MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolniku, dzwoni do ciebie ankieter przedstawiający się jako pracownik GUS? To nie musi być oszust. Jak to sprawdzić?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Masz prawo zweryfikować tożsamość teleankietera.
Masz prawo zweryfikować tożsamość teleankietera. pixabay.com/6689062
Do użytkowników telefonów – czy to smartfonów, czy stacjonarnych, dzwoni szereg ankieterów, konsultantów, a czasem oszustów, którzy chcą wyłudzić nasze dane. Zachowaj czujność podczas rozmowy i w razie wątpliwości, weryfikuj. GUS prowadzi obecnie badania koniunktury w rolnictwie. Jak sprawdzić, czy ankieter pracuje na rzecz GUS-u?

GUS dzwoni do rolników z pytaniami o koniunkturę gospodarstw

Główny Urząd Statystyczny prowadzi badanie statystyczne z zakresu rolnictwa - Ankieta koniunktury w gospodarstwie rolnym. Badania trwa od 13 do 31 stycznia 2023 r. Przez pierwsze dni (13-16.01) można było samodzielnie wypełnić formularz przez Internet.

Między 17 a 31 stycznia 2023 r. osoby fizyczne, których gospodarstwa rolne zostały wylosowane do badania, mogą udzielić wymaganych informacji poprzez rozmowę z teleankieterem.

Do badania wytypowano też osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Te mogą udzielić wymaganych informacji poprzez:

  • samodzielne wypełnienie formularza przez Portal Sprawozdawczy w dniach 13 – 25 stycznia 2023 r., dostępnego na stronie: https://raport.stat.gov.pl/gus.ps/login/login.pa,
  • rozmowę z teleankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego w dniach 26 – 31 stycznia 2023 r.

Jak sprawdzić, czy dzwoni do nas ankieter GUS czy oszust?

GUS wyjaśnia, że tożsamość teleankietera można potwierdzić, dzwoniąc na numer infolinii: 22 279 99 99 (opłata zgodnie z taryfą operatora, w godzinach 8-15). Można również skontaktować się z Urzędem Statystycznym działającym, na terenie zamieszkiwanego województwa (Pełna lista kontaktowa).

Jest jeszcze jedna metoda weryfikacji ankietera statystycznego. Można taką osobę zweryfikować samodzielnie za pomocą aplikacji znajdującej się na stronie GUS <--- sprawdź. Potrzebne będzie imię, nazwisko i numer legitymacji.

Ważne: Dla dobra interesów publicznych i prywatnych GUS jest zobowiązany do zachowania tajemnicy statystycznej, co gwarantuje Ustawa o statystyce publicznej z dnia 29 czerwca 1995 r., a dane zbierane i gromadzone przez statystykę publiczną podlegają szczególnej ochronie, o czym mówi art. 10 ustawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolniku, dzwoni do ciebie ankieter przedstawiający się jako pracownik GUS? To nie musi być oszust. Jak to sprawdzić? - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny