Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Różanystok. Sanktuarium z cudownym obrazem pachnącym różami

opr. na podst. internetu (mara)
- bazylika
- bazylika
Różanystok: Zapraszamy do odwiedzenia sanktuarium maryjnego. Cudownym obrazem opiekują się salezjanie w świątyni wzniesionej na wzór kościoła jezuickiego w Grodnie

Z historii bazyliki

Z historii bazyliki

Budowę kościoła pod wezwaniem Ofiarowania Matki Bożej rozpoczął w 1759 roku przeor dominikanów o. Remigiusz Zahorowski. Wznosił go na wzór kościoła jezuickiego w Grodnie, zwanego później Farą. Konsekracja świątyni miała miejsce w 1785 roku. Kościół wybudowano w stylu barokowym (barok dominikański), natomiast wystrój, ołtarze mają ornamenty dekoracyjne rokokowe. Kościół jest trzynawowy, wzniesiony na planie krzyża łacińskiego z dwiema wieżami, z których zachodnia jest niższa a wschodnia nadbudowana w początkach XX wieku.
Prezbiterium w świątyni jest zwrócone w kierunku południowym. Przy sklepieniu biegnie na szeroko wystającym gzymsie galeria z poręczą drewnianą z toczonymi szczeblami. Pod prezbiterium i transeptem znajduje się krypta grobowa, w której spoczywają fundatorzy kościoła - Tyszkiewiczowie.

Historia sanktuarium w Różanymstoku zaczęła się od obrazu namalowanego w Grodnie w 1652 roku przez Jana Szrettera.

Obraz ten przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem na ręku nabył właściciel ziemski majątku, ówcześnie zwanego Tabenszczyzna lub Krzywy Stok, Szczęsny Tyszkiewicz herbu Leliwa z żoną Eufrozyną. Wizerunek umieszczony został w domowej sypialni, gdzie domownicy zbierali się na wspólne modlitwy.

21 listopada 1658 roku w uroczystość Ofiarowania NMP rozpoczęły się pierwsze nadzwyczajne zjawiska: samoczynne zapalanie się lampki oliwnej, zakwitnięcie suchych wianków, niespotykany wcześniej zapach różany. Towarzyszyć miał temu anielski śpiew oraz i muzyka.

Z powodu pielgrzymek, które przychodziły do Tyszkiewiczów, na przełomie roku 1660 i 1661 obraz przeniesiono do drewnianego kościoła.

W XVII wieku obrazem opiekowali się dominikanie

21 listopada 1662 roku w dzień Ofiarowania NMP z polecenia biskupa wileńskiego Jerzego Białłozora dokonano uroczystego poświęcenia obrazu Matki Boskiej. Jeszcze w tym samym roku w celu "wyświecania prawdy cudów" biskup Białłozor wyznaczył specjalną komisję do zbadania obrazu. Miała ona za zadanie zebrać wiadomości o cudach, jakie miał dokonać obraz.

Z zebranego materiału ponad 30 zjawisk komisja uznała za autentyczne, spisała i zaprzysięgła. W roku 1663 opiekę nad obrazem zaczęli sprawować dominikanie z Sejn, którzy przyjechali na zaproszenie Tyszkiewiczów. Mają za zadanie opiekowanie się Cudownym Obrazem.

Rozszerzający się kult Matki Bożej oraz łaski udzielane przez Nią powodują zmianę miejscowości z Krzywego Stoku na Różanystok.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny