Rozejść się w wierze

Marzena NowickaZaktualizowano 
Prawo kanoniczne wyklucza termin "rozwód”. Kościół ma prawo stwierdzić tylko nieważność małżeństwa w chwili jego zawarcia.
Prawo kanoniczne wyklucza termin "rozwód”. Kościół ma prawo stwierdzić tylko nieważność małżeństwa w chwili jego zawarcia. fot. Archiwum
Rozwód świecki bierzemy z przyczyn oczywistych - trzeba uporządkować sytuację urzędową, stan cywilny. Motywy, którymi kierujemy się, występując o "rozwód kościelny", są różne.

Na przykład chęć założenia nowej, przypuszczalnie szczęśliwej, uczciwej rodziny.

Od lat jestem rozwiedziona, przynajmniej z punktu widzenia prawa cywilnego - mówi Katarzyna Barańska z Białegostoku. - Jakiś czas temu związałam się z partnerem, dla którego ślub kościelny jest bardzo ważny. Ksiądz, z którym rozmawiałam o unieważnieniu małżeństwa, kiedy opowiedziałam mu o życiu z byłym mężem, o jego alkoholizmie i niewierności, zasugerował, że każdy facet pije piwo i absolutnie nie miałam racji, odchodząc od niego. Mało tego - dowiedziałam się, że to niemożliwe, abym przed ślubem nie wiedziała, że narzeczony lubi wypić. Mimo to udało mi się uzyskać unieważnienie małżeństwa. Miałam po prostu wiarygodnych świadków.

I

Podstawowym powodem składania wniosków o unieważnienie małżeństwa według księży jest chęć pojednania z Bogiem i życia w zgodzie z własnym sumieniem.

- Jestem wierzącą, praktykującą katoliczką. Moje małżeństwo okazało się piekłem na ziemi - opowiada Anna Stanisławowicz. - Mąż bił mnie, poniżał, zdradzał. Nie pomyślałam jednak o rozstaniu, przecież przysięgałam przed Bogiem. To mąż mnie zostawił. Mnie i malutkie dziecko. Odszedł do innej kobiety. Jestem młoda. Zależy mi na normalnym życiu, na wychowaniu syna w wierze. Bardzo przeszkadza mi fakt, że nie mogę przystępować do żadnych sakramentów. W sumie jestem wykreślona ze wspólnoty kościelnej. Małżeństwo rozpadło się nie z mojej winy. Wystąpiłam o jego unieważnienie, bo nie chcę całe życie pokutować za błędy byłego męża.

II
- Najczęściej związek małżeński rozpada się przez niedojrzałość jednej ze stron do założenia rodziny - mówi ksiądz Tomasz Gierałtowski, wiceoficjał archidiecezji białostockiej. - Na przykład mężczyzna, który nie zdaje sobie sprawy, że rodzina to także obowiązki, a nie same przyjemności, po prostu nie dorósł do roli męża.

Prawo kanoniczne wyklucza termin "rozwód". Kościół ma prawo stwierdzić tylko nieważność małżeństwa w chwili jego zawarcia.

Z punktu widzenia prawa kanonicznego głównym tego warunkiem jest nieuczciwość jednego z partnerów. Między innymi bigamia, zatajenie choroby psychicznej (również alkoholizmu), bezpłodności czy impotencji. Podobnie jak w przypadku rozwodu cywilnego, powodem może być także przymus zawarcia związku (naciski ludzi postronnych np. z powodu ciąży).

III

- W odróżnieniu od sądów cywilnych sąd metropolitalny nie orzeka o winie - zaznacza ksiądz Tomasz. - W rozpatrywaniu wniosków o uznanie nieważności węzła małżeńskiego dopatrujemy się przyczyny, a nie winnych nieudanego pożycia.

Na wyrok sądu metropolitalnego czeka się kilka lat.

- Proces trwa długo, ponieważ uznanie nieważności małżeństwa jest sprawą bardzo poważną - tłumaczy wiceoficjał. - Ponadto okres oczekiwania na decyzję sądu jest równocześnie czasem, w jakim zwaśnione strony mają szansę dojść do porozumienia.

W rozprawach kościelnych nie mogą czynnie uczestniczyć prawnicy cywilni.

- Muszę ostrzec ludzi przed angażowaniem cywilnych adwokatów - ostrzega ksiądz Gierałtowski. - W postępowaniu kościelnym mogą brać udział tylko znawcy prawa kanonicznego, z naszymi, kościelnymi licencjami. Inni po prostu naciągają klientów, biorąc pieniądze za "nicnierobienie".

Procedura unieważnienia małżeństwa różni się nieco od rozprawy cywilnej. Przede wszystkim zarówno strony, jak i świadkowie przesłuchiwani są bez obecności osób trzecich (tzn. że każdy składa zeznania sam, bez asysty stron sporu). Podobnie jak w przypadku rozwodu cywilnego, przedstawiane są wszelkie aspekty sprawy, opinie biegłych (tutaj kanonicznych).

IV

Niedojrzałość młodych ludzi i nieświadomość, czym jest życie rodzinne, powoduje rozpad małżeństwa. Kościół próbuje zapobiegać takim sytuacjom. Działaniem, można powiedzieć, prewencyjnym są tzw. katechezy przedmałżeńskie. W czasie takich spotkań katoliccy specjaliści tłumaczą młodym, na czym właściwie polega życie rodzinne, jakie są obowiązki małżeńskie itd.

- Wbrew ogólnie wygłaszanym opiniom Kościół jest przeciwny małżeństwom z przymusu - mówi ks. Tomasz. - Nauki przedmałżeńskie dają czas na uświadomienie sobie, czy aby na pewno chcemy się wiązać na całe życie, czy jesteśmy na to gotowi. Lepiej poczekać i decydować świadomie, niż śpieszyć się do ołtarza.

Mimo to wniosków o unieważnienie małżeństwa jest sporo. Do archidiecezji białostockiej rocznie wpływa około 120 pozwów, z czego 90 proc. rozpatrywanych jest pozytywnie.

Fakt, że procedury unieważnienia małżeństwa kościelnego są skomplikowane i długotrwałe, niewątpliwie wpływa na to, że liczba rozwodów cywilnych jest dużo wyższa. Tylko w 2006 roku w województwie podlaskim cywilnie rozwiodło się 1525 par.

V

- To mój drugi formalny związek - mówi Ewa Kamińska. - Pierwszy ślub był kościelny. Nie mam ochoty na marnowanie zdrowia i nerwów przez cyrk związany z katolickim unieważnieniem. Nie mam dzieci, a do szczęścia wystarczy mi mój partner, nie potrzebujemy ołtarza.

Jednocześnie młodzi ludzie często rezygnują ze związku sakramentalnego.

- Pobieramy się tylko urzędowo - mówi Jacek Miśkiewicz. - Ślub kościelny? Może kiedyś, w przyszłości. To kosztuje dużo więcej niż ślub cywilny. Najpierw musimy się trochę dorobić.

Nie da się też ukryć, że dużo młodych par żyje w konkubinacie. Jedni twierdzą, że ani państwowe, ani kościelne pozwolenie na wspólne życie nie jest im potrzebne. Innych od ślubu odrzuca świadomość przymusu bycia ze sobą aż do śmierci.

Na prośbę bohaterów tekstu imiona i nazwiska zostały zmienione.

Ile trwa proces unieważnienia małżeństwa kościelnego w Białymstoku

1. Rozmowa wstępna (czas oczekiwania na rozpoczęcie postępowania - 2 lata)

2. Postępowanie w sądzie I instancji, zakończone wydaniem dekretu - 1 rok

3. Postępowanie w sądzie II instancji, zakończone wyrokiem końcowym - około 3 lat

4. Ewentualna apelacja - sprawa przekazywana jest do Watykanu

Koszty:

w archidiecezji białostockiej ok. 2 tys. zł.

polecane: FLESZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego. To musisz wiedzieć.

Wideo

Materiał oryginalny: Rozejść się w wierze - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
A
Arletta Bolesta

Nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog: rozwody-koscielne.eu

dr Arletta Bolesta

adwokat kościelny

zgłoś
G
Gość

Wypierdalać do Łukaszenki  on wam zaczipuje rozum  pajpaju pa chrypcie

zgłoś
G
Gość
Nazywam się Elizabeth James, jestem z USA, jestem tutaj, aby potwierdzić dobrą pracę AROZA SPELL CASTER i DUCHOWI ŚWIĄTYNIA.
Byłem małżeństwem przez dziesięć dobrych lat i nie miałem dziecka, a mój mąż groził mi rozwodem i ożenił się z inną kobietą.
spotykam przyjaciela, który przedstawił mnie Dr Aroza, która pomaga rzucić zaklęcie, a ja byłam w ciąży i teraz żyję szczęśliwie z mężem i dziećmi.
Czy przechodzisz przez takie problemy, jak .....
Duchowe problemy
Tradycyjne rytuały
Problemy małżeńskie
Czary pieniężne
Barreness
Rozwód Solutions
Atrakcja
Zatrudnienie
Sprawa sądowa
Revevge
Problemy zdrowotne
Czy czujesz, że nie masz przyszłości?
Czy straciłeś zapał do życia?
Czy czujesz, że go tracisz?
Czy ciągle cierpi cię pech?
Czy szukasz miłości, przyjaźni? chcesz, by poprzedni kochanek powrócił, lub obecny kochanek do popełnienia?
Następnie skontaktuj się z AROZA SPELL CASTER i DUCHOWĄ ŚWIĄTKĄ
Zadzwoń lub WhatsApp +79267785378
E-mail. arozatemple@gmail.com
Skype. Świątynia Aroza
Facebook: Arozatemple2

 

zgłoś
m
mary michael
Olá eu sou Mary Michael, eu estou aqui fora para spreed esta boa notícia para todo o mundo sobre como eu tenho o meu marido amor de volta. Eu estava ficando louco quando meu amor me deixou por outra garota no mês passado, mas quando eu encontrei um amigo que me apresentou a DrIgbinovia o grande mensageiro, eu narrei meu problema para DrIgbinovia sobre como meu marido me deixou e também como eu precisava um trabalho em uma empresa muito grande. Ele só me disse que eu vim para o lugar certo se eu estaria recebendo o desejo do meu coração, sem qualquer efeito colateral. Ele me disse o que eu preciso fazer, Depois que foi feito, Nos próximos 2 dias, Meu amor me ligou no telefone e estava me desculpando por viver antes de mim e também na próxima semana depois que meu amor me chamou para implorando por perdão, fui chamado para uma entrevista na minha empresa desejada se eu precisasse trabalhar como supervisor. Estou tão feliz e sobrecarregada que tenho que dizer isso ao mundo inteiro sobre como Drigbinovia me ajuda a conceder meu desejo de coração. Drigbinovia é especialista em todo tipo de magia e boa magia. Se você precisar de qualquer tipo de ajuda entre em contato Drigbinovia no seguinte endereço de e-mail: doctorigbinovia93@gmail.com
 
Me agradeça depois.

 

zgłoś
a
aaa

Mam dziecko roczne, męża z Białegostoku, jego wspomnienia z pierwszą żoną i kochanką... W końcu go popędziłam i zaczynam się starac o unieważnienie małżeństwa.

zgłoś
j
jaju

Rozstałam się z mężem po niecałych 5 miesiącach małżeństwa on stwierdził że tak naprawdę to mnie nie kocha. wyprowadziłam się.Nasze małżeństwo też nie było sielanką wychodził kiedy chciał i z kim chciał. jego zdaniem żona powinna PRAĆ (jak on i jego mamusia uważają - namocza koszulę spodnie prać ręcznie ręczniki prasować pościel krochmalić i oczywiście ja miałam to robić ) SPRZĄTAĆ ( jeżeli ktoś nie wie że odkurzanie jest poniżaniem się dla mężczyzny to już teraz wie) GOTOWAĆ ( obiad według niego jeśli nie był podany pod nos to go tak naprawdę nie było ) A książe czyli mój mąż miał same prawa -przecież nie mogę rozdzielać go z kolegani , a spędzenie sobotniego wieczoru bez nich i wódy tylko ze mną było stratą czasu.
Jeśli ktoś wie co mam z tym wszystkim robić niech napisze

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3