Jak donosi we wtorek agencja Reutera, powołując się na osoby zaznajomione z tematem, niemiecki rząd federalny szuka rozwiązania problemu rafinerii w Schwedt, której kontrolny pakiet akcji posiada rosyjski koncern Rosnieft.
Położona tuż przy granicy z Polską rafineria w Schwedt (PCK Raffinerie GmbH) odpowiada za lwią (90 proc.) część dostaw paliwa do stołecznego Berlina. Zakład zasilany jest w całości ropą naftową, która przesyłana jest z Rosji przez Polskę rurociągiem "Przyjaźń".
Gdzie leży rafineria w Schwedt? Zobacz na mapie:
Rząd federalny w Berlinie, w ramach sankcji nakładanych na Rosję za napaść na Ukrainę, chce się pozbyć Rosnieftu z tej rafinerii. Rosyjski koncern posiada 54,17 proc. udziałów w zakładzie w Schwedt i odmawia jakichkolwiek rozmów dotyczących sprzedaży tych udziałów lub innych rozwiązań tej problemowej dla Berlina sytuacji.
Według agencji Reutera, rozważane jest administracyjne przejęcie kontroli nad tą rafinerią, a nawet wywłaszczenie Rosnieftu na podstawie niedawno znowelizowanych przepisów dotyczących bezpieczeństwa energetycznego. Jest jednak coś, co powstrzymuje niemieckich decydentów. To obawa o odwet ze strony Rosji. Berlin boi się, że przymusowe usunięcie Rosnieftu ze Schwedt może spowodować, że Rosjanie zmniejszą dostawy gazu ziemnego.
W Berlinie rozważane jest też czasowe przekazanie kontroli nad tą rafinerią brytyjskiemu koncernowi Shell, który ma 37,5 proc. udziałów w Schwedt. Według źródeł agencji Reutera, Shell jest gotowy się podjąć roli tymczasowego operatora zakładu, ale wyklucza pełnienie takiej roli na stałe.
W niemieckich kręgach decyzyjnych brany pod uwagę ma być także wariant zakładający włączenie do bieżących operacji w Schwedt polskiego koncernu Orlen. Polska stawia jednak warunek. Przed jakąkolwiek transakcją łączącą rafinerię w Schwedt z Orlenem, Niemcy muszą usunąć stamtąd Rosnieft. Trwają także rozmowy o możliwym zasilaniu rafinerii oraz pobliskiej Leunie w ropę dostarczaną z portów w Rostocku oraz Gdańsku (Polska oferuje udostępnienie wolnych mocy terminala naftowego).
Źródło: reuters.com