wypełniać PIT-37, korzystając z tego, że PIT-40A przygotowany przez ZUS jest jednocześnie rocznym rozliczeniem podatku za 2022 rok, ale zechce przekazać 1,5% podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), może to zrobić również bez składania zeznania podatkowego, w terminie do 2 maja 2023 r.
W takim przypadku wystarczy złożyć wyłącznie oświadczenie PIT-OP i wskazać w części C numer KRS Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), na rzecz której urząd skarbowy przekaże 1,5% podatku należnego.
PIT-OP Jest to oświadczenie o przekazaniu lub wycofaniu zgody na przekazanie części podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Jeśli w zeznaniu podatkowym składanym za poprzedni rok podatnik wykazał organizację OPP, to nawet jeżeli w tym roku nie złoży oświadczenia PIT-OP, urząd skarbowy przekaże w jego imieniu 1,5% podatku na rzecz OPP wskazanej w rozliczeniu za ubiegły rok (pod warunkiem, że dana organizacja nadal istnieje).
W przypadku, gdy emeryt nie chce przekazać 1,5% swojego podatku, to można wycofać wcześniej wyrażoną zgodę poprzez uzupełnienie części D w oświadczeniu PIT-OP.
Jak rozliczyć PIT po otrzymaniu informacji PIT-11A: kiedy emeryt składa sam PIT-37 a kiedy rozlicza go automatycznie urząd skarbowy
Organ rentowy po przygotowaniu informacji PIT-11A przesyła ją do urzędu skarbowego (do końca stycznia) oraz do emeryta/rencisty (do końca lutego). PIT-11A Jest to informacja o dochodach otrzymanych od organu rentowego – emeryturach, rentach, zaliczkach oraz składkach zdrowotnych płaconych przez organ rentowy do NFZ. Z rozliczenia tego często wynika kwota nadpłaty.
NAJCHĘTNIEJ CZYTANE W STYCZNIU. Kliknij i przeczytaj!
- Rewolucja w kodeksie pracy. Projekt ustawy skracającej czas pracy już w Sejmie
- Rozliczenie PIT za 2022 r. Co z wypełnianiem PIT przez fiskusa? Sprawdź, co cię czeka
- Czas wolny jako benefit oferowany przez pracodawcę? I tak będziemy pracować krócej
- WIRON zastąpi WIBOR. Od kiedy i co to znaczy dla obecnych i przyszłych kredytobiorców
- Zmiana prawa: będzie można więcej zarobić z własnej działalności bez składek ZUS
- Ważna zmiana dla prowadzących działalność we własnym mieszkaniu
Po otrzymaniu informacji PIT-11A emeryt może nie robić nic – wtedy urząd skarbowy sam zaakceptuje przygotowane indywidualne zeznanie PIT-37 (zeznanie takie dostępne będzie w usłudze Twój e-PIT, usługa ta znajduje się w serwisie e-Urząd Skarbowy). Formularz PIT-37 wypełniany jest na podstawie otrzymanej z organów rentowych informacji PIT-11A - lub:
- dokonać zmian w przygotowanym przez urząd skarbowy formularzu (druk PIT-37) dostępnym w usłudze Twój e-PIT;
- złożyć samodzielnie zeznanie roczne PIT (druk PIT-37).
W jakich jeszcze przypadkach emeryci samodzielnie składają PIT-37 za 2022 rok, po zmianach w przepisach wprowadzonych przez Polski Ład?
- rozliczenia wspólnie z małżonkiem;
- rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko; korzystaniu z ulg i odliczeń (np. ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej, odliczenia darowizny, ulgi
- termomodernizacyjnej, na IKZE); chęci przekazania 1,5% podatku należnego na rzecz OPP (innej niż wskazanej w ubiegłym
- roku).
Przypomnijmy: korzystanie z przywilejów czy ulg przy rozliczeniu podatkowym jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika, dlatego też należy samemu zdecydować, czy z nich skorzystać - i dopełniać dodatkowych formalności - czy dla wygody poprzestać na rozliczeniu rocznym PIT przygotowanym przez ZUS.
Źródło: Ministerstwo Finansów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Nowe narządzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska