Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie napięcie na linii Praga - Moskwa, w tle zbrodnicze działania agentów Moskwy

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
MICHAL CIZEK/AFP/East News
To największe napięcie na linii Praga-Moskwa od upadku komunizmu, oceniają specjaliści wymianę "dyplomatycznych ciosów" obu stron. Należące do NATO Czechy oskarżają Moskwę o to, że jej agenci wysadzili w powietrze skład amunicji koło Ostrawy kilka lat temu.

Rosyjskie władze zamierzają wysyłać specjalny samolot po swoich 18 dyplomatów do Pragi, którzy na mocy decyzji czeskich władz mają w ekspresowym tempie opuścić ten kraj.

W odpowiedzi Moskwa już zapowiedziała wydalenie 20 czeskich dyplomatów ze swego kraju. Napięcie między obu państwami jest największe od upadku komunizmu w Czechach. W Pradze przed ambasadą rosyjską doszło do manifestacji przeciwko działaniom Moskwy. Napięcie na linii Praga-Moskwa rośnie i to jemu poświęcą poniedziałkowe spotkanie ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej.

Moskwa dała czeskim dyplomatom tylko jeden na dzień na spakowanie się i opuszczenie kraju, podczas gdy Praga nakazała wyjazd Rosjanom w ciągu 72 godzin. Rosyjski resort spraw zagranicznych określił decyzję strony czeskiej „bezprecedensową” i jako „wrogi akt”. - Chcąc zadowolić Waszyngton w kontekście ostatnich sankcji Stanów Zjednoczonych wobec Rosji, czeskie władze pod tym względem nawet prześcignęły swoich panów zza oceanu – zawarto w oświadczeniu rosyjskiego resortu spraw zagranicznych.

Władze czeskie twierdzą jednak, że mają twarde dowody na to, iż dyplomaci rosyjscy są tak naprawdę agentami wywiadu wojskowego. Rosjanie nazywają te zarzuty bezpodstawnymi i absurdalnymi.

Wspomniana eksplozja w magazynie amunicji w Vrběticach koło Ostrawy w Czechach miała miejsce 16 października 2014 roku. Eksplozja kompletnie zniszczyła magazyn amunicji zlokalizowany w leśnym rejonie. Doprowadziła nie tylko do ogromnych strat, ale także do śmierci dwóch mężczyzn, w wieku 56 i 69 lat, których szczątki znaleziono dopiero po miesiącu od tragicznego wydarzenia.

Żmudna praca czeskich specjalistów wskazała na Moskwę jako na winowajcę tragedii, a dokładniej na jednostkę 29155
rosyjskiej agencji wywiadowczej GRU. Czeska policja zidentyfikowała też dwóch podejrzanych związanych z eksplozją w składzie amunicji - Aleksandra Miszkina i Anatolija Czepigowa - którzy są również oskarżeni o udział w zatruciu w brytyjskim Salisbury w 2018 roku Siergieja Skripala, byłego podwójnego rosyjskiego agenta i jego córki Julii.

Otruto ich środkiem paraliżującym nazywanym nowiczok, jest to trucizna produkowana wyłącznie w Rosji. Przypadkową śmiertelną ofiarą groźnego środka w Salisbury stała się jedna z miejscowych kobiet, Dawn Sturgess.

Ośrodek badawczy Bellingcat zidentyfikował podejrzanych z Salisbury, to Rusłan Boszirow jako Anatolij Czepiga, a Aleksander Pietrow (naprawdę Aleksander Miszkin) - obaj byli i być może nadal są oficerami GRU.

Czeska policja dopasowała zdjęcia paszportowe podejrzanych o wybuch koło Ostrawy do dwóch oskarżonych przez Wielką Brytanię o próbę zatrucia w Salisbury. Informacja paszportowa miała pochodzić od władz Tadżykistanu, z której wynikało, że byli to Rusłan Tabarow z Tadżykistanu i obywatel Mołdawii Nicolaj Popa. Zdjęcia w paszportach pasowały do zdjęć dwóch mężczyzn oskarżonych przez Wielką Brytanię o wydarzenia w Salisbury.

Mężczyźni zarezerwowali nocleg w Ostrawie 13 października, a pobyt miał trwać do 17 października. Do eksplozji doszło 16 października i tego dnia obaj wylecieli z Czech i przez Wiedeń dotarli do Moskwy. Prawdopodobnie czeskim władzom nie udało się ustalić, w jaki sposób rosyjscy agenci wysadzili skład amunicji pod Ostrawą.

- Praga poinformuje swoich sojuszników w NATO i Unii Europejskiej o tych podejrzeniach i omówi sprawę na poniedziałkowym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych UE - zapowiedział minister spraw zagranicznych Jan Hamacek.

Amerykański departament oznajmił, że popiera Republikę Czeską w zdecydowanej reakcji na rosyjskie działania na czeskiej ziemi. Kilka dni wcześniej Stany Zjednoczone wydaliły 10 rosyjskich dyplomatów i nałożyły sankcje w odpowiedzi na zeszłoroczny hakerski atak „SolarWinds” i ingerencje Moskwy w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

STORYFUL/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rośnie napięcie na linii Praga - Moskwa, w tle zbrodnicze działania agentów Moskwy - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny