Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robolid 2017. Konstruktorzy z politechniki zdobywają europejskie laury

Anna Kopeć
Zespół SumoMasters ma powody do dumy. Ich robot Masakrator z zawodów Robolid 2017 w Hiszpanii wrócił ze złotem.
Zespół SumoMasters ma powody do dumy. Ich robot Masakrator z zawodów Robolid 2017 w Hiszpanii wrócił ze złotem. Fot. mat. politechniki białostockiej
Robot jednej drużyny zwyciężył w zawodach w Hiszpanii i wywalczył sobie wyjazd do Japonii. Zaś bolid innej ekipy ścigał się na Węgrzech.

Studentom Politechniki Białostockiej talentów nie brakuje. I to na miarę europejską. Ostatnio udowodniła to drużyna SumoMasters, którą tworzą Marek Klimowicz, Krystian Chojnowski, Bartosz Pawłow i Maciej Wysocki. Studenci Wydziału Mechanicznego wystartowali w zawodach Robolid 2017 w hiszpańskim Valladolid z dwoma robotami: Masakratorem i Speedsterem. Po ciężkich bojach Masakrator odniósł zwycięstwo i wywalczył I miejsce.

– Jest to równoznaczne ze zdobyciem kolejnego zaproszenia na prestiżowe zawody All Japan Robot-Sumo Tournament. To międzynarodowe zawody, które uchodzą za jedne z najtrudniejszych i najbardziej wymagających – informuje Dorota Sawicka, rzeczniczka prasowa uczelni.

Robot Speedster zajął IV miejsce, ulegając tylko najlepszym konstrukcjom z Rumunii. Drużyna SumoMasters przygotowuje się do zawodów w Kluż-Napoka w Rumunii.

Zaś studenci z koła naukowego Mechatronix, czyli Szymon Mielech, Sylwia Michnowicz, Sebastian Uszyński, Krzysztof Popławski, Michał Jaźwiński, Mateusz Apoń, Karol Godlewski, Piotr Burzyński, Damian Kalinowski, Kamil Domysławski, Krystian Szerel oraz Kamil Jaźwiński promowali się na Węgrzech. Ich bolid CorsAiR, który zbudowali pod kierunkiem dr inż. Leszka Ambroziaka wziął udział w międzynarodowych zawodach Aventics Pneumobil w miejscowości Eger.

CorsAiR waży niewiele ponad 70 kg, rozpędza się do 66 km/h. Ma lekką, aluminiową ramę nośną oraz kierownicę z wyświetlaczem LCD, na którym widoczne są najważniejsze parametry pojazdu. Nowością jest układ telemetryczny, który umożliwia zbieranie danych w trakcie jazdy bezpośrednio z pojazdu. Dzięki temu drużyna jest w stanie na bieżąco sprawdzać prędkość, przyspieszenie, zużycie powietrza i ciśnienie w układzie, ale również zapisywać te informacje do dalszej analizy.

Politechnika Białostocka na targach Hannover Messe 2017. Łazik RED i Photon

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny