Rok 2006: Białystok będzie większy

  Rok 2006: Białystok będzie większy

  Andrzej Kłopotowski aklopotowski@poranny.pl

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Niemal sto procent osób, które wzięły udział w ubiegłotygodniowych konsultacjach społecznych opowiedziało się za włączeniem do Białegostoku czterech miejscowości z gminy Zabłudów. Chodzi o: Dojlidy Górne, Dojlidy - Kolonia, Zagórki oraz Kolonie Halickie. Oficjale wyniki zostaną opublikowane dzisiaj.
  Mieszkańcy tych terenów zwrócili się z prośbą o przyłączenie do Białegostoku po tym, jak burmistrz Zabłudowa nie przygotował odpowiednich dokumentów, które pozwoliłyby na skanalizowanie Dojlid Górnych ze środków Unii Europejskiej.
  - Zwróciliśmy się więc do mieszkańców z pytaniem, czy nie chcieliby odłączenia od Zabłudowa - mówi Wiera Wawrzeniuk, sołtys Dojlid Górnych. - 26 września zorganizowaliśmy referendum, w którym większość mieszkańców opowiedziała się za przyłączeniem do Białegostoku.

  Priorytet - kanalizacja

  OPINIA:


  Stanisława Kozłowska, Skarbnik Białegostoku:
  Poszerzenie Białegostoku przyniesie obopólne korzyści. I nie myślę tu tylko o kwestii finansowej - wiadomo, że miasto będzie miało większe wpływy z podatków. Przede wszystkim zmieni się nastawienie mieszkańców tych czterech miejscowości, którzy już dziś często pracują w Białymstoku. Jako pełnoprawni obywatele będą mogli wymagać, ale i będą współodpowiedzialni za miasto.
  W ciągu kilku lat, podobnie jak mieszkańcy Zawad, odczują poprawę. Polepszy się infrastruktura, komunikacja, mieszkańcy otrzymają lepsze szanse na rozwój. Skorzysta też miasto - zyska nowe tereny pod inwestycje, tereny zielone. Dlatego nowych białostoczan trzeba przyjąć serdecznie i wyciągnąć do nich pomocną dłoń.  Mieszkańcy Dojlid Górnych, Dojlid - Kolonii, Kolonii Halickie i Zagórek wierzą, że jako część Białegostoku będą szybciej się rozwijać.
  - Chcielibyśmy przede wszystkim poprawy infrastruktury - mówi Wawrzeniuk. - Mam nadzieję, że doczekamy się w końcu kanalizacji.
  Liczą też, że do ich miejscowości, a w przyszłości jednej z dzielnic Białegostoku, częściej będą dojeżdżały autobusy.
  - Teraz jest tragicznie. Jeden autobus na godzinę to zdecydowanie za mało - uważa Marta Lenkiewicz z Dojlid Górnych, która właśnie zaczęła naukę w Białymstoku.
  - Może zlikwidują też drugą strefę komunikacyjną? - ma nadzieję inna z pasażerek linii 15.
  Bolączką mieszkańców są też ulice, teraz przeważnie żwirowe.
  - Kto wie, czy za kilka lat nie będziemy jeździli po ulicach asfaltowych z prawdziwego zdarzenia? - zastanawiają się głośno mieszkańcy.

  Zawady: dobry przykład

  To, że marzenia się spełniają, mogą potwierdzić mieszkańcy Zawad, którzy dwa lata temu zostali białostoczanami.
  - Gdybyśmy pozostali wsią, nic by się nie zmieniło do dziś - uważa Bożena Jabłecka, sprzedawczyni w sklepie w Zawadach. - A tak dojeżdża już do nas autobus, mamy oświetlone ulice, a teraz budują nam kanalizację.
  Poprawiło się też bezpieczeństwo mieszkańców. Nad ruchliwą ulicą Kleeberga powstała kładka dla pieszych łącząca Zawady z Dziesięcinami, a na przedłużeniu ulicy Gajowej - sygnalizacja świetlna.

  Białystok - jesteśmy za!

  Wyniki


  Wyniki konsultacji społecznych w sprawie przyłączenia do Białegostoku Dojlid Górnych, Dojlid - Kolonii, Kolonii Halickie i Zagórek. Głosowały 554 osoby:
  Za 510 osób
  Przeciw 18 osób
  Wstrzymało się 26 osób  Białostoczanie mogli oddawać swoje głosy przez tydzień. Punkt konsultacyjny w Urzędzie Miejskim przy ulicy Słonimskiej odwiedziły w tym czasie 554 osoby.
  - Większość mieszkańców była za powiększeniem obszaru miasta - mówi Jadwiga Grudzińska, zastępca naczelnika wydziału administracyjnego Urzędu Miasta. - Teraz wyniki konsultacji prezydent przekaże do wiadomości publicznej oraz radnym, którzy zajmą się rozszerzeniem Białegostoku na sesji Rady Miejskiej.
  Czy nastąpi to jeszcze w październiku? Na razie nie wiadomo. To nie koniec procedury urzędowej. Opinię musi wydać też Rada Powiatu, gdyż zmianie ulegną granice pomiędzy miastem, a powiatem białostockim. Ostateczną decyzję o zmianie granic administracyjnych miasta podejmie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
  - Powiększenie obszaru Białegostoku nie nastąpi więc wcześniej niż 1 stycznia 2006 roku - dodaje Grudzińska.
  CZTERY MIEJSCOWOŚCI W STATYSTYCE:
  Mieszkańcy: razem 2228;
  W tym: Dojlidy Górne - 2038, Dojlidy - Kolonia i Kolonia Halickie - 91, Zagórki - 99
  Przemysł, handel, usługi: brak dużych zakładów przemysłowych, kilka warsztatów rzemieślniczych, sprzedaż przyczep, nauka jazdy, kilka autoszrotów, stolarnia, salony samochodowe
  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo