Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnictwu potrzeba systemowych, a nie wyrywkowych rozwiązań

Barbara Kociakowska [email protected]
Rolnictwu potrzeba systemowych, a nie wyrywkowych rozwiązańPodczas kongresu podkreślano wielokrotnie, że w woj. podlaskim rolnictwo stoi na bardzo wysokim poziomie - i wcale nie chodzi tylko o mleczarstwo. Nasi rolnicy odnoszą sukcesy na wielu płaszczyznach - świetnie radzą sobie w ogólnokrajowych konkursach.
Rolnictwu potrzeba systemowych, a nie wyrywkowych rozwiązańPodczas kongresu podkreślano wielokrotnie, że w woj. podlaskim rolnictwo stoi na bardzo wysokim poziomie - i wcale nie chodzi tylko o mleczarstwo. Nasi rolnicy odnoszą sukcesy na wielu płaszczyznach - świetnie radzą sobie w ogólnokrajowych konkursach. Polski Kongres Rolnictwa
Odbywający się w Białymstoku Kongres Polskiego Rolnictwa był okazją do porozmawiania o sukcesach podlaskich rolników oraz o problemach nurtujących naszych gospodarzy. A są one bardzo poważne, bo kłopoty mają trzodziarze, producenci mleka, sadownicy.

To właśnie rolnictwo jest największym polskim eksporterem - podkreślał Waldemar Pawlak. - Dlatego Rosja chcąc uderzyć w naszą gospodarkę, uderzyła w rolnictwo.
Co mogą zrobić w tej sytuacji polscy rolnicy? Według Pawlaka, powinni starać się dobrze wyciskać "Brukselkę". Dużym sprawdzianem będzie dla nich  już najbliższa kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Będą musieli bowiem pamiętać o zmianowaniu, zazielenianiu.
- Do przyszłego roku rolnicy muszą to opanować - mówił Pawlak.

Wojciech Dzierzgowski, wicewojewoda podlaski podkreślał, że podlascy rolnicy wykorzystali swoją szansę w okresie transformacji. I to chodzi nie tylko o producentów mleka. Nasze województwo znajduje się również w czołówce, jeśli chodzi o pozyskiwanie i przetwórstwo ziół. Podkreślała to również Ewa Kulikowska, dyrektorka Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
- Dary Natury w Korycinie i Runo w Hajnówce są przykładem współdziałania, a nie rywalizacji na rynkach zbytu - opowiadała. - Promują one nasz region nie tylko w Polsce, ale i na świecie: Japonii, Chile, Argentynie, Stanach Zjednoczonych.
Podkreślała ona również, że jesteśmy w krajowej czołówce, jeśli chodzi o produkty regionalne. Choć na ministerialnej liście znajduje się tylko 50 takich produktów z naszego regionu (inne mają ich więcej), to z pewnością wyróżniają się wysoką jakością.
- Co roku nasi producenci tradycyjnej żywności zdobywają w Poznaniu "Perły" - podkreślała Ewa Kulikowska. - Mamy ich już ponad 20.

Swoją siłę nasi rolnicy pokazują także w różnych konkursach, np. Agrolidze. I nasi rolnicy, i firmy często zdobywają główne nagrody w tym konkursie.

Natomiast Mieczysław Baszko, wicemarszałek województwa podlaskiego podkreślał, że mamy rozwinięty nie tylko przemysł przetwórczy, ale i maszynowy. O kondycji polskiego rolnictwa świadczą też wysokie ceny ziemi. W powiatach wysokomazowieckim i zambrowskim dochodzą już do 100 tys. zł za hektar.
Natomiast o problemach podlaskich rolników mówił Ryszard Łapiński, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej. Są one związane przede wszystkim z ASF oraz nadmierną populacją dzików. Podlascy gospodarze obawiają się także uwolnienia produkcji mleka.
- Ale naszych problemów nie da się rozwiązać w Białymstoku, tylko w Warszawie, na szczeblu centralnym - podkreślał wiceprezes PIR. - Potrzeba systemowych rozwiązań legislacyjnych. U nas mogą być załatwione tylko wyrywkowo.
Obowiązujące prawo łowieckie określił jako gniot legislacyjny.

Ryszard Łapiński obawia się też o przyszłość producentów mleka (za kilka miesięcy zostaną już zniesione kwoty mleczne).
- Po uwolnieniu rynku mleka zostaną na nim tylko gracze silni - tłumaczy.

Aż 1/4 produkowanego w kraju mleka pochodzi z woj. podlaskiego. Tutaj rolnicy podeszli do tego poważnie, zainwestowali, zaciągnęli kredyty.
- A kiedy, po zniesieniu kwotowania, ceny mleka zostaną rozchwiane, trudno będzie te zobowiązania spłacać.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny