MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Rozczytane Podlaskie" już po raz czwarty. Zobacz kto czytał książki Grzegorza Kasdepke i dlaczego warto czytać

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W tym roku honorowym ambasadorem akcji "Rozczytane Podlaskie" jest pisarz Grzegorz Kasdepke. To właśnie jego teksty były czytane podczas inauguracji akcji.
W tym roku honorowym ambasadorem akcji "Rozczytane Podlaskie" jest pisarz Grzegorz Kasdepke. To właśnie jego teksty były czytane podczas inauguracji akcji. Wojciech Wojtkielewicz
W poniedziałek (4 czerwca) w Centrum Edukacji Nauczycieli zainaugurowano po raz kolejny akcję "Rozczytane Podlaskie", która odbywa się w ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Podczas spotkania, teksty pochodzącego z Białegostoku pisarza Grzegorza Kasdepke czytali przedstawiciele urzędów, instytucji kultury, mediów, służb mundurowych i duchowieństwa. Teksty pisarza będą też czytane w szkołach podstawowych i przedszkolach podczas Tygodnia Czytania, który potrwa do 7 czerwca.

Zanim jeszcze rozpoczęło się czytanie, inscenizację teatralną pt. "Autograf" na podstawie książki Grzegorza Kasdepke "Bon czy ton" zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Białymstoku.

Czytanie to przyjemność, rozwija wyobraźnię, daje nam skrzydła i mogłabym tak wymieniać, ale myślę, że ciekawsze jest czytanie - zapewniła Lucyna Lenart, nauczyciel bibliotekarz w SP nr 4. - Dzieci kochają książki Grzegorza Kasdepke. Tym bardziej, że pisarz jest naszym absolwentem więc staramy się podążać jego ścieżkami. Czytanie jest bardzo ważne. W każdym momencie życia człowieka. Czytamy od małego do starości - i czytamy ciągle.

Podobnie o wartości książek w życiu wypowiadał się Lew Dąbrowski, uczeń SP nr 4, odtwórca roli Kuby w przedstawieniu.

Czytanie na pewno daje nam satysfakcję oraz przyswaja nas do używania ładniejszych słów - stwierdził Lew. - W książkach jest często używane słownictwo bardzo eleganckie, staropolskie. To wiele uczy. Sam najchętniej sięgam po komiksy DC, lubię też fantasy.

Zachęta do głośnego czytania i rozwijanie zainteresowań czytelniczych

Celem akcji jest zachęcanie do głośnego czytania dzieci, rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów twórczością autorów związanych z regionem. Adresatami akcji są nauczyciele oraz uczniowie szkół podstawowych Białegostoku i powiatów białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego, siemiatyckiego, sokólskiego.

Jesteśmy przyzwyczajeni, że czytamy pewne wystąpienia, pewne historie bardziej o charakterze poważnym, publicznym, a tu musimy czytać dla was, dla takiego odbiorcy, który jest bardziej wrażliwy - mówił o czytaniu dzieciom Łukasz Prokorym, marszałek województwa podlaskiego. - To trudne zadanie. Cieszę się, że przyszliście, że się interesujecie czytelnictwem. Czytanie książek jest bardzo ważne (...) Życzę wam, żebyście przez całe swoje życie mieli ulubione książki, mieli czas żeby te książki czytać. Bo czytanie książek będzie wzbogacało was jako ludzi. Będziecie mieli piękniejsze słownictwo, będziecie ładniej się wypowiadali, a przede wszystkim będziecie mieli wielką wyobraźnię i swoją przystań.

O tym jak ważne są książki opowiadał też prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Zawsze lubiłem czytać - stwierdził prezydent. - Kiedyś może było łatwiej, bo nie było telefonów, smartfonów, komputerów i książka była jedynym źródłem, z którego można było poznawać świat. Uwielbiałem czytać książki historyczne. Polecam czytanie, bo ono bardzo mocno ubogaca, rozwija naszą wyobraźnię. Wyobrażamy sobie zupełnie inny świat. Każda książka to jest inny świat.

Grzegorz Kasdepke pisze dla... zmęczonych tatusiów

Z tego, jak teksty interpretowali czytający cieszył się bardzo sam autor, Grzegorz Kasdepke. Wspominał o tym, że jest z Białegostoku, a książki pisze od 25 lat. Zapewnił, że gdy pisze dla dzieci nigdy nie myśli o dzieciach tylko o... zmęczonych tatusiach! I pisze tak, żeby sami się zaciekawili i nie usnęli.

Sam kiedyś, jako ojciec czytający każdego wieczora mojemu synkowi przed snem, trafiałem czasami na książki, które mnie tak nudziły, że niestety zasypiałem pierwszy - powiedział Grzegorz Kasdepke. - A przecież nie o to chodzi, żeby rodzic zasypiał pierwszy! Obiecałam sobie wówczas, że pisząc książki dla dzieci będę to robił w taki sposób, żeby dorośli mieli frajdę z ich czytania.

Teraz książki autora czytane będą w szkołach podczas XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Odbywa się on ph. "Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!". Do czytania rekomendowane są też teksty pisarzy związanych z regionem, m.in.: Tomasza Samojlika, Celiny Zubryckiej, Agnieszki Suchowierskiej czy Wojciecha Mikołuszko. .

Organizatorami akcji "Rozczytane Podlaskie" są: Centrum Edukacji Nauczycieli w Bia­łym­stoku i Rada Oddziału Towa­rzy­stwa Nau­czy­cieli Biblio­tekarzy w Bia­łym­stoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny