Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Równać Szanse 2010. Ogranizacje, ośrodki kultury i biblioteki mogą starać się o granty.

Janusz Bakunowicz
Jednym z projektów realizowanych dzięki pomocy finansowej z programu Równaj Szanse był projekt "Z archeologią za pan brat". Na zakończenie uczestnicy poznali główne stanowiska archeologiczne w naszym regionie.
Jednym z projektów realizowanych dzięki pomocy finansowej z programu Równaj Szanse był projekt "Z archeologią za pan brat". Na zakończenie uczestnicy poznali główne stanowiska archeologiczne w naszym regionie. Fot. Janusz Bakunowicz
Do 12 października można składać wnioski o dofinansowanie projektów na konkurs grantowy w ramach Programu "Równać Szanse 2010". O pieniądze mogą starać się organizacje pozarządowe, ośrodki kultury i gminne biblioteki z miast i miejscowości do 20 tys. mieszkańców.

Ważne

Ważne

W Regionalnym Konkursie Grantowym można ubiegać się o maksymalne dofinansowanie 7000 złotych. Warunkiem otrzymania dotacji jest zrealizowanie zadania od 1 stycznia do 31 lipca 2011 roku.
Szczegółowe informacje, zasady konkursu, kryteria oceny projektów oraz dostęp do elektronicznego formularza wniosku znajdują się na stronie internetowej programu: www.rownacszanse.pl

Badania naukowe oraz wyniki jednakowych dla wszystkich uczniów egzaminów kończących kolejne etapy edukacji wskazują, że istnieje znacząca różnica pomiędzy szansami na życiowy sukces mieszkańców dużych miast i mieszkańców małych miasteczek oraz wsi - mówi Artur Łęga, koordynator programu "Równać Szanse". - Jednak faktyczna różnica w wiedzy jest zdecydowanie mniejsza niż zróżnicowanie umiejętności społecznych, takich jak właściwa oceny środowiska, w którym młodzież dorasta, umiejętność zdobywania poparcia społecznego dla podejmowanych przez siebie inicjatyw czy praca w grupie, autoprezentacja i komunikacja międzyludzka.

Artur Łęga podkreśla, że dobry start w dorosłe życie zależy od właściwej oceny swoich możliwości i możliwości, jakie młodej osobie może zapewnić jej środowisko oraz umiejętności pracy w zespole. Tymczasem młodzież z małych miejscowości zwykle nie ma takich umiejętności, co ogranicza jej szanse na życiowy sukces.

- Młodzież ta jest również mniej aktywna. Jej postawę częściej charakteryzuje bierność i wyuczona bezradność. Projekty, które otrzymują dofinansowanie w ramach Programu "Równać Szanse" stanowią próbę przełamania tej bierności i pokazania młodym ludziom, że ich sukces zależy od nich samych, w większym stopniu niż się im wydaje - dodaje koordynator.

Właśnie dzięki pieniądzom z Programu "Równać Szanse" można było zrealizować projekt z "Archeologią za pan brat". Wniosek o dofinansowanie złożył Fundusz Lokalny na Rzecz Rozwoju Lokalnego. Dzięki temu gimnazjaliści poznawali tajniki archeologii, dawnych rzemiosł i kulturę ludową.

Program "Równać Szanse" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności istnieje od 2001 roku i jest administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. W ciągu dziewięciu lat istnienia programu ponad 1600 projektów uzyskało dofinansowanie na prawie 20 mln złotych. W programie wzięło udział około 500 tysięcy osób, w tym bezpośrednio ponad 120 tysięcy młodych ludzi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny