Z rozliczenia podatku wynika, że muszę oddać fiskusowi 5 złotych. Czy trzeba? - pyta Czytelnik. - A mi wyszło, że urząd skarbowy jest mi winien 3 zł. Odda? - dodaje inny.
- Podatnik zobowiązany jest do zapłacenia każdej kwoty podatku. W przypadku wystąpienia niedopłaty nawet w wysokości kilku złotych, trzeba ją uregulować. Nie ma przepisu, który zwalniałby podatnika z tego obowiązku - odpowiada Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.
A jak jest w przypadku zobowiązań urzędu skarbowego?
- Każda kwota nadpłaty powinna zostać zwrócona - wyjasnia Radosław Hancewicz. - Jeżeli do urzędu skarbowego zgłoszono rachunek bankowy, to nadpłata podatku... niezależnie od jej wysokości (nawet 1 zł), zostanie przekazana w ustawowym terminie na ten rachunek. Jeżeli podatnik nie zgłosił numeru rachunku bankowego do urzędu, nadpłata, której wysokość nie przekracza dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (obecnie jest to 23,20 zł), jest zwracana wyłącznie w kasie urzędu skarbowego. O ile w urzędzie prowadzona jest obsługa kasowa. Nadpłaty poniżej tej kwoty nie są zwracane przekazem pocztowym, wynika to z przepisów Ordynacji podatkowej. Podatnik może też wnioskować o zaliczenie tej nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Numery kont urzędów skarbowych znajdziemy TUTAJ w zakładce Urzędy skarbowe, a potem na portalu każdego z nich w zakładce Numery rachunków bankowych
Czytaj też: Jeszcze tylko dwa tygodnie zostały do rozliczenia podatku za 2018 rok. Nie za każdego zrobił to fiskus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?