MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: ZUS już wypłaca pieniądze. Złóż wniosek o zasiłek. Jak to zrobić by szybko dostać 12 000+ zł [4.03.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
ZUS przelał właśnie 420 mln zł tytułem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego na konta rodziców małych dzieci, którzy złożyli wnioski nie czekając na 1 marca; zgodnie z przepisami wnioski można było składać od 1 stycznia.
ZUS przelał właśnie 420 mln zł tytułem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego na konta rodziców małych dzieci, którzy złożyli wnioski nie czekając na 1 marca; zgodnie z przepisami wnioski można było składać od 1 stycznia. Lucyna Nenow / Polska Press
Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można było składać już od 1 stycznia br., ale należne rodzicom pieniądze ZUS wypłaca dopiero od marca. Jak komunikuje ta Instytucja, już na pierwszym etapie poszły do rodziców przelewy: na 240 tys. dzieci ZUS przelał 420 mln zł. Osoby uprawnione do świadczenia, które jeszcze wniosku o 12 tys. plus nie złożyły, mogą to zrobić w każdej chwili. Wyjaśniamy jak to zrobić.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO).

„Wypłaciliśmy już 240 tys. świadczeń na kwotę ponad 420 mln zł. Pieniądze są wypłacane na konta bankowe rodziców i opiekunów” - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Zakład wypłaca RKO w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata albo po 1000 zł przez rok.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) wynosi do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca. RKO nie zależy od dochodów rodziny.

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy i załączniki do niego można złożyć wyłącznie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia, oraz bankowość elektroniczną. Szczegóły - niżej.

Jeśli ZUS przyzna RKO, rodzic lub opiekun otrzyma informację o tym na swój profil na PUE ZUS, a także mailem na adres, który poda we wniosku.

Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) otrzymasz na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca. Świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wyniesie w sumie do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kto otrzyma 12 tys. zł na dziecko

Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, jeśli:

 • jesteś matką dziecka,
 • jesteś ojcem dziecka,
 • przyjąłeś dziecko na wychowanie i wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia,
 • dziecko wspólnie z Tobą mieszka oraz utrzymujesz je.

Jeśli zgodnie z orzeczeniem sądu sprawujesz opiekę naprzemienną z drugim rodzicem, świadczenie możesz otrzymać Ty i drugi rodzic w wysokości połowy przysługującej kwoty (patrz śródtytuł: Jaka jest wysokość świadczenia?).

Rodzinny kapitał opiekuńczy otrzymasz na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie dlatego we wniosku musisz wskazać pierwsze dziecko w rodzinie. Pierwszym dzieckiem w rodzinie jest najstarsze dziecko w rodzinie. Nie ma znaczenia jego wiek.

Jeśli dzieci urodziły się tego samego dnia, miesiąca i roku (np. bliźniaki), najstarszym dzieckiem w rodzinie jest dziecko, które wskażesz we wniosku.

Pierwszym dzieckiem w rodzinie, jest:

 • dziecko własne,
 • dziecko małżonka,
 • dziecko drugiego rodzica, z którym rodzic wychowuje wspólne dziecko,
 • dziecko, przyjęte na wychowanie, jeśli wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy otrzymasz 12 tys. zł na dziecko

Rodzinny kapitał opiekuńczy możesz otrzymać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35. miesiąc.

Jaka jest wysokość świadczenia?
Rodzinny kapitał opiekuńczy nie zależy od dochodu Twojej rodziny i wyniesie w sumie do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

Jako rodzic dziecka możesz zdecydować czy chcesz otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy. W okresie wypłaty świadczenia możesz raz zmienić swoją decyzję w sprawie wysokości miesięcznej kwoty świadczenia.

Łączna wysokość rodzinnego kapitału opiekuńczego (do 12 000 zł na dziecko) będzie obniżona o 500 zł za każdy miesiąc, gdy złożysz wniosek o kapitał:

 • po upływie ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 13. miesiąc,
 • po upływie ostatniego dnia 13. miesiąca liczonego od dnia, w którym wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.

Jeśli Twoje dziecko ukończyło 12. miesiąc ale nie ukończyło 35. miesiąca przed 1 stycznia 2022 r., rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje Ci w wysokości 12 000 zł pomniejszonej o kwotę 500 zł za każdy miesiąc przed 1 stycznia 2022 r. począwszy od tego, w którym dziecko ukończyło 12 miesiąc. Zasada ta dotyczy także Ciebie jeśli przed 1 stycznia 2022 r. przyjąłeś dziecko na wychowanie i wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy złożyć wniosek?

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać od 1 stycznia 2022 r.

Jako matka albo ojciec dziecka możesz złożyć wniosek:

 • od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc,
 • do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc.

Aby uzyskać rodzinny kapitał opiekuńczego musisz złożyć do ZUS wniosek:

 • RKO-R – jeśli jesteś rodzicem dziecka,
 • RKO-O – jeśli wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy i załączniki do niego możesz złożyć tylko elektronicznie.
Wniosek RKO-R i RKO-O możesz złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Jeśli jesteś matką albo ojcem dziecka i masz numer PESEL, możesz także złożyć wiosek RKO-R, przez:

 • portal Emp@tia (link do strony zewnętrznej),
 • swój bank.

OTo banki, które przyjmują wnioski o RKO
Alior Bank S.A, Bank PKO BP, Bank Pocztowy S.A, BNP Paribas S.A, BPS S.A, Credit Agricole Bank Polska S.A., Getin Noble Bank S.A., ING Bank Śląski S.A, mBank S.A., Millennium S.A, Nest Bank S.A, PEKAO S.A., Santander, SGB-Bank S.A., SKOK Centrum, SKOK Chmielewskiego, SKOK Energia, Krakowska SKOK, SKOK Kwiatkowskiego, SKOK im. Powstańców Śląskich, SKOK Progres, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta, SKOK Stefczyka, SKOK Szopienice, SKOK Unii Lubelskiej, SKOK Wisła, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Śląsk, SKOK Świdnik.

Jeżeli złożysz wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie masz profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy Ci taki profil na podstawie danych z wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy.

Więcej informacji o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym na stronie internetowej ZUS, kliknij niżej w link:
https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/rodzinny-kapital-opiekunczy/3068250

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny