MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinne Ogródki Działkowe Ziemia Bielska. Walka o władzę

Krzysztof Jankowski [email protected] tel. 85 730 67 86
Rodzinne Ogródki Działkowe Ziemia Bielska wzbudzają emocje
Rodzinne Ogródki Działkowe Ziemia Bielska wzbudzają emocje Archiwum
Dwie frakcje chętnych do zasiadania we władzach Rodzinnych Ogródków Działkowych Ziemia Bielska starły się podczas sobotniego walnego zebrania. Po czterech godzinach kłótni zagrożono sobie pozwami i doniesieniami do prokuratury.

To był żenujący spektakl, którym jestem zdegustowana - mówiła po posiedzeniu Lucyna Szpakowicz, członkini Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców.

- Pamiętajmy, że tereny pod ogrody działkowe są nadal własnością miasta, a ROD ma je tylko w wieczystym użytkowaniu - przestrzegał kłócących się kolegów-działkowców były wiceburmistrz Bielska, a obecnie radny Mirosław Gołębiowski. - To tereny atrakcyjne inwestycyjnie. Nie ryzykujmy kłótniami odebrania ich przez samorząd, bo chętni na nie mogą się łatwo znaleźć.

Czterogodzinne zebranie - zorganizowane w sobotę w sali widowiskowej BDK - pełne było kłótni i padających zarzutów. Punktem sporu było wszystko: od sposobu prowadzenia posiedzenia, po plan pracy na nowy rok. Plan zresztą był jedynym dokumentem ostatecznie nieprzyjętym przez uczestników walnego.

- Plany pracy to anachronizm. Może je robić fabryka, ale nie ogród działkowy - mówił Robert Marek Wojtkowski, prezes ROD Ziemia Bielska.

Zgromadzeni nie mieli już oporów, by przyjąć plan inwestycji i remontów, w którym zapisano... brak inwestycji.

- Nasz ogród inwestycji nie potrzebuje, a drobne naprawy wykonujemy we własnym zakresie - mówił prezes.
Uczestnicy zgromadzenia przekrzykiwali się na sali: - To wielka arogancja ze strony zarządu - mówili przeciwnicy obecnego kierownictwa ROD. - Woda jest, porządek jest, a co nas obchodzi reszta? - odpowiadali im zwolennicy zarządu.

Wyciągano też cięższe argumenty, m.in.: nieopłaconą fakturę za wodę, wysokie dochody kierownictwa ogrodu czy odsunięcie od pracy członkini komisji rewizyjnej.

- W tej sytuacji złożymy formalne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - mówił poprzedni prezes ROD Jan Siemieniuk. - A my doniesienie o szkalowaniu nas anonimami - odpowiadała prowadząca zebranie Janina Korowaj.

Prezes Wojtkowski zapewniał też zgromadzonych, że jako kierownik biura ROD pobiera wynagrodzenie w wysokości 514 zł miesięcznie, a opłata jednej z faktur została odroczona w porozumieniu z dostawcą wody - Przedsiębiorstwem Komunalnym.

- Ziemia Bielska to duży ogród, który jest systematycznie kontrolowany przez nasze wewnętrzne organy. Nie stwierdziliśmy nieprawidłowości - zapewniała Lucyna Szpakowicz z PZD.

Ostatecznie uczestnicy walnego zgromadzenia uchwalili tegoroczny budżet ROD Ziemia Bielska w wysokości 69 tys. zł.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny