Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznicowy wernisaż rzeźb i obrazów Henryka Kuny w Muzeum Alfonsa Karnego (zdjęcia)

(miś)
Datę wernisażu wybrano nieprzypadkowo. To właśnie 19 lutego 1919 roku Białystok wrócił do macierzy.
Datę wernisażu wybrano nieprzypadkowo. To właśnie 19 lutego 1919 roku Białystok wrócił do macierzy. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Ciekawa przygoda ze sztuką czeka wszystkich białostoczan, którzy wybiorą się w piątek do Muzeum Alfonsa Karnego. Będą mogli zapoznać się z twórczością Henryka Kuny, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy I połowy XX wieku.

[galeria_glowna]
Datę wernisażu wybrano nieprzypadkowo. To właśnie 19 lutego 1919 roku Białystok wrócił do macierzy. Kilka miesięcy później rada miejska przyjęła wniosek o nadanie naczelnikowi państwa Józefowi Piłsudskiemu tytuł honorowego obywatela miasta. A Henryk Kuna jest autorem popiersia Marszałka, które na co dzień zdobi foyer białostockiego Teatru Dramatycznego. Rzeźba z brązu powstała w 1938 roku. I również będzie prezentowana na wystawie.

Poza nią na wernisażu zobaczymy prace z różnych okresów twórczości artysty; między innymi takie dzieła jak: "Irydion" (1905, brąz), "Jutrzenka" (1919, marmur), "Rytm" (1921, brąz), "Trzy Marie" (1934, brąz). Na wystawie prezentowane są też obrazy olejne i akwarele Henryka Kuny oraz portrety rzeźbiarza wykonane przez znanych polskich artystów: Romana Kramsztyka, Konstantego Laszczkę i Jana Rembowskiego.

Początek wernisażu o godzinie 18. Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 3 zł. W niedzielę wstęp jest bezpłatny. Wystawa będzie czynna do 25 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny